برنامه ریزی، آماده سازی و واکنش شرکت ها و کارمندان برای مقابله با ویروس کرونا

افراد مسّن و درگیر با شرایط مزمن پزشکی مانند بیماری های قلبی یا ریوی یا دیابت در ریسک بالاتری جهت توسعه علائم جدی ناشی از کووید-۱۹ (ویروس کرونا) هستند.

این راهنما موقت بر اساس آن چه تا کنون درباره بیماری ناشی از ویروس کرونا (کووید-19) شناخته شده، توسط مراکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) تنظیم گردیده است.

ویروس های کرونا خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که میان انسان ها و بسیاری از گونه های مختلف حیوانی شامل: شتر، گاو و گوسفند، گربه و خفاش معمول هستند. ویروس های کرونا حیوانات به ندرت می توانند انسان را آلوده کرده و بین انسان ها شیوع پیدا کنند مثلاً کرونا ویروس مرس (MERS-CoV) و کرونا ویروس سارس (SARA-CoV) و کرونا ویروس جدید جزو این استثنائات محسوب می شوند. امروز ویروس کرونای جدید تقریباً در سراسر جهان در حال گسترش است. البته نا گفته نماند که همزمان بیماری های تنفسی مانند آنفلونزاهای فصلی نیز در برخی جوامع شیوع دارد.

راهنمای موقت پیش رو می تواند به جلوگیری از آلودگی محیط کار به بیماری های حادّ تنفسی شامل کووید-19 کمک کند. این راهنما همچنین شامل ملاحظات برنامه ریزی جهت همه گیری بیشتر ناشی از شیوع ویروس کرونا (کووید-19) می باشد.

جهت جلوگیری از بروز فاجعه انسانی و تبعیض در محیط های کاری از این راهنما فقط جهت تخمین ریسک ویروس کرونا استفاده کنید. از تعیین ریسک بر اساس نژاد و اصالت بپرهیزید. همچنین آگاه باشید مسائل زیادی درباره انتقال پذیری، شدت و دیگر ویژگی های ویروس کرونا جدید نامعلوم و تحت تحقیقات است.

استراتژی های پیشنهادی قابل اجرا برای استفاده صاحبان مشاغل:

