دستگاه یخساز پولکی (Flake Ice Machine)

دستگاه یخساز پولکی یا Flake ice machine به دستگاهی گفته می شود که قادر به تولید یخ در ظرفیت های مختلف با مشخصات زیر باشد:

 • یخ با ضخامت بین ۱ تا ۲/۵ میلیمتر
 • یخ با ابعاد نا منظم با سطح مقطع حدودی ۲۰ تا ۵۰ سانتیمتر مربع
 • یخ با دمای ۱۵- درجه سانتیگراد یا پایینتر

دستگاه یخساز پولکی قادر به تولید یخ پولکی از ظرفیت تولید ۵۰۰ کیلوگرم تا ۴۰ تن در روز می باشد.

امکان تولید یخ پولکی در ظرفیت های محتلف با یخساز پولکی

یخ پولکی به واسطه دارا بودن سطح مقطع زیاد نسبت به سایر یخ ها اعم از یخ قالبی عمدتاً جهت خنک سازی گزینه مناسب تری می باشد.همچنین پیوستگی تولید در دستگاه یخساز پولکی باعث می شود در مواردی که نیاز مداوم به یخ می باشد از یخ ساز پولکی استفاده شود.

اولین دستگاه یخساز پولکی در سال ۱۹۴۵ اختراع شد. یخساز پولکی با استفاده از فرآیندی پیشرفته، یخ های با ضخامت ۱ تا ۲.۵ میلیمتر و با اشکال نامنظم تولید می کند که اصطلاحاً به آن یخ پولکی گفته می شود.

ویژگی های یخ پولکی

 • تولید یخ به شکل مستقیم در دمای ۱۵- تا ۱۸- درجه سانتیگراد
 • یخ های پولکی پس از تولید به شکلی کاملاً خشک، بهداشتی، سالم و مناسب بوده و توده نمی شوند.
 • سطح تماس نسبتاً زیاد و قابلیت حمل آسان یخ پولکی، بازدهی این مدل از یخ را افزایش می دهد.
 • عدم وجود لبه های تیز و برنده و خواص فیزیکی یخ پولکی آن را بهترین گزینه جهت نگهداری و حمل مواد غذایی و حساس می کند.

قطعات یخ پولکی کوچک و سبک بوده و مناسب استفاده در تمام زمینه ها می باشد

اجزاء دستگاه یخساز پولکی

دستگاه یخساز پولکی شامل مجموعه ای از تجهیزات می باشد که در زیر به صورت تیتر وار آورده شده است:

 • درام یخساز
 • کمپرسور برودتی ( فریونی یا آمونیاکی)
 • مبدل های حرارتی (درام یا اواپراتور یخساز، کندانسور)
 • شیرآلات و کنترل آلات
 • تابلو برق و تجهیزات کنترلی
 • لوله و اتصالات
 • کابل
 • پمپ آب
 • مخزن ذخیره آب

در رابطه با انتخاب انواع تجهیزات که با نیاز های هر پروژه مطابقت داشته باشد باید شرایط و بودجه مشتریان در نظر گرفته شود. به عنوان مثال اینکه از کمپرسور برودتی فریونی استفاده شود بهتر است یا آمونیاکی و یا کندانسور تبخیری باشد بهتر است یا هوا خنک و آب خنک. جهت کسب اطلاعات دقیق تر در رابطه با نوع و برند تجهیزات می توانید از طریق صفحه تماس با ما از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

انتخاب انواع تجهیزات دستگاه یخساز پولکی متناسب با نیاز هر پروژه

مزایا یخساز پولکی

یخساز پولکی ایمن و بهداشتی

تمامی قطعات و اجزاء دستگاه یخساز که با یخ در تماس می باشند از جنس استنلس استیل  ۳۰۴ آلومینیوم خالص آلیاژی و پلی اتیلن ساخته شده است. یخ تولید شده خشک، خالص و بهداشتی بوده و کاملاً مطابق با استاندارد HACCP می باشد. البته در نظر داشته باشید که تأمین آب بهداشتی جهت مصرف یخساز پولکی عامل بسیار مهمی در میزان سلامت یخ دارد.

