IQF با سیکل تراکمی

IQF با سیکل تراکمی

IQF

معرفی

Individual quick frozen یا انجماد سریع تک به تک به دستگاهی اتلاق می شود که زمان کریستالیزاسیون را به حداقل ممکن برساند. یعنی مواد غذایی را به صورت جدا از هم و در زمانی کوتاه منجمد نماید. برای سالها میوه ها و سبزیجات در جعبه های مخصوص در سالن های وزشی یا پلیت فریزر منجمد می شده اند. در سال های اخیر با افزایش نیاز برای سبزیجات و میوه های منجمد وزارت بهداشت استفاده از IQF را ضروری دانسته است. همچنین با افزایش تقاضا برای کیفیت بالاتر محصولات منجمد، دستگاه های انجماد تک به تک بازار را در درست گرفت.

در IQF با سیکل تراکمی از یک مبرد در یک سیکل تبرید استفاده می شود. به همین جهت دستگاه نیاز به کمپرسور و مبدل های حرارتی دارد. دستگاه توسط لوله کشی به موتورخانه متصل می گردد. ساختمان اصلی دستگاه از نوار نقاله استنلس استیل ۳۱۶ با عرض های گوناگون ( از ۶۰ سانتیمتر تا ۲۵۰ سانتیمتر ) می باشد که محصول را به داخل ساختمان فریزر دستگاه هدایت می کند. در داخل دستگاه هوای با دمای ۲۹- تا ۴۰- درجه به محصول وزیده می شود. ظرفیت این دستگاه می تواند بنا به نیاز از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ کیلوگرم در ساعت باشد.

مزایا

زمان انجماد در IQF بسیار کمتر از روش های تونل انجماد است. به عنوان مثال برای انجماد نخودفرنگی به روش سنتی حداقل ۴ ساعت زمان لازم است در حالی که با استفاده از دستگاه های IQF می توان این زمان را تا ۴ دقیقه کاهش داد. این امر علاوه بر کاهش هزینه های تولید در بخش مصرف انرژی، باعث کاهش میزان تبخیر سطحی محصول و در نهایت افت وزنی بسیار اندک می گردد. در واقع دو عامل مهمی که در افت وزنی محصول نقش مهمی ایفا می کنند، زمان انجماد و دمای انجماد است.

در انجماد به این روش هر قطعه از محصول به صورت کاملاً مجزا منجمد می شود در حالی که در سایر روش ها ما یک بلوک یخ زده از محصول را داریم. مزیت مهم دیگر استفاده از IQF این است که به دلیل سرعت بالای انجماد، کیفیت بافت محصول و در نهایت طعم و شکل ظاهری آن به شکل قابل توجهی سالم تر و بهتر از روش های دیگر حفظ می شود.

Frozen-Strawerry-Raspberry

انواع IQF با سیکل تراکمی

۱- Continues IQF یا خطی

در این نوع IQF محصولات از طریق نوار نقاله ای که در یک سمت آن اواپرتور وزشی قرار گرفته است به داخل محفظه فریزر هدایت می شوند. ظرفیت انجماد این مدل بسته به نوع مبرد از ۱ تن تا ۱۵ تن در ساعت می باشد. دستگاه از طریق لوله های مبرد (فریون و یا آمونیاک) به موتورخانه متصل می گردد. این مدل معمولاً برای محصولاتی مانند سبزیجات غیر برگی یعنی باقالی، نخود فرنگی، ذرت، لوبیا سبز، هویج، کلم و فرنچ فرایز استفاده می شود.

در زیر نمای شماتیک یک دستگاه IQF continues (خطی) نمایش داده شده است. اواپراتور در زیر نوار نقاله قرار گرفته است.

1

۲- IQF اسپیرال

این مدل عمدتاً برای انجماد مواد غذایی در خطوط تولید کاخانجات استفاده می گردد. ظرفیت انجماد در IQF اسپیرال معمولاً بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ در ساعت می باشد. این مدل معمولاً‌ برای محصولاتی مانند تکه های مرغ و گوشت، کتلت، سمبوسه، همبرگر، ماهی به صورت خام یا نیمه آماده مورد استفاده قرار می گیرد.

IQF اسپیرال

شرکت برودت کار اطلس تأمین کننده انواع دستگاه های IQF از جمله اسپیرل و خطی از برند های معتبر اروپایی و آسیایی می باشد.

درباره نویسنده

Related posts

اواپراتور فریونی

اواپراتور فریونی

اواپراتور فریونی مناسب برای سیستم های تبرید صنعتی و سردخانه های گوشت، مرغ، ماهی، میوه و سبزیجات و تونل انجماد مناسب برای دستیابی به دمای 45- تا 12.5+ درجه سانتیگراد

بیشتر بخوانید

کندانسور هوایی

کندانسور هوایی فریونی ATC مناسب برای سیستم های تبرید صنعتی و سردخانه های گوشت، مرغ، ماهی، میوه و سبزیجات و تونل انجماد و تهویه مطبوع سازگار با شرایط آب و هوایی مختلف از دمای ۱۰- تا ۵۰ درجه سانتیگراد ظرفیت  : از ۷ تا ۱۰۵ کیلووات کندانسور هوایی سری ATC برای تقطیر...

بیشتر بخوانید

کندانسینگ یونیت هوایی

کندانسینگ یونیت هوایی ATCA  تمامی شیرآلات خط مایع و کنترل آلات را شامل شده و برای مناطق معتدل و گرمسیر مناسب می باشد. ظرفیت : ۲/۳۵ تا ۱۸۳/۴۶ کیلووات کندانسینگ یونیت هوایی سری ATCA برای تقطیر، ذخیره و هدایت مبرد های هالوکربنی در سیستم های تبرید صنعتی و تهویه مطبوع به...

بیشتر بخوانید