سردخانه چیست؟

در تعریف سردخانه چیست باید گفت سردخانه یا Cold Room یک اتاق ایزوله یا عایق می باشد که دما، رطوبت و اتمسفر آن بنا به محصولی که در آن نگهداری می شود، تحت کنترل قرار می گیرد.

سردخانه cold room اتاقی ایزوله جهت حفظ دما، رطوبت و اتمسفر

به کارگیری یک سردخانه مطمئن، جهت تولید و دپوی محصول با کیفیت و امن برای کسب و کارهای مرتبط با صنایع غذایی و دارویی از استارت آپ های کوچک گرفته تا شرکت ها و صنایع با قدمت و اندازه بیشتر، یک بخش مهم کار است. سرد خانه ها یک راهکار حرفه ای و بهداشتی جهت نگهداری سفارش های حجیم و حساس و همچنین منابع مازاد هستند.

مشخصات سردخانه

سردخانه ها می توانند بنا به نیاز دارای مشخصات متفاوتی باشند که باید از قبل آن ها را تعیین کرد. سرد خانه های ساخت شرکت برودت کار اطلس می توانند دارای مشخصات زیر باشند.

 • دامنه دمایی از ۶۰- تا ۱۸+ درجه سانتیگراد
 • امکان سفارش ابعاد به صورت دلخواه و متناسب با معماری موجود
 • کنترل سیستم به شکل کاملاً اتوماتیک و حداقل نیاز اپراتوری
 • نصب و راه اندازی آسان و امکان دمونتاژ و نصب مجدد تجهیزات در محل دیگر
 • امکان سفارش سردخانه با تمامی مبردهای رایج اعم از فریون ها، آمونیاک و دی اکسید کربن
 • امکان سفارش تجهیزات و ادوات کنترلی و مانیتورینگ مانند : دیتا لاگر دما، امکان ارسال اخطار و کنترل دما از طریق تلفن همراه

سردخانه های ساخت شرکت برودت کار اطلس با قابلیت دقیق کنترل دما (۰/۱ درجه سانتیگراد) و مصرف بهینه انرژی و به پشتوانه یکسال گارانتی و ۱۵ سال خدمات پس از فروش، بهترین گزینه برای حفظ تازگی و کیفیت محصولات شماست.

دمای سردخانه

دمای مورد نیاز برای نگهداری برخی از محصولات در سردخانه را در زیر مشاهده می کنید.

 • سالن فرآوری و  بسته بندی: بین ۱۰+ تا ۱۸+ درجه سانتیگراد
 • سردخانه میوه، سبزیجات و غذای خشک: ۰ تا ۷+ درجه سانتیگراد
 • سردخانه دارو، کیک و شیرینی و مواد شیمیایی: ۰ تا ۱۰+ درجه سانتیگراد
 • سردخانه انبارش یخ: ۱۰- تا ۰ درجه سانتیگراد
 • سردخانه گوشت، سردخانه مرغ، سردخانه بستنی و سردخانه ماهی: ۲۵- تا ۱۸- درجه سانتیگراد
 • تونل انجماد : ۴۰- تا ۳۰- درجه سانتیگراد

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دمای سردخانه می توانید به بخش مقالات، نگهداری محصولات سردخانه مراجعه فرمایید.

کاربرد سردخانه

سرد خانه های در کسب و کار ها و صنایع مختلفی دارند. در زیر به برخی از آنها به صورت تیتر وار اشاره شده است:

 • دامداری و کشتارگاه های دام
 • لبنیات و فرآورده های شیر
 • ماکیان و کشتارگاه های مرغ
 • آبزیان و صنایع شیلات
 • نگهداری و تولید دارو
 • صنایع آزمایشگاهی
 • رستوران ها، هتل ها و تالار ها
 • سوپر مارکت های زنجیره ای

سردخانه ها می توانند در صنایع نقشی کلیدی ایفا کنند. هر جایی که نیاز به کنترل دما و رطوبت باشد سرد خانه می تواند به عنوان یک راهکار مؤثر باشد.