همواره کارمندان بیمار را به ماندن در خانه تشویق کنید:
 • پیشنهاد می گردد کارمندانی که نشانه هایی از بیماری های حادّ تنفسی دارند در خانه بمانند. این دسته از کارمندان باید حداقل تا ۲۴ ساعت پس از قطع کامل تب و دیگر علائم -بدون استفاده از داروهای تب بر و سایر دارو های کاهنده علائم- در خانه بمانند. کارمندان باید در صورت بروز علائم در خانه بمانند و مدیر خود را مطلع کنند.
 • از میزان انعطاف پذیری و تداوم سیاست ” عدم حضور کارمندان دارای علائم ” اطمینان حاصل کنید و آن را با راهنمایی های بهداشتی عمومی منطبق کنید. مطمئن شوید تمام کارمندان از این سیاست مهم کاری آگاه باشند.
 • با شرکت هایی که برای شرکت شما به صورت قراردادی و یا موقت تأمین نیروی انسانی می کنند، در رابطه با میزان اهمیت در خانه ماندن کارمندان دارای علائم صحبت کنید و آن ها را تشویق به توسعه این سیاست کنید.
 • از کارمندانی که با علائم بیماری های تنفسی حادّ در خانه مانده اند، درخواست گواهی پزشکی نکنید. چرا که مراکز خدمات درمانی ممکن است بسیار شلوغ باشند و نتوانند این مدارک را در زمان معقولی ارائه بدهند.
 • کارفرمایان باید سیاست های منعطفی برای ماندن کارمندان در خانه جهت رسیدگی به اعضای بیمار خانواده اتخاذ کنند. کارفرمایان باید مطلع باشند که کارمندان بیشتری ممکن است نیاز به ماندن در خانه جهت رسیدگی به اعضای مسّن و آسیب پذیر خانواده نسبت به حالت معمول داشته باشند.
کارمندان بیمار را جدا کنید:
 • به پیشنهاد CDC کارمندانی که علائم بیماری های تنفسی (مانند سرفه، تنگی نفس) را در زمان رسیدن به محل کار و یا در حین کار بروز می دهند باید از دیگر کارکنان جدا شده و فوراً به خانه بروند. کارمندان بیمار باید جلوی دهان و بینی خود را با ماسک یا دستمال کاغذی بپوشانند.
به خانه ماندن کارمندان بیمار، اصول بهداشتی سرفه و عطسه کردن در محیط های عمومی مانند محل کار و بهداشت فردی تأکید کنید:
 • در ورودی محل کار و دیگر جاهایی که ممکن است بهتر دیده شوند، از پوستر های آموزشی در رابطه با قرنطینه افراد بیمار، آداب سرفه و عطسه کردن و رعایت بهداشت دست ها استفاده کنید.
 • دستمال کاغذی و سطل های زباله در دار پدالی در اختیار کارمندان قرار دهید.
 • به کارمندان آموزش بدهید که مکرراً دست های خود را با یک محلول ضد عفونی کننده حاوی ۶۰-۹۵ درصد الکل تمیز کنند و یا با آب و صابون دست های خود را به مدت ۲۰ ثانیه شتسشو کنند.
 • صابون و تمیز کننده های پایه الکل برای کارمندان تدارک ببینید. و مطمئن شوید به مقدار کافی از این مواد برای تمامی کارمندان وجود داشته باشد. محلول های ضد عفونی کننده را در مکان های متعدد مانند اتاق کنفرانس قرار داده تا افراد به رعایت بهداشت دست ها تشویق کنید.
روزانه محیط را تمیز کنید:
 • مرتباً تمام سطوحی که زیاد در محل کار لمس می شوند مانند دستگیره درب، ماوس و کیبورد کامپیوتر، کانترها و غیره را تمیز کنید.
 • در استفاده از مواد ضد عفونی کننده افراط نکنید و به همین تمیز کردن روتین اکتفا کنید.
 • اکیداً توصیه می گردد که کارکنان و کارفرمایان و مراجعین از دستکش استفاده کنند. در غیر این صورت باید قبل از لمس هر سطحی اعم از دستگیره دربها، ماشین حساب و غیره آن را با دستمال کاغذی و محلول ضد عفونی کننده تمیز نموده و سپس دستمال در سطل زباله انداخته شود.
از کارمندان بخواهید قبل از سفر مراحل زیر را رعایت کنند:
  • به توصیه های وزارت بهداشت در رابطه با منع سفر به/از کشورها و شهرهای دنیا توجه کنند و آن را جدی بگیرند.
  • به علائم احتمالی بیماری کووید-۱۹ (کرونا) در بدن خود قبل از سفر کردن توجه لازم را داشته باشند و در صورت وجود علائم بیماری در خانه بمانند و مدیر خود را مطلع سازند.
اقدامات اضافی در واکنش با شیوع ویروس کرونا:
 • کارکنانی که خود سلامت هستند ولی یک یا چند نفر از اعضای خانواده آنها درگیر بیماری ناشی از ویروس کرونا می باشند باید موضوع را با مدیر خود در میان گذاشته و توصیه های ایمنی لازم، جهت کاهش ریسک ابتلا و انتقال بیماری را جدی بگیرند.
 • اگر یکی از کارمندان مبتلا به بیماری ناشی از ویروس کرونا گردید، کارفرما موظف است تمام کارمندان دیگری که ممکن است با او در محل کار در تماس بوده باشند را از احتمال خطر باخبر نماید.

در خانه بمانیم!

برودت کار اطلس با هدف ارتقای سلامت در محیط های کاری این مطلب را منتشر کرده است. دستورالعمل ها و قوانین محلی همواره بر مطالب مذکور ارجحیت خواهند داشت. امید است با همکاری هر چه بیشتر بتوانیم با تلفاتی قابل تحمل از این برهه تاریخی عبور کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس با ما