IQF انجماد سریع تک به تک

IQF (Individual quick freezing) نام دیگر دستگاه انجماد سریع تک به تک می باشد. این دستگاه با کاهش زمان کریستالیزاسیون، زمان انجماد محصولات را به حداقل ممکن می رساند. بدین ترتیب که مواد غذایی را به صورت جدا از هم و در زمانی کوتاه منجمد می نماید. برای سالها میوه ها و سبزیجات در سالن های سردخانه وزشی یا پلیت فریزر منجمد می شده اند که در نتیجه ما بجای یک محصول جدای یخ زده، یک بلوک یخی از محصول را داشتیم. در سال های اخیر با افزایش نیاز برای سبزیجات و میوه های منجمد و ارتقاء شاخص های کیفیت، تقاضای بازار به محصولات منجمد شده با استفاده از IQF بیش از پیش شده است. 

IQF با سیکل تراکمی

در IQF با سیکل تراکمی از یک مبرد در یک سیکل تبرید استفاده می شود. به همین جهت دستگاه نیاز به کمپرسور و مبدل های حرارتی دارد. دستگاه توسط لوله کشی به موتورخانه متصل می گردد. ساختمان اصلی دستگاه از نوار نقاله استنلس استیل 316 با عرض های گوناگون ( از 60 سانتیمتر تا 250 سانتیمتر ) می باشد که محصول را به داخل محفظه فریزر هدایت می کند. در داخل دستگاه هوای سرد با دمای 29- تا 40- درجه سانتیگراد با سرعت بسیار بالا سیرکوله می شود. دستگاه های انجماد سریع تک به تک می توانند ظرفیت انجماد  از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ کیلوگرم در ساعت را داشته باشند.

مزایا استفاده از IQF

زمان انجماد :

زمان انجماد در IQF بسیار کمتر از سایر روش ها است. به عنوان مثال برای انجماد نخودفرنگی به روش سنتی حداقل 4 ساعت زمان لازم است در حالی که با استفاده از دستگاه های IQF می توان این زمان را تا 4 دقیقه کاهش داد. این امر علاوه بر کاهش هزینه های تولید در بخش مصرف انرژی، باعث کاهش میزان تبخیر سطحی محصول و در نهایت افت وزنی بسیار اندک می گردد. در واقع دو عامل مهمی که در افت وزنی محصول نقش مهمی ایفا می کنند، زمان انجماد و دمای انجماد هستند که در دستگاه انجماد سریع تک به تک هر دوی این عوامل به نقطه بهینه رسیده اند.

کیفیت انجماد IQF :

در انجماد به این روش هر قطعه از محصول به صورت کاملاً مجزا منجمد می شود در حالی که در سایر روش ها ما یک بلوک یخ زده از محصول را داریم. مزیت مهم دیگر استفاده از IQF این است که به دلیل سرعت بالای انجماد، کیفیت بافت محصول و در نهایت طعم و شکل ظاهری آن به شکل قابل توجهی سالم تر و بهتر از روش های دیگر حفظ می شود.

انواع IQF

۱- Continues یا خطی

در این نوع IQF محصولات از طریق نوار نقاله ویبراتور از یک سمت به داخل محفظه فریزر شده و از سمت دیگر آن بصورت منجمد خارج می شوند. جهت ورود و خروج محصول در این نوع IQF در یک راستا می باشد. ظرفیت انجماد این مدل می تواند از 1000 تا 15000 کیلوگرم در ساعت باشد. دستگاه از طریق لوله های مبرد (فریون و یا آمونیاک) به موتورخانه متصل می گردد. این مدل معمولاً برای محصولاتی مانند سبزیجات غیر برگی یعنی باقالی، نخود فرنگی، ذرت، لوبیا سبز، هویج، کلم و فرنچ فرایز (سیب زمینی نیم پخت شده ) استفاده می شود.

در زیر نمای شماتیک یک دستگاه فریزر خطی نمایش داده شده است. اواپراتور در زیر نوار نقاله قرار گرفته است.

۲- اسپیرال فریزر

این مدل عمدتاً برای انجماد در خطوط تولید کاخانجات مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. ظرفیت انجماد در IQF اسپیرال معمولاً بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلوگرم در ساعت می باشد. اسپیرال فرزیر معمولاً‌ برای محصولاتی مانند تکه های مرغ و گوشت، کتلت، سمبوسه، همبرگر، ماهی به صورت خام یا نیمه آماده مورد استفاده قرار می گیرد.

IQF فوق سریع نیتروژنی :

در IQF فوق سریع نیتروژنی محصول توسط نوار نقاله به ساختمان داخلی فریزر هدایت شده و در مدت زمان کمتر از 30 دقیقه بنا به نوع محصول توسط نیتروژن مایع منجمد می گردد. در این دستگاه به جای استفاده از سیکل برودتی، پروسه انجماد با پاشش نیتروژن مایع درون محفظه فریزر انجام می پذیرد این روش امکان کاهش دمای فریزر را تا دمای 190- درجه سانتیگراد محیا می کند. IQF ها انواع مختلفی دارند جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این مدل فریزر روی IQF با نیتروژن مایع کلیک کنید.

شرکت برودت کار اطلس در طراحی، ساخت، تأمین و اجرای انواع IQF سابقه ای طولانی دارد. امری که پروژه های ما را همواره متمایز می کند ارائه راهکار خاص بنا به نیاز و بودجه طرح برای هر پروژه است. از مزایایی که این نوع طراحی در پی دارد می توان به کاهش هزینه های سرمایه گذاری، افزایش راندمان و سرعت انجماد و انطباق کامل تجهیزات با بار برودتی مورد نیاز اشاره کرد.

شرکت برودت کار اطلس تأمین کننده انواع دستگاه های IQF از جمله اسپیرل و خطی از برند های معتبر اروپایی و آسیایی می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تلفنی با ما تماس بگیرید

فهرست
تماس با ما