اجزای سردخانه

کمپرسور سردخانه

کمپرسور سردخانه دارای طیف گسترده ای می باشد که بر اساس عملکرد (پیچشی یا رفت و برگشتی) ، نوع مبرد (آمونیاک یا فریون)، ساختمان (هرمتیک، سمی هرمتیک و باز)، مراحل تراکم (تک مرحله یا دو مرحله ای) دسته بندی می شوند.

تقسیم بندی کمپرسور سردخانه براساس عملکرد، مبرد، ساختمان و مراحل تراکم کمپرسور قلب سیستم برودتی

کمپرسور در واقع قلب سیکل برودتی می باشد و بر اساس نوع نیاز و بودجه، طراحی و انتخاب می شود. از معتبرترین برند های موجود می توان به کمپرسور های گراسوGrasso، سابرو Sabroe، مایکوم Mycom، دانفوسDanfoss، کوپلندCopeland، بیتزر Bitzer، رفکامپ Refcomp، بوک Bock اشاره کرد. برای دریافت لیست قیمت کمپرسور سردخانه با ما در ارتباط باشید.جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع کمپرسور سردخانه کلیک کنید.

مبدل حرارتی سردخانه

اواپراتور سردخانه و کندانسور سردخانه مبدل های حرارتی سردخانه هستند. این تجهیزات بر اساس نوع محصول، ظرفیت سردخانه، نوع مبرد و نوع دیفراست برای هر یونیت سردخانه به شکل مستقل محاسبه، طراحی و انتخاب می گردند. در سردخانه های صنعتی معمولاً کندانسور و اواپراتور سردخانه به صورت سفارشی برای آن پروژه طراحی و تولید می گردد اما در سردخانه های کوچک و تجاری سایز های استاندارد موجود می باشد. مبدل های حرارتی می توانند از انواع وزشی (هوا خنک)، پوسته و لوله (آب خنک) و از نوع پلیتی باشند.

عایق سردخانه

عایق سردخانه از عوامل مهم و تأثیر گذار در کیفیت سرد خانه و مصرف برق آن می باشد. در زیر به معرفی انواع عایق سردخانه می پردازیم.

 • ساندویچ پانل های پلی یورتان با دو رو ورق رنگی و با چگالی ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب با ضخامت های ۵ تا ۱۵ سانتیمتر بنا به دمای سردخانه بهترین گزینه جهت ایزولاسیون محسوب می شوند. از مزایای این نوع عایق می توان به کیفیت بالای اجرا، ضریب انتقال حرارت کمتر و سهولت در جابجایی سردخانه اشاره کرد.
 • ورق یا پانل عایق پلاستوفوم (EPS) و یا XPS با چگالی حدود ۲۰ تا ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب در ضخامت های گوناگون
 • درب های ساخته شده از پلی یورتان تزریقی از انواع کشویی و لولایی با چهارچوب و یراق آلات در ابعاد گوناگون بنا به ظرفیت و نیاز سردخانه

در انتخاب نوع عایق سردخانه باید توجه داشت که هر چه عایق مورد استفاده ضریب انتقال حرارت کمتری داشته باشد استهلاک دستگاه ها و مصرف برق کمتر خواهد بود. به عبارت دیگر با انتخاب عایق بهتر و کاهش بار برودتی مورد نیاز می توان یونیت سرد خانه را کوچکتر انتخاب کرد.

سایر تجهیزات و قطعات سردخانه

سردخانه علاوه بر موارد فوق دارای قطعات و تجهیزات دیگری نیز می باشد. شیرآلات و کنترلر های سیکل تبرید و تابلوی برق سردخانه نقش مهمی در راندمان سردخانه و کنترل دقیق پارامتر های مد نظر ایفا می کنند. شرکت برودت کار اطلس در ساخت سردخانه ها از شیر آلات و کنترلر ها و تابلو برق های اتوماتیک از معتبرترین برندهای دنیا استفاده می کند. برخی از این برند ها دانفوسDanfoss، کستلCastel، پارکرParker، هنسنHansen، اشنایدرSchneider و زیمنسSIEMENS می باشند. برای دریافت قیمت تجهیزات سردخانه با ما در ارتباط باشید.