دستگاه یخساز پولکی با نگهداری و جابجایی آسان

تجهیزات به گونه ای طراحی می شوند که تعویض قطعه قدیمی با جدید در راحت ترین شکل ممکن انجام پذیرد. همچنین در صورت نیاز به جابجایی دستگاه یخساز پولکی می توان به راحتی لوله های آب و مبرد را از آن جدا کرده و دستگاه را محل جدید قرار داد و مجدداً لوله کشی را اجرا کرد.

یخ ساز پولکی با سیستم کنترل الکتریکی بی نظیر

 • با بکارگیری تجهیزات الکتریکال از برترین برند های روز دوره های سرویس طولانی تر گشته و هزینه های نگهداری کاهش می یابد.
 • کنترل تمام اتوماتیک عملکرد برودتی کمپرسور را بهبود بخشیده و باعث افزایش پارامتر COP می گردد.
 • نصب HMI جهت مانیتورینگ پارامترهای برودتی بر روی تابلو فرمان بر حسب سفارش امکان پذیر است.
 • سیستم کنترل طراحی شده، با استانداردهای عمومی بین المللی مطابقت دارند.

جدول انتخاب دستگاه های یخساز پولکی

مشخصات درام اواپراتور یخساز پولکی

کاربرد یخساز پولکی

 • پروژه های عمرانی و سد سازی جهت خنک سازی بتن
 • صنایع شیلات و فرآوری آبزیان
 • صنایع مواد غذایی
 • پیست های اسکی مصنوعی
 • صنایع و امکانات پزشکی
 • صنایع شیمیایی و رنگ و رزین
 • سوپر مارکت های متوسط و بزرگ
 • رستوران های متوسط و بزرگ
 • مجتمع های اقامتی و گردشگری

یخ پولکی به دلیل دارا بودن سطح بیشتر باعث افزایش سرعت انتقال حرارت از طریق ذوب یخ می شود. این افزایش سرعت سرمایش به فرآیندهای مختلف مثل کنترل دمای بتن در کارخانه های بچینگ بتن، کنترل دمای محصولات تازه مثل ماهی و مرغ و… کمک مهمی می کند.

یخساز پولکی با آب دریا

یخساز پولکی با آب دریا، مستقیماً آب دریا را جهت تولید یخ مورد استفاده قرار می دهد. این دستگاه ها معمولاً برای موارد روی آب مانند کشتی ها و لنج ها و شناور های ماهیگیری استفاده می شوند.

درام یخساز پولکی با آب دریا از جنس استنلس استیل ۳۱۶ و آلومینیوم آلیاژی ضد خوردگی ساخته می شوند. دیواره داخلی درام یخساز دارای مقاومت مکانیکی و ضریب انتقال حرارت بالا می باشد که عمر دستگاه تا حدود ۲۰ سال افزایش می دهد. استفاده از کندانسینگ یونیت آب خنک با کندانسور شل و تیوب ضد خوردگی کوپرنیکل (Copper Nickel) مناسب جهت استفاده با آب دریا نیز قابل سفارش می باشد.

تصویر درام یخساز پولکی جهت استفاده در صنایع برودتی

خدمات شرکت برودت کار اطلس جهت یخ ساز پولکی

برودت کار اطلس مناسب ترین راهکار را بر اساس نیازها و بودجه شما جهت دستگاه یخساز پولکی ارائه می دهد. این شرکت به پشتوانه سابقه درخشان ۴۰ ساله در صنعت برودت کشور و اجرای پروژه های متعدد به صورت کلید تحویل (EPC) می تواند خدمات طراحی، ساخت، اجراء، آموزش بهره برداری و نگهداری و خدمات پس از فروش دستگاه یخساز پولکی را به مشتریان محترم عرضه کند.

طراحی یخ ساز پولکی

شرکت برودت کار اطلس با تکیه بر تجربه و کادر فنی مجرب خود اقدام به طراحی دستگاه یخساز پولکی با توجه به شرایط خاص هر پروژه می نماید. کارشناسان ما درک می کنند که هر پروژه از جهات بسیاری از دمای آب و شرایط جغرافیایی گرفته تا نیازهای خاص تولید و غیره با پروژه دیگر تفاوت می کند. بنابراین ما برای هر کارخانه یخساز پولکی صنعتی اقدام به طراحی به صورت مجزا و مختص آن پروژه می کنیم.

