سردخانه ها معمولاً جهت نگهداری محصولات کشاورزی و پروتئینی احداث می شوند. سردسازی محصولات به جلوگیری از جوانه زدن (سبز شدن)، فاسد شدن و خسارت ناشی از حشرات منجر می شود. مواد خوراکی معمولاً بیشتر از یک سال نگهداری نمی شوند. برخی از محصولات فاسد شدنی نیازمند نگهداری در دمایی معادل ۱۸ درجه سانتیگراد زیر صفر هستند.

سردخانه ها همچنین به تثبیت قیمت بازار و در نهایت عرضه محصولات بر اساس تقاضا و زمان مناسب می انجامد. همچنین کشاورزان و تولید کنندگان فرصت تولید محصولاتی را پیدا خواهند کرد که منجر به صرفه اقتصادی بالاتری شود.

معمولاً برای دستیابی به دمای موردنظر سردخانه از کمپرسور های آمونیاکی (سردخانه آمونیاکی) و فریونی (سردخانه فریونی) استفاده می شود. سیستم های آمونیاکی بیشتر جهت واحدهای با مقیاس صنعتی توجیه اقتصادی و فنی پیدا می کند. گرمای نهان تبخیر مبرد آمونیاک به شکل قابل توجهی بالاست که در واقع پروسه سردسازی نیز کاملاً وابسته به همین پارامتر است. استفاده از سیستم های فریونی در مقیاس های کوچک ( تجاری ) مرسوم تر است، که البته در این سیستم های نیز اسنفاده از گازهای دوست دار محیط زیست (Blend Gases)  پیشنهاد می گردد.

ایزولاسیون یا همان عایق بندی سردخانه نیز بسیار پر اهمیت است. در واقع عایق هر سردخانه اگر به شکل اصولی انتخاب و اجرا شود موجب کاهش نشت گرما به داخل سردخانه خواهد شد. امروزه در اکثر سردخانه ها از ساندویچ پانل های پلی یورتان تزریقی و یا پانل های پلی استایرن استفاده می شود.

سیستم های تبرید را به دو دسته کلی می توان تقسیم کرد :

  • سیستم های جذب بخار (Vapor absorption system VAS)
  • سیستم های تراکم بخار (Vapor compression system VCS)

امروزه بدلیل راندمان بالا و سرمایه گذاری مناسب تر سیستم های تراکمی، اغلب سردخانه ها را با این سیستم ها طراحی می کنند.

دمای لازم جهت نگهداری محصولات، به نوع محصول و مدت زمان نگهداری بستگی دارد. به صورت کلی می توان محصولات را به ۳ دسته تقسیم کرد

  • محصولاتی غذایی که به اصطلاح زنده هستند مانند میوه و سبزیجات
  • محصولاتی که زنده نیستند مانند گوشت و مرغ و ماهی
  • محصولاتی که باید در دمای کنترل شده نگهداری شوند مانند دارو

شرکت برودت کار اطلس با تکیه بر تجربه کارشناسان و بهره گیری از دانش فنی روز  توانایی طراحی و اجرای انواع واحد های سردسازی فریونی و آمونیاکی با ظرفیت های مختلف را دارد. اجرای پروژه های با کاربری های گوناگون اعم از محصولات کشاورزی، محصولات پروتئینی، محصولات لبنی، محصولات دارویی، انبارهای یخ و … در اقصی نقاط ایران مؤید این مطلب می باشد.