سردخانه

برای کسب و کارهای مرتبط با صنایع غذایی و دارویی از استارت آپ های کوچک گرفته تا شرکت ها و صنایع با قدمت و اندازه بیشتر، بکارگیری یک سردخانه مطمئن جهت تولید و دپوی یک محصول با کیفیت و امن یک بخش مهم کار است. سردخانه ها یک راهکار حرفه ای و بهداشتی جهت نگهداری سفارش های حجیم و حساس و همچنین منابع مازاد هستند.

برای ساخت یک سردخانه با کیفیت و متناسب با نیاز ابتدا باید یک تخمین نسبتاً دقیق از وزن و دمای ورودی کالا به سردخانه به عمل آورد و شرایط و استاندارد نگهداری محصول را استخراج نمود. گام بعدی طراحی و محاسبات مکانیکال جهت ظرفیت سنجی برای ماشین آلات و تجهیزات می باشد که باید توسط کارشناس انجام شود. نحوه ساخت سردخانه اعم از اجرای عایق بندی و نصب تجهیزات آن نیز به شکل قابل ملاحظه ای بر دوام و کیفیت سردخانه مؤثر است. انجام اقدامات پیشگیرانه و بهره برداری صحیح و اصولی باعث افزایش عمر سردخانه و کیفیت محصولات درون آن می گردد.

حدود ابعاد سردخانه :

کوچک (تجاری)  : کمتر از 500 متر مکعب

متوسط (نیمه صنعتی) : بین 500 تا 5000 متر مکعب

بزرگ (صنعتی) : بیشتر از 5000 متر مکعب

دمای برخی از سالن های سردخانه :

 • سالن فرآوری و  بسته بندی : بین 10+ تا 15+ درجه سانتیگراد
 • سردخانه میوه، سبزیجات و غذای خشک : 0 تا 7+ درجه سانتیگراد
 • سردخانه دارو، کیک و شیرینی، مواد شیمیایی : 0 تا 10+ درجه سانتیگراد
 • انبار یخ : 10- تا 0 درجه سانتیگراد
 • سردخانه گوشت، سردخانه مرغ، سردخانه بستنی و سردخانه ماهی 25- تا 18- درجه سانتیگراد
 • تونل انجماد : 40- تا 30- درجه سانتیگراد

مشخصات و دامنه کاری سردخانه :

 • دامنه دمایی از 60- تا 18+ درجه سانتیگراد
 • ابعاد بر حسب درخواست
 • خصوصیات و نحوه عملکرد : نگهداری محصولات تازه، نگهداری محصولات منجمد، انجماد محصولات، انجماد سریع محصولات
 • کنترل سیستم به شکل کاملاً اتوماتیک
 • مونتاژ و دمونتاژ آسان
 • دیتا لاگر دما، آژیر دما بالا یا پایین و اتوماسیون PLC بر حسب سفارش مشتریان
 • مبرد : R22,R404,R410,R134,R717,R744 ( فریون ها، آمونیاک و دی اکسیدکربن )

انواع سردخانه

جهت مشاهده انواع سردخانه بر اساس دمای کارکرد، ظرفیت و ابعاد و نوع اتمسفر روی انواع سردخانه کلیک کنید.

اجزای سردخانه :

کمپرسور

کمپرسور های برودتی طیف گسترده ای دارند و بر اساس عملکرد ( پیچی یا رفت و برگشتی) ، نوع مبرد ( آمونیاک یا فریون )، ساختمان (هرمتیک، سمی هرمتیک و باز)، مراحل تراکم ( تک مرحله یا دو مرحله ای ) دسته بندی می شوند. کمپرسور در واقع قلب سیکل برودتی می باشد و بر اساس نوع نیاز و بودجه، طراحی و انتخاب می شود. از معتبرترین برند های موجود می توان به کمپرسور های گراسو Grasso، سابرو Sabroe، مایکوم Mycom، دانفوس Danfoss، کوپلند Copeland، بیتزر Bitzer، رفکامپ Refcomp، بوک Bock اشاره کرد.

مبدل های حرارتی

اواپراتور و کندانسور بر اساس نوع محصول، ظرفیت سردخانه، نوع مبرد و نوع دیفراست برای هر طرح به شکل مستقل محاسبه، طراحی و انتخاب می گردند. مبدل های حرارتی می توانند از انواع وزشی (هوا خنک)، پوسته و لوله (آب خنک) و از نوع پلیتی باشند.

ایزولاسیون یا عایق

عایقکاری و ایزوله کردن فضای سردخانه باعث جلوگیری از ورود گرما و رطوبت به سردخانه می شود. نوع عایق و اجرای اصولی آن یکی از مهمترین عوامل کارکرد بهینه سردخانه است. پوشاندن کامل درزها در خطوط اتصال بسیار حائز اهمیت می باشد. هوابند کردن کامل سردخانه با نصب فلاشینگ ها در خطوط اتصال و تزریق کردن مواد پلی یورتان در آنها انجام می شود.

