سردخانه

حدود ابعاد سردخانه :

کوچک : کمتر از ۵۰۰ متر مکعب

متوسط : بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ متر مکعب

بزرگ : بیشتر از ۵۰۰۰ متر مکعب

سردخانه

دمای برخی از اتاق های سردخانه :

 • سالن فرآوری : ۱۰ درجه سانتیگراد
 • سالن سردخانه نگهداری میوه، سبزیجات و غذای خشک : ۰ تا ۵ درجه سانتیگراد
 • سالن سردخانه نگهداری دارو، کیک و شیرینی، مواد شیمیایی : ۰ تا ۵ درجه سانتیگراد
 • سالن نگهداری یخ : ۵- تا ۰ درجه سانتیگراد
 • سالن سردخانه نگهداری گوشت و مرغ و ماهی ۲۵- تا ۱۸- درجه سانتیگراد
 • انجماد مغز محصول : ۳۵- تا ۲۵- درجه سانتیگراد

مشخصات و دامنه کاری سردخانه :

 • دامنه دمایی از ۶۰- تا ۲۰+ درجه سانتیگراد
 • ابعاد بر حسب درخواست
 • خصوصیات و نحوه عملکرد : نگهداری تازه، انجماد، انجماد سریع
 • کنترل سیستم به شکل کاملاً اتوماتیک
 • مونتاژ و دمونتاژ آسان
 • دیتا لاگر دما، آژیر دما بالا یا پایین و اتوماسیون PLC بر حسب سفارش مشتریان
 • مبرد : R22,R404,R410,R134,R717,R744 ( فریون ها، آمونیاک و دی اکسیدکربن )

انواع سردخانه

جهت مشاهده انواع سردخانه بر اساس دمای کارکرد، ظرفیت و ابعاد و نوع اتمسفر روی انواع سردخانه کلیک کنید.

قیمت سردخانه

جهت برآورد قیمت می توانید به قیمت سردخانه مراجعه فرمایید. در این بخش هزینه های ساخت سردخانه های کوچک و متوسط آورده شده است. 

اجزای سردخانه :

کمپرسور

کمپرسور های برودتی طیف گسترده ای دارند و بر اساس عملکرد ( پیچی یا رفت و برگشتی) ، نوع مبرد ( آمونیاک یا فریون )، ساختمان (هرمتیک، سمی هرمتیک و باز)، مراحل تراکم ( تک مرحله یا دو مرحله ای ) دسته بندی می شوند. کمپرسور در واقع قلب سیکل برودتی می باشد و بر اساس نوع نیاز و بودجه، طراحی و انتخاب می شود. از معتبرترین برند های موجود می توان به کمپرسور های گراسو Grasso، سابرو Sabroe، مایکوم Mycom، دانفوس Danfoss، کوپلند Copeland، بیتزر Bitzer، رفکامپ Refcomp، بک Bock اشاره کرد.

مبدل های حرارتی

اواپراتور و کندانسور بر اساس نوع محصول، ظرفیت سردخانه، نوع مبرد و نوع دیفراست برای هر طرح به شکل مستقل محاسبه، طراحی و انتخاب می گردند. کندانسور سردخانه می تواند آب خنک (پوسته و لوله) یا هوا خنک باشد.

ایزولاسیون یا عایق

نوع عایق و اجرای اصولی آن یکی از مهمترین عوامل کارکرد بهینه سردخانه است. پوشاندن کامل درزها در خطوط اتصال بسیار حائز اهمیت می باشد. هوابند کردن کامل سردخانه با نصب فلاشینگ ها در خطوط اتصال و تزریق کردن مواد پلی یورتان در آنها انجام می شود.

انواع عایق

۱- ساندویچ پانل های پلی یورتان با دو رو ورق رنگی و با چگالی ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب با ضخامت های ۵ تا ۱۵ سانتیمتر بنا به دمای سردخانه بهترین گزینه جهت ایزولاسیون محسوب می شوند. از مزایای این نوع عایق می توان به کیفیت بالای اجرا، ضریب انتقال حرارت کمتر و سهولت در جابجایی سردخانه اشاره کرد.

۲- ورق یا پانل عایق پلاستوفوم (EPS) و یا XPS با چگالی حدود ۲۰ تا ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب در ضخامت های گوناگون

۳- درب های ساخته شده از پلی یورتان تزریقی از انواع کشویی و لولایی با چهارچوب و یراق آلات در ابعاد گوناگون بنا به ظرفیت و نیاز سردخانه

سایر تجهیزات

۱- شیر آلات و کنترلر ها و تابلو برق های اتوماتیک از معتبرترین برندهای این تجهیزات می توان به دانفوس Danfoss، کستل Castel،پارکر Parker، هنسن Hansen، اشنایدر، زیمنس و غیره اشاره کرد.

