یخساز صنعتی؛ کاربرد، انواع یخساز و مشخصات کارخانه یخ سازی

کارخانه یخ سازی از دستگاه یخساز صنعتی، تجهیزات و تأسیسات جانبی (لیفتراک، سیستم بسته بندی و یا انتقال، انبار دپو و …) تشکیل شده است. این تجهیزات جهت بهره برداری از کارخانه و مدیریت یخ تولید شده مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان یک متخصص در صنعت برودت، ما برای ساخت یخساز صنعتی از قطعات الکتریکی و مکانیکی از برند های مشهور و معتبر استفاده می کنیم. بهره گیری از پمپ ها و کمپرسور های با عملکرد عالی، مبدل های حرارتی با راندمان بسیار بالا و کنترلر های دقیق ما را قادر می سازد تا سهولت در راهبری و ثبات در تولید یخ را تضمین کنیم. قیمت دستگاه یخ سازی وابسته به عواملی از قبیل ظرفیت تولید یخ، محل احداث کارخانه یخ سازی، شرایط دسترسی به آب بهداشتی و … دارد. جهت اطلاع از قیمت دستگاه یخ سازی مورد نظر خود می توانید با ما تماس بگیرید.  دستگاه یخ ساز صنعتی دارای ۱ سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش می باشد.

نقش یخسازی در صنایع مختلف
 امروزه صنایع مختلفی اعم از تولیدی، تبدیلی، کشاورزی، راه و ساختمان و … نیازمند یخ هستند که در زیر به صورت تیتر وار به برخی از آن ها اشاره شده است.

 • صنایع شیلاتی: نگهداری و انتقال آبزیان در یخ جهت حفظ کیفیت
 • صنایع لبنی: استفاده از یخ به عنوان یک بانک ذخیره انرژی و هم چنین در پروسه تولید
 • صنایع راه و ساختمان: جهت خنک سازی و کنترل دقیق عیار بتن
 • صنایع رنگ و مواد شیمیایی: جهت استفاده در پروسه تولید
 • صنایع غذایی
 • صنایع پزشکی
 • سوپر مارکت ها و رستوران های متوسط و بزرگ
 • پیست اسکی مصنوعی
 • یخساز رستورانی
 • یخساز خانگی

تیم مجرب و با تجربه ما به عنوان یک مشاور جهت ارائه راهکار های حرفه ای جهت خرید یخ ساز صنعتی، دستگاه یخ ساز، طرح های یخسازی صنعتی و همچنین برآورد قیمت یخسازی و تجهیزات جانبی مرتبط با آن در کنار کارفرمایان محترم می باشد.

از سال ۱۸۵۳، “فرانکلین و جان راسل” نخستین دستگاه‌ یخساز را اختراع کردند که به عنوان آغاز صنعت یخسازی مدرن معروف است. یخسازی به فرآیند تولید یخ به صورت صنعتی گفته می‌شود که در آن، آب توسط دستگاه یخساز صنعتی به یخ تبدیل می‌شود و این یخ برای مصارف مختلف از جمله خنک کردن مواد و نگهداری محصولات استفاده می‌شود. با پیشرفت فناوری، این صنعت از زمان اختراع نخستین یخساز صنعتی بهبود یافته و در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، دارویی و عمرانی نقش مهمی ایفا می‌کند. شرکت برودت کار اطلس با بومی سازی صنعت یخسازی در کشور معتبرترین تولیدکننده دستگاه های یخساز ایرانی می باشد.

انواع دستگاه یخ ساز صنعتی

نوع دستگاه یخساز صنعتی بسته به نوع استفاده ای که می خواهیم از یخ بکنیم متفاوت می باشد. در واقع نوع استفاده از یخ است که تعیین می کند برای یک هدف خاص کدام دستگاه یخ ساز مناسب می باشد. به عنوان مثال برای مناطق گرمسیر از بابت زمان نگهداری یخ معمولاً یخ های قالبی مورد توجه قرار می گیرند چرا که مدت زمان طولانی تری می توان یخ را حفظ کرد. از طرفی برای خنک کردن یک محصول خاص مثل لاشه مرغ یخ پولکی یا یخ پودری گزینه مناسب تری می باشد چرا که با افزایش سطح مقطع یخ در تماس با محصول (سطح تبادل) فرآیند انتقال حرارت و خنک سازی سریع تر صورت خواهد گرفت. در ادامه به معرفی انواع دستگاه یخ ساز می پردازیم.