انواع عایق

1- ساندویچ پانل های پلی یورتان با دو رو ورق رنگی و با چگالی 40 کیلوگرم بر مترمکعب با ضخامت های 5 تا 15 سانتیمتر بنا به دمای سردخانه بهترین گزینه جهت ایزولاسیون محسوب می شوند. از مزایای این نوع عایق می توان به کیفیت بالای اجرا، ضریب انتقال حرارت کمتر و سهولت در جابجایی سردخانه اشاره کرد.

2- ورق یا پانل عایق پلاستوفوم (EPS) و یا XPS با چگالی حدود 20 تا 40 کیلوگرم بر مترمکعب در ضخامت های گوناگون

3- درب های ساخته شده از پلی یورتان تزریقی از انواع کشویی و لولایی با چهارچوب و یراق آلات در ابعاد گوناگون بنا به ظرفیت و نیاز سردخانه

سایر تجهیزات

1- شیر آلات و کنترلر ها و تابلو برق های اتوماتیک از معتبرترین برندهای این تجهیزات می توان به دانفوس Danfoss، کستل Castel،پارکر Parker، هنسن Hansen، اشنایدر، زیمنس و غیره اشاره کرد.

کاربرد سردخانه :

برخی از صنایع و کسب کارهای نیازمند سردخانه عبارتند از :

 • دامداری و کشتارگاه های دام
 • لبنیات و فرآورده های شیر
 • ماکیان و کشتارگاه های مرغ
 • شیلات
 • نگهداری و تولید دارو
 • صنایع آزمایشگاهی
 • رستوران ها، هتل ها و تالار ها
 • سوپر مارکت های زنجیره ای

انواع محصولات :

دمای لازم جهت نگهداری محصولات، به نوع محصول و مدت زمان نگهداری بستگی دارد. از طریق لینک می توانید اطلاعات لازم جهت نگهداری محصولات مختلف را مشاهده نمایید.

جهت مشاهده شرایط نگهداری محصولات در سردخانه کلیک کنید !

سردخانه

انواع سیستم سردخانه

سیستم های آمونیاکی بیشتر جهت واحدهای با مقیاس صنعتی توجیه اقتصادی و فنی پیدا می کند. گرمای نهان تبخیر مبرد آمونیاک به شکل قابل توجهی بالاست که در واقع پروسه سردسازی نیز کاملاً وابسته به همین پارامتر است. استفاده از سیستم های فریونی در مقیاس های کوچک و متوسط مرسوم تر است. در سیستم های فریونی گازهای Blend هم از نظر محیط زیست و هم از نظر خواص فنی نسبت به فریون های قدیمی برتری دارند.

سیستم های تبرید را به دو دسته کلی می توان تقسیم کرد :

 • سیستم های جذب بخار (Vapor absorption system VAS)
 • سیستم های تراکم بخار (Vapor compression system VCS)

امروزه بدلیل راندمان بالا و سرمایه گذاری مقرون به صرفه در بیشتر موارد از سیستم های تراکمی، برای طراحی سردخانه ها استفاده می گردد.

عملکرد سیستم تراکمی سردخانه

دستیابی به دمای موردنظر از تبخیر مبرد در اواپراتور حاصل می گردد. پس از آن بخار اشباع مبرد توسط کمپرسور به جریان در آمده و پس از فشرده سازی به کندانسور فرستاده می شود تا مجدداً به مایع تبدیل گردد و سیکل به همین ترتیب ادامه دارد. مبرد می تواند از خانواده فریون ها ( .R22,R134A,R404A,R507,etc ) ، آمونیاک R717 و یا دی اکسید کربن R744 باشد. برای انتخاب مبرد و سیستم مناسب جهت احداث سردخانه لطفاً مطلب آمونیاک یا فریون را مطالعه فرمایید.

قیمت سردخانه

جهت برآورد قیمت می توانید به قیمت سردخانه مراجعه فرمایید. در این بخش هزینه های ساخت سردخانه های کوچک و متوسط آورده شده است.

شرکت برودت کار اطلس با تکیه بر تجربه کارشناسان و بهره گیری از دانش فنی روز توانای طراحی، تأمین و اجرای انواع سردخانه های تجاری و صنعتی اعم از فریونی و آمونیاکی و با ظرفیت های مختلف را دارا می باشد. اجرای پروژه های با کاربری های گوناگون اعم از محصولات کشاورزی، محصولات شیلاتی، محصولات پروتئینی، محصولات لبنی، محصولات دارویی، انبارهای یخ و غیره در اقصی نقاط ایران مؤید این مطلب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس با ما