IQF با نیتروژن مایع

نیتروژن مایع در دمای 196- درجه سانتیگراد در فشار جو تبخیر می شود. در دستگاه IQF با نیتروژن مایع، مواد غذایی توسط نوار نقاله به داخل محفظه هدایت می شوند که دمای آن توسط نیتروژن مایع بین 50- تا 190- درجه سانتیگراد تنظیم گردیده است. نیتروژن مایع از مخزن کرایوجنیک به نازل های نیتروژن هدایت می شوند و در مقاطع مختلف توسط نازل با سوراخ های فوق ریز (Micro-Hole) به داخل محفظه تزریق می شود. در همین حین اگزاست فن ها نیتروژن تبخیر شده را به سرعت از داخل کابین به هوای آزاد اگزاست می کنند. مواد غذایی نیز در تماس با نیتروژن مایع در حال تبخیر قرار گرفته و دمای آنها به سرعت کاهش می یابد.

معرفی نیتروژن مایع

Liquid Nitrogen در واقع همان نیتروژن در حالت مایع در دمای کمتر از 195/79- درجه سانتیگراد در فشار 1 اتمسفر می باشد. نیتروژن مایع از تقطیر جزء به جزء هوا مایع تولید می شود. نیتروژن مایع یک مایع بی رنگ با ویسکوزیته کم می باشد که به صورت گسترده به عنوان یک سرد کننده مورد استفاده قرار می گیرد. حدود 80 درصد از هوایی که تنفس می کنیم گاز نیتروژن می باشد بنابراین برای کار کردن با این ماده از نظر بهداشتی نگرانی خاصی وجود ندارد البته نا گفته نماند که نیتروژن مایع در صورت تماس مستقیم با پوست باعث ایجاد سوختگی شدید و از بین رفتن بافت سلولی پوست می گردد.

خواص فیزیکی نیتروژن مایع

نیتروژن مایع یا به اختصار LN2 (Liquid Nitrogen) یک ماده خنثی، بی بو، بی رنگ، غیر قابل اشتعال، و بسیار سرد می باشد. نیتروژن مایع یک سیال کرایوجنیک است که می تواند به سرعت بافت های زنده را منجمد می کند. برای جابجایی و ذخیره نیتروژن مایع نیاز به فلاسک با فشار وکیوم می باشد. بسته به سایز و طراحی زمان نگهداری این فلاسک ها بین چند ساعت تا چند هفته می باشد. البته توسعه مخازن وکیوم سوپر عایق امکان نگهداری و حمل و نقل نیتروژن مایع را در زمان های طولانی تر را با اتلاف 1% در روز فراهم کرده است.

IQF با نیتروژن مایع

IQF با نیتروژن مایع | جنبه های غذایی و بهداشتی

نیتروژن در واقع بیش از 78% از هوایی است که تنفس می کنیم. بنابراین در تماس به مواد غذایی و خوراکی هیچ نگرانی ای ایجاد نمی کند. از طرفی به واسطه سرعت بسیار بالا در انجماد به این روش کریستال های یخ ایجاد شده بسیار کوچک بوده و به بافت سلولی محصول هیچ گونه آسیبی وارد نمی کند. به همین دلیل کیفیت محصول شامل: ظاهر،طعم و رنگ تا حد بسیار بالایی حفظ می شود.

IQF با نیتروژن مایع
IQF با نیتروژن مایع

ظرفیت دستگاه های IQF با نیتروژن مایع از 500 کیلوگرم در ساعت تا 10000 کیلوگرم در ساعت و بیشتر قابل سفارش می باشد. این دستگاه انجماد برای انواع مواد غذایی از جمله : ماهی، میگو، گوشت و مرغ قطعه بندی شده، میوه جات، شیرینی، نان و غیره قابل استفاده می باشد.

شرکت برودت کار اطلس به عنوان شرکت فعال در زمینه انواع محصولات برودتی و IQF با نیتروژن مایع در ایران آماده تأمین و ارائه خدمات فنی و مهندسی این دستگاه ها از معتبرترین برند های آسیایی، اروپایی و آمریکایی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس با ما