 • یخساز قالبی با وزن هر قالب ۲۵ کیلوگرم : یخ قالبی یک مزیت بزرگ نسبت به انواع دیگر یخ در مناطق گرمسیری دارد و آن این است که نگهداری، جابجایی و انتقال آن به دلیل بزرگ بودن ابعاد یخ بسیار ساده تر و مقرون به صرفه تر است.
 • یخساز پولکی با ابعاد نا منظم ۲/۵ تا ۸ سانتیمتر مربع و ضخامت ۲ میلیمتر
 • یخساز پودری
 • یخساز لوله ای
 • یخساز بالشتی

در نتیجه انتخاب نوع دستگاه یخ ساز نیازمند بررسی و نیاز سنجی دقیق اولیه می باشد. کارشناسان ما می توانند در انتخاب نوع دستگاه یخ ساز با توجه به شرایط خاص پروژه به شما راهکار های مهندسی ارائه نمایند.

استفاده از انواع یخساز در صنایع مختلف بنابر ضرورت پروژه

مزایا و معایب یخساز صنعتی

دستگاه یخ ساز صنعتی برای صنایع مختلفی استفاده می شوند. یخساز ها کارایی عملیاتی بسیاری از فرآیند ها را افزایش می دهند اما با هزینه های اولیه و الزامات نگهداری بالا همراه هستند. درک این مزایا و معایب برای تصمیمات سرمایه گذاری آگاهانه ضروری است. در ادامه به توضیح این مزایا و معایب خواهیم پرداخت.

مزایای یخساز صنعتی

دستگاه های یخساز صنعتی مزایای قابل توجهی ارائه می دهند که آنها را در صنایع مختلف بسیار کاربردی می کند. یخ سازها بسیار کارآمد بوده و قادر به تولید مداوم یخ هستند. همچنین یخساز صنعتی با تولید مقادیر زیادی یخ، توانایی تقاضای بالا را برآورده می کنند. این کارآیی به مقرون به صرفه بودن برای عملیات در مقیاس بزرگ ترجمه می شود، زیرا نیاز به خرید مکرر یخ را کاهش می دهد و منجر به کاهش هزینه های طولانی مدت در مقایسه با خرید یخ می شود. دستگاه های یخ ساز صنعتی همچنین کیفیت ثابت یخ را تضمین کرده و از هدر رفت یخ به دلیل جابجایی جلوگیری می کنند. علاوه بر این اندازه و شکل یکنواخت یخ را فراهم می‌کنند که باعث بهبود راندمان خنک‌سازی در فرآیندها خواهد شد. یخساز های صنعتی امکان تولید یخ در شکل های مختلف را نیز ممکن می کنند که مطابق با نیازهای صنعتی خاص است. از مزیت دیگر یخ ساز های صنعتی ویژگی‌های بهداشتی و ایمنی آن می باشد و خطر آلودگی را در مقایسه با یخ‌هایی که حمل و نقل می شوند، به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.

 معایب یخساز صنعتی

دستگاه های یخ ساز صنعتی با وجود مزایای بی شماری که دارند، معایبی نیز دارند. یخساز های صنعتی نیازمند سرمایه گذاری اولیه نسبتاً بالایی برای زیرساخت های تخصصی، خرید و نصب هستند. یخ ساز صنعتی دارای هزینه های نگهداری و عملیاتی می باشد که شامل تعمیر و نگهداری منظم، نیروی انسانی جهت بهره برداری و مصرف انرژی می شود. یخساز های صنعتی همچنین نیازمند فضای نصب می باشند که می تواند برای شرکت های کوچکتر چالش هایی ایجاد کند. علاوه بر این، پیچیدگی آنها می تواند منجر به خرابی های مکانیکی بالقوه شود که به پرسنل ماهر برای عملیات و نگهداری نیاز دارد. همچنین یخ‌سازهای صنعتی مقادیر زیادی آب مصرف می‌کنند که نگرانی‌هایی را در مورد اثرات زیست‌محیطی و مشکلات بالقوه تأمین آب ایجاد می‌کند.

 اجزای یخساز

سیستم های یخ ساز صنعتی شامل چندین جزء مهم هستند که برای تولید یخ به صورت مشترک برای همه انواع یخساز یکسان هستند. تجهیزات اصلی شامل کمپرسور مدار تبرید است که وظیفه تأمین سرمایش و انجماد آب به یخ را بر عهده دارد. کویل اواپراتور و کندانسور برای فرآیند تبادل حرارت مورد استفاده قرار می گیرند و شرایط انجماد را ایجاد می کنند. در صورت مصرف یخ برای مقاصد خوراکی و بهداشتی، سیستم های تصفیه آب اغلب برای تأمین آب تمیز و بدون ناخالصی استفاده می شوند و کیفیت یخ تولید شده را افزایش می دهند. مکانیزم های ذخیره‌سازی و انتقال برای نگهداری و توزیع یخ نیز مطرح هستند. علاوه بر این پمپ ها نقش مهمی در تأمین آب مورد نیاز برای کل سیستم اعم از آب مورد استفاده برای تولید یخ یا خنک سازی کندانسور و غیره دارند. مواد عایق هم به عنوان عضوی مهم از سیستم به حفظ دما، افزایش سرعت تولید یخ و کاهش مصرف انرژی کمک می کنند. این اجزاء با هم، عملکرد یکپارچه سیستم های یخ ساز صنعتی را ممکن کرده و نیازهای صنایع مختلف را برآورده می کنند.