انواع سردخانه بر اساس رنج دمایی

سردخانه زیر صفر

سرد خانه زیرصفر معمولاً جهت نگهداری محصولاتی از قبیل بستنی، رطب شهد دار، کره، گوشت گاو و گوسفند، مرغ و ماهی و سایر محصولات منجمد مورد استفاده قرار می گیرد. دمای سردخانه زیر صفر می تواند از ۵- تا ۳۰- درجه سانتیگراد باشد. در سرد خانه های زیر صفر باید از عایق با ضخامت مناسب استفاده گردد.

نگهداری محصولات در رنج دمایی 5- تا 30- در سردخانه زیر صفر

ضخامت رایج عایق ساندویچ پانل پلی یورتان برای سردخانه زیر صفر ۱۵ سانتیمتر می باشد. همچنین برای جلوگیری از یخ زدگی درب های سردخانه ای بهتر است برای سردخانه های با دمای کمتر از ۱۰- درجه سانتیگراد المنت دور درب تعبیه گردد. برای مطالعه بیشتر و دریافت قیمت سردخانه زیر صفر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان و قیمت موتور سردخانه زیر صفر (قیمت کمپرسور سردخانه زیر صفر) با شرکت برودت کار اطلس در ارتباط باشید.

سردخانه بالای صفر

سردخانه بالای صفر معمولاً جهت نگهداری محصولاتی از قبیل میوه، سبزی و صیفی، دارو، کیک و شیرینی مورد استفاده قرار می گیرد. دمای سردخانه بالای صفر بنا به نوع محصول تنظیم می گردد. مثلاً دمای مناسب برای نگهداری دارو معمولاً ۴+ تا ۸+ درجه سانتیگراد و دمای نگهداری سیب تازه ۱- تا ۳+ در جه سانتیگراد می باشد.

تنظیم دما در سردخانه زیر صفر براساس نوع محصول

 برای عایقکاری سرد خانه بالا صفر، ساندویچ پانل پلی یورتان با ضخامت ۱۰ سانتیمتر پیشنهاد می گردد. جهت دریافت اطلاعات و قیمت سردخانه بالای صفر با ما در ارتباط باشید.

انواع سردخانه بر اساس کارکرد

سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی به سردخانه های با ظرفیت ۱۵۰۰ تن و بالاتر از آن اتلاق می شود. معمولاً در سرد خانه های صنعتی ظرفیت کل سردخانه را در سالن های متعدد تقسیم می کنند. این امر چند مزیت دارد اول اینکه می توان در محصولات مختلف را در سالن های مجزا نگهداری کرد و البته می توان سالن ها رو به صورت مجزا به افراد کرایه داد.

سردخانه آمونیاکی سیستم سردخانه پیشنهادی در سردخانه آمونیاکی

مزیت دوم تعدد سالن ها در این موضوع هست که در فصولی که بار سرد خانه کمتر می باشد نیاز نیست دمای یک سالن چند هزار تنی را کنترل کنید و یک سالن با کوچک تر را روشن می کنید. سیستم سردخانه پیشنهادی در سردخانه صنعتی از نوع سردخانه آمونیاکی می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر قیمت سردخانه صنعتی مراجعه کنید.

سردخانه کانکسی

سردخانه کانکسی به واسطه متحرک بودنش برای افرادی که در ملک استیجاری اقدام به ساخت سردخانه می نمایند و یا برای مقاصدی مثل کارگاه های موقت برون شهری نیازمند سردخانه هستند گزینه مناسبی می باشد. کانکس این سردخانه ها آهن کشی و نبشی کاری شده و به شما اجازه میدهد تا آن را به راحتی با قلاب های تعبیه شده جابجا کنید.

سردخانه کانکسی گزینه مناسبی برای استقرار موقت در محل پروژه سردخانه پرتابل قابل حمل در سطح شهر

 البته فراموش نکنید ابعاد این سردخانه ها دارای محدودیت می باشد که اگر رعایت نشود هنگام حمل و نقل، بار ترافیکی محسوب شده و مشکلاتی را برای صاحبان سردخانه بوجود می آورد. حداکثر ابعاد این سردخانه بدین شرح می باشد:

حداکثر طول مجاز : ۱۲ متر

حداکثر عرض مجاز : ۲/۵ متر

حداکثر ارتفاع مجاز : ۳ متر

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه “قیمت سردخانه کانکسی” مراجعه فرمایید.