شرایط طراحی دستگاه یخساز صنعتی

 • دمای آب ورودی ۱۶+ درجه سانتیگراد
 • دمای محیط بهره برداری ۲۵+ درجه سانتیگراد
 • ضخامت یخ بین ۱/۵ تا ۲/۲ میلیمتر
 • مبرد های قابل استفاده:آمونیاک R22,R404A,R507A , R717

در طراحی و توسعه ساختار دستگاه یخساز پولکی دقت و توجه زیادی شده است. این امر باعث افزایش راندمان  در انتقال حرارت یخ ساز پولکی می گردد.

یخ پولکی

همچنین در ساخت درام های یخساز پولکی از تکنولوژی خراشنده داخلی (تیغه دوار یا درام ثابت) استفاده می گردد. از مزایا یخساز پولکی با این طراحی می توان به کاهش حداکثری اتلاف انرژی، گردش صحیح مبرد و کاهش احتمال نشت مبرد اشاره کرد.

ساخت دستگاه یخساز پولکی

در ساخت درام یخ ساز پولکی جهت جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی زود هنگام از فولاد استنلس استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ استفاده می گردد. تیغه خراشنده یخ نیز از فولاد آلیاژی مشابه بوده تا بتوان عمر مفید آن را تا حد ممکن افزایش داد.

در ساخت دستگاه یخساز پولکی از بهترین تکنولوژی جوش و انجام عملیات پرداخت و استرس زدایی فلزات که باعث افزایش استحکام و اطمینان دستگاه می شوند استفاده می گردد. همچنین استفاده از تجهیزات کنترلی و الکتریکی از برندهای مشهور و معتبر مانند دانفوس، زیمنس و … یخساز های ساخت این شرکت را بیش از پیش با کیفیت و با دوام می کنند.

سیستم بازگشت آب در دستگاه یخساز پولکی

اضافه آبی که از دیواره داخلی دستگاه های یخ ساز پولکی سرازیر می شود در سینی تعبیه شده در زیر درام جمع آوری و سپس به مخزن آب باز می گردد. این سیستم علاوه بر افزایش راندمان یخساز با استفاده از بازگشت آب سرد شده، باعث جلوگیری از هر گونه نشتی آب به روی یخ پولکی و در نهایت ایجاد توده های سخت یخ می گردد.

دستگاه یخ ساز پولکی

اجراء دستگاه یخ ساز پولکی

نصب و راه اندازی دستگاه های یخ ساز پولکی نیازمند بهره گیری از افراد متخصص در زمینه های مختلفی می باشد. برای اجرای یک سیستم بی نقص لازم است تا متخصصین برودت، مکانیک، برق و متالوژی با همکاری تکنسین های جوشکاری، برقکاری و افراد فنی دست به دست هم دهند تا بتوان یک یخساز پولکی را اجراء و راه اندازی نمود. شرکت برودت کار اطلس افتخار می کند که با اختیار داشتن یک تیم فنی مجرب که به اقصی نقاط ایران سفر می کنند، پروژه های متعددی را با موفقیت در این زمینه اجراء کرده است.

بهره برداری و نگهداری از دستگاه یخساز پولکی

بهره برداری اصولی از یخساز، انجام نگهداری پیشگیرانه و سرویس های ادواری باعث می شود عمر دستگاه یخساز افزایش یافته و تولید مداوم یخ تضمین گردد. شرکت برودت کار اطلس با آموزش این موارد و ارائه چک لیست های مورد نیاز به عوامل بهره بردار و فنی مشتریان، می کوشد تا این مهم محقق گردد.

خدمات پس از فروش دستگاه یخساز

از دیدگاه ما فروش آغاز یک تعهد است و نه پایان یک معامله. با پیروی این سیاست، شرکت برودت کار اطلس همواره درصدد رفع مشکلات احتمالی انواع دستگاه های یخساز (یخساز پولکی و یخساز قالبی) در کمترین زمان ممکن برآمده است. جهت رفاه حال مشتریان محترم دستگاه های یخساز پولکی ساخته شده توسط این شرکت دارای یکسال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش می باشند.

