طراحی و ساخت سردخانه صنعتی 

طراحی سردخانه شامل ایجاد یک انبار تخصصی با عایق حرارتی و رطوبتی، سیستم های کنترل دما و چیدمان مناسب برای نگهداری محصولات در دماها و سطوح رطوبت برای دوره های طولانی مدت است. طراحی و ساخت سردخانه صنعتی مستلزم داشتن تجربه و درک جامعی از مهندسی مکانیک سیالات، مهندسی برق و مهندسی عمران می باشد.

سردخانه‌، برای صنایعی که به محیط‌های کنترل شده دما برای محصولاتشان نیاز دارند، بسیار حیاتی هستند. طراحی و ساخت سردخانه‌های صنعتی نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و مهندسی است تا اطمینان حاصل شود که این سردخانه‌ها نیازهای خاص صنعت را برآورده می‌کنند و با مقررات ایمنی و محیط زیستی سازگار هستند. دامنه دمای مورد نیاز برای سرد خانه بستگی به محصولاتی است که در داخل آن نگهداری می‌شوند. اندازه و ظرفیت سردخانه بستگی به حجم محصولاتی دارد که نیاز به نگهداری دارند. کمپرسور قلب سیستم تأمین سرمایش سردخانه است و مسئول حفظ دمای مورد نیاز است. عایق‌بندی سردخانه برای حفظ دمای مورد نیاز و کاهش مصرف انرژی بسیار حائز اهمیت است. کیفیت هوای داخلی سردخانه برای حفظ کیفیت و ایمنی محصولات آن نیز بسیار مهم است. 

اهمیت حفظ مقررات ایمنی و محیط زیستی در طراحی و ساخت انواع سردخانه

طراحی و ساخت سردخانه‌های صنعتی باید با مقررات ایمنی و محیط زیستی سازگار باشد تا ایمنی کارگران و محیط زیست را تضمین کند. ساخت سردخانه‌های صنعتی و تجاری یک فرآیند پیچیده است که نیازمند رعایت چندین استاندارد ایمنی از جمله استانداردهای مربوط به طراحی، عملیاتی و تأثیرات محیطی است.

طراحی و ساخت سردخانه یعنی طراحی و ایجاد یک فضای ذخیره سازی با عایق حرارتی و سیکل تبرید و با کمک سیستم های کنترل دما برای نگهداری محصولات در شرایط بهینه برای دوره های طولانی مدت است. طراحی و ساخت سردخانه صنعتی مستلزم داشتن تجربه و درک جامعی از مهندسی مکانیک سیالات، مهندسی برق و مهندسی عمران می باشد.

طراحی و ساخت سردخانه صنعتی چه اهمیتی در صنایع مختلف دارد؟

طراحی سردخانه شامل ایجاد یک انبار تخصصی با عایق حرارتی و رطوبتی، سیستم های کنترل دما و چیدمان مناسب برای نگهداری محصولات در دماها و سطوح رطوبت برای دوره های طولانی مدت است. طراحی و ساخت سردخانه صنعتی مستلزم داشتن تجربه و درک جامعی از مهندسی مکانیک سیالات، مهندسی برق و مهندسی عمران می باشد.

سردخانه ها در صنایع برای تضمین سلامت زنجیره تأمین بسیار مهم هستند. سرد خانه برای نگهداری مواد غذایی و واکسن‌های فاسد شدنی در داروها و ذخیره‌سازی مواد شیمیایی و گل‌ها به کار گرفته می شود. نگهداری در سردخانه علاوه بر جلوگیری از فساد، کیفیت و کارایی محصول را حفظ کرده و شبکه‌های توزیع جهانی را تسهیل می‌کند. سردخانه همچنین می تواند برای کشاورزان میان عرضه و تقاضا در بازار تعادل برقرار کند. از همه مهمتر سردخانه ها با حفظ کیفیت محصولات باعث افزایش عمر مفید آن ها می شوند.

 انواع سردخانه

سردخانه ها را براساس نوع کارکرد، محصولات، مبرد و رنج دمایی به شرح ذیل تقسیم میکنیم.

سردخانه ها دارای انواع مختلفی هستند که می توانند از جنبه های میزان امکانات و تجهیزات، سطح اتوماسیون، سیستم کنترل اتمسفر و… نیز دسته بندی شوند. در اینجا به یک دسته بندی کلی بسنده می کنیم.

عوامل مؤثر در طراحی سردخانه صنعتی

طراحی سردخانه صنعتی با مطالعه و محاسبات طیفی از عوامل مهم شکل می گیرد که در مجموع عملکرد مطلوب، کارایی انرژی و حفظ محصول را در سردخانه تضمین کنند. طراحی و محاسبات سردخانه شامل بررسی و کارشناسی در سطوح و زوایای مختلف از جمله بررسی سایت پلان، طراحی پلان سرد خانه، طراحی مکانیکی و ترمودینامیکی شامل محاسابات بار حرارتی، طراحی الکتریکی شامل: مدارهای قدرت، فرمان، اضطراری، ایمنی، روشنایی و غیره و همچنین طراحی سازه ای شامل کفسازی، ایزولاسیون، پیشنیاز ها می باشد.