انواع سردخانه بر اساس مبرد

سردخانه فریونی

سردخانه فریونی به سردخانه هایی می گویند که گاز مبرد مورد استفاده در سیکل تبرید آنها از نوع فریون باشد. فریون ها خانواده بزرگی از مبرد ها هستند که به دو دسته قدیمی (مضر برای محیط زیست) مانند R-22 و R-11 و جدید (دوستدار محیط زیست) مانند R-134A و R-404A تقسیم می شوند. از مبرد فریون می توان در سیکل های تراکمی که با کمپرسور هرمتیک، سمی هرمتیک و اپن تایپ یا باز هستند، استفاده کرد. علت این امر عدم واکنش فریون با فلز مس می باشد که در سیم پیچ الکتروموتور کمپرسور های هرمتیک و سمی هرمتیک استفاده می شود. فریون ها گازهای بی بو و بی رنگ هستند و خطر سمی بودن و اشتعال آن ها نیز بسیار اندک است.استفاده از فریون معمولاً گزینه مناسبی برای سردخانه های کوچک و متوسط است ولی اکیداً برای سردخانه های صنعتی توصیه نمی شود. COP (ضریب عملکرد) سردخانه فریونی بسته به نوع فریون مورد استفاده حدود ۶ تا ۷ می باشد.

سردخانه آمونیاکی

سردخانه آمونیاکی از گاز آمونیاک که یک گاز دوستدار محیط زیست است به عنوان مبرد استفاده می کند. سیستم سردخانه های صنعتی باید از نوع موتورخانه مرکزی و با استفاده از تجهیزات صنعتی سازگار با آمونیاک باشند یعنی استفاده از فلزات رنگی مانند مس و برنج در جاهایی که در تماس با آمونیاک هستند مقدور نیست. در دستگاه سردخانه آمونیاکی در مقایسه با سردخانه فریونی با تعداد کمپرسور کمتر می توان ظرفیت سردخانه بیشتری را پوشش داد.

آمونیاک گاز دوستدار محیط زیست مورد استفاده در سردخانه آمونیاکی

برای مثال برای یک سردخانه ۵۰۰۰ تنی می توان از ۲ کمپرسور اسکرو استفاده کرد که البته یکی از آنها نیز به عنوان رزرو خواهد بود. COP (ضریب عملکرد) سردخانه آمونیاکی حدود ۸ می باشد که در مقایسه با سردخانه فریونی مصرف انرژی کمتری دارد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به قیمت سردخانه آمونیاکی مراجعه فرمایید.

حدود ابعاد سردخانه

سردخانه های را می توان بر اساس حجمشان به چهار دسته کوچک، تجاری، متوسط و بزرگ تقسیم بندی نمود. در زیر می توانید حدود ابعاد این سرد خانه ها را بر اساس متر مکعب ملاحظه کنید.

 • یخچال سردخانه ای : حجم های کمتر از ۵۰ متر مکعب
 • سردخانه تجاری : حجم های بین ۵۰ تا ۵۰۰ متر مکعب
 • سردخانه متوسط یا نیمه صنعتی : حجم های بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ متر مکعب
 • سردخانه بزرگ یا صنعتی : حجم های بالاتر از ۵۰۰۰ متر مکعب

نحوه محاسبه حجم سرد خانه با ضرب کردن طول و عرض و ارتفاع هر سردخانه به دست می آید. به عنوان مثال یک سردخانه با طول ۱۰ متر، عرض ۶ متر و ارتفاع ۴ متر دارای حجم ۲۴۰ متر مکعب بوده و جزو سردخانه های تجاری به حساب می آید.

محاسبه ابعاد سردخانه بر اساس ظرفیت بارگیری

برای اینکه فضای مورد نیاز برای نگهداری محصول را محاسبه کنیم باید در نظر بگیریم که چیدمان محصولات در سرد خانه باید به نحوی باشد که امکان دسترسی و عبور لیفتراک یا پالت تراک میسر بوده و همچنین فضای کافی برای گردش هوای سرد پیرامون محصولات فراهم باشد.

