IQF انجماد سریع تک به تک

Individual quick freezing یا IQF به دستگاه فریزر انجماد سریع تک به تک اتلاق می شود که زمان کریستالیزاسیون در انجماد محصولات را به حداقل ممکن برساند. یعنی مواد غذایی را به صورت جدا از هم و در زمانی کوتاه منجمد می نماید. برای سالها میوه ها و سبزیجات در جعبه های مخصوص در سالن های وزشی یا پلیت فریزر منجمد می شده اند. در سال های اخیر با افزایش نیاز برای سبزیجات و میوه های منجمد تقاضای بازار به محصولات منجمد شده با استفاده از IQF متمایل شده است. 

IQF با سیکل تراکمی

در IQF با سیکل تراکمی از یک مبرد در یک سیکل تبرید استفاده می شود. به همین جهت دستگاه نیاز به کمپرسور و مبدل های حرارتی دارد. دستگاه توسط لوله کشی به موتورخانه متصل می گردد. ساختمان اصلی دستگاه از نوار نقاله استنلس استیل ۳۱۶ با عرض های گوناگون ( از ۶۰ سانتیمتر تا ۲۵۰ سانتیمتر ) می باشد که محصول را به داخل ساختمان فریزر دستگاه هدایت می کند. در داخل دستگاه هوای با دمای ۲۹- تا ۴۰- درجه به محصول وزیده می شود. ظرفیت این دستگاه می تواند بنا به نیاز از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ کیلوگرم در ساعت باشد.

مزایا استفاده از IQF

زمان انجماد :

زمان انجماد در IQF بسیار کمتر از روش های تونل انجماد است. به عنوان مثال برای انجماد نخودفرنگی به روش سنتی حداقل ۴ ساعت زمان لازم است در حالی که با استفاده از دستگاه های IQF می توان این زمان را تا ۴ دقیقه کاهش داد. این امر علاوه بر کاهش هزینه های تولید در بخش مصرف انرژی، باعث کاهش میزان تبخیر سطحی محصول و در نهایت افت وزنی بسیار اندک می گردد. در واقع دو عامل مهمی که در افت وزنی محصول نقش مهمی ایفا می کنند، زمان انجماد و دمای انجماد است.

IQF سبزیجات

کیفیت انجماد :

در انجماد به این روش هر قطعه از محصول به صورت کاملاً مجزا منجمد می شود در حالی که در سایر روش ها ما یک بلوک یخ زده از محصول را داریم. مزیت مهم دیگر استفاده از IQF این است که به دلیل سرعت بالای انجماد، کیفیت بافت محصول و در نهایت طعم و شکل ظاهری آن به شکل قابل توجهی سالم تر و بهتر از روش های دیگر حفظ می شود.

انواع IQF

۱- Continues  یا خطی

در این نوع IQF محصولات از طریق نوار نقاله ای که در یک سمت آن اواپرتور وزشی قرار گرفته است به داخل محفظه فریزر هدایت می شوند. ظرفیت انجماد این مدل بسته به نوع مبرد از ۱ تن تا ۱۵ تن در ساعت می باشد. دستگاه از طریق لوله های مبرد (فریون و یا آمونیاک) به موتورخانه متصل می گردد. این مدل معمولاً برای محصولاتی مانند سبزیجات غیر برگی یعنی باقالی، نخود فرنگی، ذرت، لوبیا سبز، هویج، کلم و فرنچ فرایز (سیب زمینی نیم پخت شده ) استفاده می شود.

در زیر نمای شماتیک یک دستگاه فریزر خطی نمایش داده شده است. اواپراتور در زیر نوار نقاله قرار گرفته است.

IQF خطی

۲- اسپیرال فریزر

این مدل عمدتاً برای انجماد مواد غذایی در خطوط تولید کاخانجات استفاده می گردد. ظرفیت انجماد در IQF اسپیرال معمولاً بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ در ساعت می باشد. این مدل معمولاً‌ برای محصولاتی مانند تکه های مرغ و گوشت، کتلت، سمبوسه، همبرگر، ماهی به صورت خام یا نیمه آماده مورد استفاده قرار می گیرد.

IQF اسپیرال فریزر

IQF فوق سریع نیتروژنی :

در تونل انجماد فوق سریع نیتروژنی محصول توسط نوار نقاله به ساختمان داخلی فریزر هدایت شده و در مدت زمان کمتر از ۳۰ دقیقه بنا به نوع محصول توسط نیتروژن مایع منجمد می گردد. IQF ها انواع مختلفی دارند جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نیتروژنی روی IQF با نتیروژن مایع کلیک کنید.

شرکت برودت کار اطلس در طراحی تأمین و اجرای انواع IQF سابقه ای طولانی دارد. امری که پروژه های ما را همواره متمایز می کند ارائه راهکار خاص بنا به نیاز و بودجه طرح برای هر پروژه است. از مزایایی که این نوع طراحی در پی دارد می توان به کاهش هزینه های سرمایه گذاری، افزایش راندمان و سرعت انجماد و انطباق کامل تجهیزات با بار برودتی مورد نیاز اشاره کرد.

شرکت برودت کار اطلس تأمین کننده انواع دستگاه های IQF از جمله اسپیرل و خطی از برند های معتبر اروپایی و آسیایی می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تلفنی با ما تماس بگیرید

مشاوره تلفنی رایگان