کارخانه یخ سازی پولکی

قیمت دستگاه یخساز پولکی

برآورد قیمت یک دستگاه یخ ساز صنعتی نیازمند پیش بینی پارامتر ها و مشخصات فنی هر طرح به صورت جداگانه می باشد تا بتوان کیفیت و ثبات تولید و سهولت در بهره برداری را تضمین نمود. شرکت برودت کار اطلس به طور رایگان طرح های شما را سفارشی سازی و برآورد قیمت می کند. برای دریافت مشاوره می توانید از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان ما ارتباط بگیرید. در جدول زیر می توانید قیمت دستگاه یخساز پولکی را مشاهده نمایید.برای اطلاع از قیمت دقیق و به روز یخ ساز پولکی کافی است با برودت کار اطلس در ارتباط باشید.

جدول قیمت دستگاه یخساز پولکی و درام یخساز پولکی از ظرفیت ۱ تن تا ۴۰ تن

ردیف ظرفیت تولید روزانه قیمت درام (اواپراتور) (تومان) قیمت یخساز کامل (تومان) کمپرسور(تعداد*قدرت)(HP) قدرت گیربکس (KW) سایز لوله آب وزن دستگاه یخساز (Kg)
۱ ۱ تن ۱۶۵/۹۴۵/۰۰۰ ۴۰۲/۱۵۵/۰۰۰ ۵ ۰.۲ "۱/۲ ۲۴۲
۲ ۲ تن ۱۸۳/۸۸۵/۰۰۰ ۵۱۱/۲۹۰/۰۰۰ ۱۰ ۰.۴ "۱/۲ ۴۱۸
۳ ۳ تن ۲۳۳/۲۲۰/۰۰۰ ۶۴۵/۸۴۰/۰۰۰ ۱۵ ۰.۴ "۱/۲ ۱۰۲۲
۴ ۵ تن ۳۲۱/۴۲۵/۰۰۰ ۹۳۸/۸۶۰/۰۰۰ ۳۰ ۰.۴ "۱/۲ ۱۱۶۸
۵ ۱۰ تن ۴۱۲/۶۲۰/۰۰۰ ۱/۴۹۸/۸۸۷/۰۰۰ ۶۰ ۰.۷۵ "۳/۴ ۱۷۴۲
۶ ۱۵ تن ۵۳۶/۷۰۵/۰۰۰ ۱/۹۸۰/۸۷۵/۰۰۰ ۴۰*۲ ۰.۷۵ "۳/۴*۲ ۳۲۰۰
۷ ۲۰ تن ۶۳۶/۸۷۰/۰۰۰ ۲/۶۸۵/۰۲۰/۰۰۰ ۶۰*۲ ۱.۱ "۳/۴*۲ ۵۲۰۰
۹ ۳۰ تن ۷۵۶/۷۶۹/۰۰۰ ۳/۹۱۳/۹۱۰/۰۰۰ ۶۰*۳ ۱.۱ "۳/۴*۲ ۷۵۰۰
۱۰ ۳۵ تن ۹۲۲/۴۱۵/۰۰۰ سفارشی آمونیاکی ۱.۵ "۳/۴*۲ ۹۶۰۰
۱۱ ۴۰ تن ۹۷۹/۲۲۵/۰۰۰ سفارشی آمونیاکی ۱.۵ "۳/۴*۲ ۱۱۰۰۰

جمع بندی دستگاه یخساز پولکی

در آخر همانطور که قبلاً هم اشاره شد ساخت دستگاه های یخساز پولکی نیازمند اشراف و تخصص در زمینه های مختلفی بوده و هر پروژه نیاز ها و شرایط خاص خود را دارد. شرکت برودت کار اطلس آماده است در این راه در کنار شما مشتریان عزیز باشد و با ارائه راهکارهای مهندسی و دقیق بهترین دستگاه یخساز با بالاترین کیفیت و ارزان ترین قیمت را برای شما طراحی و تأمین کند.

مطالب مرتبط

یخساز پولکی