روش اول : بهتر است قبل از ساخت سردخانه از نحوه بسته بندی و چگالی محصولات مطلع باشیم تا بتوانیم ابعاد دقیق سردخانه را بر این اساس برآورد کنیم.

روش دوم : در این روش می توانید با یک محاسبه سر انگشتی با دانستن وزن محصول به یک ابعاد حدودی برای سردخانه برسید.

 • برای محصولاتی که در سردخانه زیر صفر نگهداری می شوند (مانند گوشت و مرغ و ماهی) به ازای هر تن (۱۰۰۰ کیلوگرم) محصول بین ۳ تا ۳/۵ متر مکعب فضا در نظر میگیریم.
 • برای محصولاتی که در سردخانه بالای صفر نگهداری می شوند (مانند میوه و سبزی) به ازای هر تن (۱۰۰۰ کیلوگرم) محصول بین ۴ تا ۴/۵ متر مکعب فضا در نظر میگیریم.

نکته : فضای دسترسی و گردش هوا در روش محاسبه سرانگشتی لحاظ گردیده است.

نحوه محاسبه قیمت سردخانه

محاسبه قیمت سردخانه به عوامل متعددی از جمله نوع مبرد، برند و نوع کمپرسورها، برند و نوع عایق و درب سردخانه ای وابسته می باشد. برای برآورد قیمت دقیق یک سردخانه نیاز است مراحل تعیین قیمت سردخانه به شرح ذیل انجام شود.

 • دریافت نیاز ها و داده های مشتریان شامل : دمای سردخانه و محصول، موقعیت جغرافیایی سردخانه، ظرفیت سردخانه و …
 • برآورد متراژ عایق سردخانه و ابعاد درب سردخانه
 • برآورد قدرت و نوع کمپرسور و اواپراتور سردخانه و کندانسور
 • سایزینگ و طراحی شیرآلات و کنترل آلات و تابلو برق سردخانه
 • برآورد هزینه های مونتاژ و عملیات اجرایی

محاسبه قیمت سردخانه های کوچک و متوسط به صورت حدودی و بطور سالیانه توسط شرکت برودت کار اطلس انجام می شود و در صفحه قیمت سردخانه قابل مشاهده می باشد. جهت برآورد قیمت و اخذ پیش فاکتور برای سردخانه های صنعتی و سردخانه آمونیاکی به دلیل پیچیدگی ملاحظات فنی و تعدد جایگشت نوع و برند تجهیزات امکان ارائه قیمت حدودی میسر نیست و لازم است هر طرح به صورت جداگانه جهت برآورد قیمت مورد کارشناسی قرار بگیرد. برای اطلاع از قیمت سردخانه صنعتی با ما تماس بگیرید.

خدمات سردخانه شرکت برودت کار اطلس

شرکت برودت کار اطلس به پشتوانه سابقه درخشان ۳۰ ساله در صنعت برودت کشور آماده ارائه مناسب ترین راهکار بر اساس نیازها و بودجه شما جهت طراحی و ساخت سردخانه می باشد. این شرکت با تجربه اجرای پروژه های متعدد به صورت کلید تحویل (EPC) برای بسیاری از کارفرمایان دولتی و خصوصی می تواند خدمات طراحی، ساخت، اجراء، آموزش بهره برداری و نگهداری و خدمات پس از فروش سردخانه را به مشتریان محترم عرضه کند.

طراحی سردخانه

شرکت برودت کار اطلس با کمک کارشناسان مجرب و کادر فنی خود اقدام به طراحی سردخانه های صنعتی و تجاری با توجه به شرایط خاص هر پروژه می نماید. طراحی یک سیستم سردخانه شامل موارد ذیل می باشد:

 • برآورد و ارائه ریز متره عایق ساندویچ پانل و پلاستوفوم و درب سردخانه
 • محاسبات بار برودتی و ارائه گراف های ترمودینامیکی مربوطه
 • برآورد قدرت کمپرسور برودتی و ارائه گراف انتخاب دستگاه
 • تعیین مشخصات فیزیکی و ترمودینامیکی مبدل های حرارتی و مخازن شامل: اواپراتور، کندانسور، سپراتور مایع، رسیور و غیره
 • تهیه نقشه های فونداسیون و شاسی تجهیزات
 • تهیه نقشه های کف سازی، گربه رو و سایر ابنیه مرتبط با بخش سرد خانه
 • تهیه نقشه فلودیاگرام مکانیکال جهت مسیر گاز مبرد و روغن
 • تهیه نقشه های الکتریکال و اتوماسیون
 • ارائه مشاوره فنی جهت تأمین تجهیزات و موارد فنی اجرایی