خدمات شرکت برای کارخانه یخسازی

 • مهندسی:

در “مرحله مهندسی” شرکت برودت کار اطلس با افتخار، تمام کارخانه یخ سازی مورد نیاز هر مشتری را با ارائه پیشنهادات حرفه ای مهندسی می کند. ما می توانیم در بررسی بهینه ترین راهکار فنی و همچنین ارائه اطلاعات فنی جهت طراحی ساختمان در کنار شما باشیم. تیم ما می تواند با توجه به فضای موجود و نیاز شما بهترین روش های تولید یخ را به شما ارائه دهد. انتخاب نوع یخ ( قالبی، پولکی و … ) یکی از مهمترین ملاحظاتی می باشد که باید در طراحی مد نظر قرار گرفته شود.

 • مونتاژ و نصب:

در مرحله “مونتاژ و نصب” مهندسین و تکنسین های مقیم ما به تمام ایران سفر می کنند تا تمام تجهیزات را در جای خود قرارداده و تمام قطعات را نصب کنند.

 • آموزش در محل پروژه:

در مرحله “آموزش”مهندسین ما به تبادل اطلاعات و دانش با افراد دارای صلاحیت حاضر در محل سایت اقدام می کنند تا عوامل کارفرما بتوانند کارخانه یخساز را به صورت خودگردان و اصولی راهبری کرده و تولید را مدیریت کنند.

 • خدمات پس از فروش:

هنگام انجام سرویس های ادواری دستگاه یخ ساز و یا بروز اشکالات فنی، تیم خدمات پس از فروش ما به دو صورت دورکاری یا ریموت و یا حضور فیزیکی در محل کارخانه یخسازی در کنار شما هستند.

در شرکت برودت کار اطلس ما فقط تجهیزات نمی فروشیم بلکه راهکار های سفارشی منطبق با نیاز به شما پیشنهاد می دهیم تا مشکل امروز شما را حل کرده و راهبری آینده سیستم را هم پشتیبانی کنیم. ما متوجه هستیم که هر طرح خاص است و یک طراحی نمی تواند برای تمامی پروژه ها پاسخگو باشد. شرکت برودت کار اطلس با تکیه بر مهارت مهندسی و تجربه تیم خود پروژه یخسازی شما را با بالاترین راندمان و سود آوری طراحی می کند.

قیمت یخساز

قیمت دستگاه یخ ساز به نوع یخ و ظرفیت تولید یخ و همچنین برند و نوع تجهیزات مورد استفاده بستگی دارد. جهت برآورد دقیق قیمت یخساز صنعتی می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا مناسب ترین راهکار را با نازل ترین قیمت و در کمترین زمان ممکن به شما ارائه دهند.

کار را به کاردان بسپارید! در ساخت یخساز های صنعتی و برآورد مناسب ترین قیمت برای پروژه یخ سازی، تجربه و مهارت تیم فنی نقش به سزایی در کارایی و سودآوری طرح دارد.

سخن پایانی

کارخانه یخسازی در یک نگاه از تولید تا نگهداری و مصرف با ماشین آلات برودتی، اتاق های نگهداری و ساختمان های مورد نیاز مرتبط است. برای انتخاب یک دستگاه یخساز صنعتی ملاحظات زیادی در رابطه با قیمت یخساز، نگهداری دستگاه، نیروی متخصص، تأمین آب و انتخاب بهترین نوع یخ باید در نظر گرفته شود. در واقع انتخاب یک دستگاه یخ ساز باید منطبق بر نیاز و شرایط بومی منطقه باشد. شرکت برودت کار اطلس همواره نیاز مشتریان خود را با بهره گیری از دامنه ای وسیع از تجهیزات و سفارشی سازی مشخصات یخ سازی برآورده می کنیم تا یخ تولیدی توسط یخساز مناسب بازار بوده و دارای استاندارد بالاتری نسبت به رقبا باشد.

مطالب مرتبط

یخسازی