سردخانه
 • سردخانه ها معمولاً جهت نگهداری محصولات کشاورزی و پروتئینی و یا نگهداری مواد حساس به دما مانند برخی از داروها، آثار هنری و غیره احداث می شوند.
 • سردسازی محصولات به جلوگیری از جوانه زدن (سبز شدن)، فاسد شدن و خسارت ناشی از حشرات منجر می شود.
 • مواد خوراکی معمولاً بیشتر از یک سال نگهداری نمی شوند. محصولات فاسد شدنی نیازمند نگهداری در دامنه دمایی متفاوتی از ۱۰ درجه سانتیگراد بالای صفر  تا ۳۰ درجه سانتیگراد زیر صفر هستند.
 • سردخانه ها به تثبیت قیمت بازار و در نهایت عرضه محصولات بر اساس تقاضا و زمان مناسب می انجامد. همچنین کشاورزان و تولید کنندگان فرصت تولید محصولاتی را پیدا خواهند کرد که منجر به صرفه اقتصادی بالاتری شود.

برخی از کسب و کار های نیازمند سردخانه :

دامداری و کشتارگاه های دام

لبنیات و فرآورده های شیر

ماکیان و کشتارگاه های مرغ

شیلات

نگهداری و تولید دارو

صنایع آزمایشگاهی

رستوران ها، هتل ها و تالار ها

سوپر مارکت های زنجیره ای

دمای لازم جهت نگهداری محصولات، به نوع محصول و مدت زمان نگهداری بستگی دارد. به صورت کلی می توان محصولات را به ۳ دسته تقسیم کرد.

 • محصولاتی غذایی که به اصطلاح زنده هستند مانند میوه و سبزیجات
 • محصولاتی که زنده نیستند مانند گوشت و مرغ و ماهی
 • محصولاتی که باید در دمای کنترل شده نگهداری شوند مانند دارو

شرایط نگهداری محصولات مختلف را می توانید از اینجا ملاحظه فرمایید.

دستیابی به دمای موردنظر از تبخیر مبرد در اواپراتور حاصل می گردد. پس از آن بخار اشباع مبرد توسط کمپرسور به جریان در آمده و پس از فشرده سازی به کندانسور فرستاده می شود تا مجدداً به مایع تبدیل گردد و سیکل به همین ترتیب ادامه دارد. مبرد می تواند از خانواده فریون ها ( .R22,R134A,R404A,R507,etc ) ، آمونیاک R717 و یا دی اکسید کربن R744 باشد.

سیستم های آمونیاکی بیشتر جهت واحدهای با مقیاس صنعتی توجیه اقتصادی و فنی پیدا می کند. گرمای نهان تبخیر مبرد آمونیاک به شکل قابل توجهی بالاست که در واقع پروسه سردسازی نیز کاملاً وابسته به همین پارامتر است. استفاده از سیستم های فریونی در مقیاس های کوچک و متوسط مرسوم تر است. در سیستم های فریونی گازهای Blend هم از نظر محیط زیست و هم از نظر خواص فنی نسبت به فریون های قدیمی برتری دارند.

سیستم های تبرید را به دو دسته کلی می توان تقسیم کرد :

 • سیستم های جذب بخار (Vapor absorption system VAS)
 • سیستم های تراکم بخار (Vapor compression system VCS)

امروزه بدلیل راندمان بالا و سرمایه گذاری مقرون به صرفه در بیشتر موارد از سیستم های تراکمی، برای طراحی سردخانه ها استفاده می گردد.

شرکت برودت کار اطلس با تکیه بر تجربه کارشناسان و بهره گیری از دانش فنی روز توانای طراحی، تأمین و اجرای انواع سردخانه های تجاری و صنعتی اعم از فریونی و آمونیاکی و با ظرفیت های مختلف را دارا می باشد. اجرای پروژه های با کاربری های گوناگون اعم از محصولات کشاورزی، محصولات شیلاتی، محصولات پروتئینی، محصولات لبنی، محصولات دارویی، انبارهای یخ و غیره در اقصی نقاط ایران مؤید این مطلب می باشد.

مشاوره تلفنی رایگان