طراحی سردخانه های تجاری و صنعتی توسط شرکت برودت کار اطلس

ساخت یک سرد خانه مطمئن با بهترین تجهیزات و بهره برداری آسان نیازمند یک طراحی جامع و مهندسی می باشد. هزینه اندکی که برای طراحی می پردازید در نهایت منجر به ساخت یک سردخانه مهندسی و با کیفیت می شود. شرکت برودت کار اطلس آماده است پروژه سردخانه شما را از صفر تا صد طراحی کند تا در انتخاب پیمانکار و مقایسه قیمت ها دچار سر در گمی نشوید. برای طراحی سردخانه همین حالا با ما تماس بگیرید.

ساخت سردخانه

ساخت سردخانه توسط ما به شکلی مهندسی و اصولی انجام می شود. همواره سعی شده با بهره گیری از تجهیزات و ماشین آلات به روز با برندهای مطرح دنیا ساخت سردخانه با بالاترین کیفیت میسر گردد.

ساخت سردخانه متناسب با نیاز هر پروژه توسط شرکت برودت کار اطلس

برای ساخت سردخانه با کیفیت و متناسب با نیاز هر پروژه  ابتدا باید یک تخمین نسبتاً دقیق از وزن و دمای ورودی کالا به سردخانه به عمل آورد و شرایط و استاندارد نگهداری محصولات در سردخانه را استخراج نمود. بعد از طراحی و محاسبات مکانیکال جهت ظرفیت سنجی برای ماشین آلات و تجهیزات، نحوه ساخت سردخانه اعم از اجرای عایق بندی و نصب تجهیزات آن نیز به شکل قابل ملاحظه ای بر دوام و کیفیت سردخانه مؤثر است. انجام اقدامات پیشگیرانه و بهره برداری صحیح و اصولی باعث افزایش عمر سردخانه و کیفیت محصولات درون آن می گردد.

بهره برداری و نگهداری از سردخانه

بهره برداری اصولی از سردخانه، انجام نگهداری پیشگیرانه و سرویس های ادواری باعث می شود عمر دستگاه های سردخانه افزایش یافته و کیفیت محصولات داخل سردخانه تضمین گردد. شرکت برودت کار اطلس با آموزش این موارد و ارائه چک لیست های مورد نیاز به عوامل بهره بردار و فنی مشتریان، می کوشد تا این مهم محقق گردد. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه از صفحه دستورالعمل نگهداری از سردخانه بازدید کنید.

گارانتی و خدمات پس از فروش سردخانه

از آنجایی که در سردخانه ها محصولات با حجم زیاد نگهداری می شوند یکی از مهمترین دغدغه های صاحبان سردخانه اطمینان از پشتیبانی فنی سیستم سردخانه می باشد. از دیدگاه ما فروش آغاز یک تعهد است و نه پایان یک معامله. با پیروی این سیاست، شرکت برودت کار اطلس همواره در صدد رفع مشکلات احتمالی سردخانه های ساخت این شرکت در کمترین زمان ممکن برآمده است. جهت رفاه حال مشتریان محترم سردخانه های ساخته شده توسط این شرکت دارای یکسال گارانتی و ۱۵ سال خدمات پس از فروش می باشند.

نحوه سفارش و زمان تحویل سردخانه

برای سفارش سردخانه و اطلاع از قیمت دقیق سردخانه می توانید فرم درخواست قیمت سردخانه را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به درخواست شما رسیدگی کنند.

همچنین می توانید از طریق صفحه “تماس با ما” تماس بگیرید تا همکاران ما اطلاعات مورد نیاز برآورد قیمت و ثبت سفارش را از شما دریافت کنند. کارشناسان ما در کوتاهترین زمان ممکن پس از اخذ اطلاعات اولیه اقدام به برآورد قیمت و تهیه پیش فاکتور می کنند. پس از تأیید پیش فاکتور تجهیزات به محل ساخت سردخانه ارسال شده و تکنسین های اجرایی اقدام به مونتاژ و راه اندازی سردخانه می کنند. مدت زمان تحویل سردخانه بسته به ظرفیت از ۱۰ روز تا ۱۵۰ روز متغیر می باشد.

سخن پایانی

سردخانه برای بسیاری از کسب و کارها یک راهکار کلیدی و اساسی می باشد. طراحی و ساخت یک سردخانه با کیفیت و کارا نیازمند تخصص و بهره گیری از تجهیزات با کیفیت می باشد. شرکت برودت کار اطلس با تکیه بر تجربه کارشناسان و بهره گیری از دانش فنی روز توانای طراحی، تأمین و اجرای انواع سردخانه های تجاری و صنعتی اعم از فریونی و آمونیاکی و با ظرفیت های مختلف را دارا می باشد.سردخانه سازی با کاربری های گوناگون اعم از محصولات کشاورزی، محصولات شیلاتی، محصولات پروتئینی، محصولات لبنی، محصولات دارویی، انبارهای یخ و غیره در اقصی نقاط ایران مؤید این مطلب می باشد.

سردخانه یک فضای با دمای نسبتاً پایین است که برای نگهداری محصولات حساس به دما مانند مواد غذایی، داروها یا سایر کالاهای فاسدشدنی استفاده می‌شود.

عمده ترین تفاوت سردخانه و سردخانه صنعتی میزان ظرفیت بارگیری و نگهداری محصولات می باشد. در سردخانه صنعتی احجام زیادی از محصول در سردخانه دپو می شوند در حالیکه در سردخانه های کوچکتر ممکن است محصولات مختلفی که دمای نگهداری آنها یکسان بوده و یا بهم نزدیک است در حجم های کمتر در کنار هم نگهداری شوند. همچنین در سردخانه صنعتی ممکن است بنا به نیاز اتمسفر و رطوبت سردخانه نیز علاوه بر دما جهت حفظ کیفیت بالاتر محصول کنترل شوند. یک تفاوت دیگر سردخانه صنعتی مصرف برق بیشتر و نیاز به نگهداری تخصصی از تجهیزات آن می باشد.

سردخانه عموماً برای نگهداری محصولات در دمای خاص استفاده می‌شود، درحالی که تونل انجماد برای انجماد محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. مثلاً برای نگهداری طولانی مدت گوشت بهتر است قبل از ورود آن به سردخانه در دمای حدود ۴۰- درجه سانتیگراد منجمد شود تا دمای مغز گوشت حداقل به ۱۸- درجه سانتیگراد برسد و سپس جهت نگهداری طولانی مدت به سردخانه زیر صفر با دمای ۱۸- درجه سانتیگراد منتقل شود.

هم بلی و هم خیر! در واقع بهتر است اگر قصد ساختن یک سردخانه جدید را دارید قبل از خرید سردخانه از سازنده بخواهید که سردخانه را به نحوی طراحی کند که امکان کارکرد آن در دماهای بالای صفر و زیر صفر میسر باشد. در این صورت سازنده با در نظر گرفتن ملاحظات فنی لازم اقدام به انتخاب کمپرسور، کندانسور، اواپراتور سردخانه و سایزینگ مکانیکی و الکتریکی می کند. همچنین ضخامت و نوع عایق را متناسب با کمترین دمای سردخانه در نظر می گیرد. اما اگر در حال حاضر یک سردخانه بالا صفری دارید که می خواهید آن را به سردخانه زیر صفری تبدیل کنید باید مطمئن شوید که کمپرسور موجود توانایی کارکرد در رنج دمایی جدید را دارد یا خیر؟ اگر کمپرسور توانایی کارکرد در این دما را داشته باشد نیاز است یک تکنسین اقدام به تنظیم شیر انبساط سردخانه (اکسپنشن ولو) و ترموستات کند. همچنین ممکن است نیاز باشد کندانسور و اواپراتور سردخانه عوض شوند. البته در نظر داشته باشید که در سردخانه های کوچکتر انجام این تغییر آسان تر از سردخانه های صنعتی می باشد.

 

مطالب مرتبط

سردخانه