 همچنین انتخاب تجهیزات متناسب با نیاز، بودجه بندی مناسب، تأثیرات موقعیت جغرافیایی و … نیز باید در طراحی سردخانه مد نظر قرار بگیرند. و در آخر مهمترین مبحث یعنی برنامه ریزی اجرایی شامل تهیه نقشه های اجرایی، برنامه زمانبندی، بکارگماری نیروی انسانی متخصص و… در ساخت سردخانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

عایق کاری و طراحی سازه

اهمیت عایق: عایق کاری موثر با متریال مناسب برای به حداقل رساندن انتقال حرارت و حفظ دمای داخلی پایدار، تضمین کیفیت محصول و بهره وری انرژی ضروری است. امروزه در طراحی سردخانه های صنعتی معمولاً از ساندویچ پانل های پلی یورتان با دانسیته ۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب استفاده می شود. ضریب انتقال حرارت این عایق ها با ضخامت آنها رابطه معکوس دارد یعنی هر چه ضخامت بیشتر باشد این ضریب کمتر است. مثلاً این ضریب برای ساندویچ پانل پلی یورتان با ضخامت ۱۰ سانتیمتر حدود ۰.۱۸۵ W/m۲ °K است در حالیکه برای ضخامت ۱۵ سانتیمتر این ضریب معادل ۰.۱۱۹ W/m۲ °K می باشد. البته در نظر داشته باشید که این ضریب ها قطعی نیستند و بهتر است قبل از طراحی، این ضرایب از تولید کننده ساندویچ پانل استعلام گردد.

ملاحظات سازه: طراحی سازه تأسیسات باید وزن محصولات و اقلام ذخیره شده را تحمل کند و از آسیب های احتمالی جلوگیری نماید. همچنین برای ساخت سردخانه های زیر صفر صنعتی احداث گربه رو در زیر سالن ها امری بسیار مهم است. احداث گربه رو باعث ایجاد یک جریان هوای طبیعی در زیر سردخانه شده و از تَرَک خوردن بتن کف سردخانه جلوگیری می کند. علاوه بر این برای حمل بار توسط لیفتراک در سردخانه باید کفسازی از نوع بتن مسلح انجام شود تا توان تحمل وزن لیفتراک را دارا باشد.

انتخاب سیستم تبرید برای طراحی سردخانه

 • انتخاب سیستم تبرید

انتخاب سیستم تبرید مناسب مهم ترین جنبه طراحی سردخانه است، زیرا به طور مستقیم بر بهره وری انرژی، اثرات محیط زیستی و اثربخشی عملیاتی تأثیر می گذارد. انتخاب نوع سیستم برودتی سردخانه شامل در نظر گرفتن چند عامل زیر است:

     یک مرحله ای یا چند مرحله ای

سیستم های برودتی یک مرحله ای یک سیکل فشرده سازی واحد دارند و برای نیازهای برودتی با بازه دمای متوسط (۵+ تا ۱۵-) مناسب هستند. البته در کمپرسور های اسکرو دستیابی تا بازه دمای پایینتر (۲۵- تا ۴۰-) به صورت یک مرحله ای نیز ممکن است.

انتخاب سیستم تبرید مناسب یکی از مهم ترین مراحل طراحی سردخانه

سیستم‌های چند مرحله‌ای، با مراحل فشرده‌سازی چندگانه، به ازای هر مرحله تراکم دارای حداقل یک کمپرسور هستند. این سیستم های برودتی برای کاربردهای دمای پایین مناسب‌تر هستند.

یک نوع دیگر از سیستم های برودتی چند مرحله ای وجود دارد که به آنها کسکید (Cascade) گفته می شود. سیستم های برودتی کسکید شامل دو سیکل تبرید با دو مبرد متفاوت هستند که می توان از آن برای دستیابی به دماهای خیلی پایین استفاده کرد. در زیر شماتیک یک سیستم کسکید نمایش داده شده است.

استفاده از سیستم کسکید برای دستیابی به دمای پایین

 • مبردهای طبیعی یا مصنوعی (آمونیاک یا فریون)

مبردهای طبیعی مانند R717 آمونیاک (NH3) و R744 دی اکسید کربن (CO2)، اثرات مخرب محیط زیستی کمتری دارند، اما به دلیل سمی بودن یا اشتعال پذیری، نیاز به نگهداری دقیق دارند.

مبردهای مصنوعی در تخریب لایه ازن، انتشار گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین نقش دارند. البته انواع جدیدتر مبرد های مصنوعی مانند هیدروفلوئوروکربن ها (HFC) تأثیر مخرب کمتری دارند ولی در عوض راندمان گاز های قدیمی را دار نمی باشند.

 • انواع کمپرسور

کمپرسورهای اسکرو: مناسب برای ظرفیت های برودتی متوسط تا بالا، با راندمان انرژی و قابلیت اطمینان بالا می باشد. قطعات دوار و متحرک کمپرسور اسکرو بسیار کمتر از مدل های پیستونی است. معمولاً کمپرسور های اسکرو به صورت یونیت شده با اویل سپراتور و اویل پمپ و در صورت نیاز اویل کولر هستند. این یونیت های کمپرسور اسکرو معمولاً دارای یک پردازش منطق (PLC) می باشند که مدیریت کنترل ظرفیت، مدار روغن، مدار الکتریکی و مانیتورینگ را بر عهده دارد.

کمپرسور اسکرو مناسب ظرفیت های برودتی متوسط تا بالا

کمپرسورهای پیستونی: برای ظرفیت های برودتی کم تا متوسط و گاهی بالا مورد استفاده قرار می گیرند. کمپرسورهای پیستونی بهره وری انرژی کمتری نسبت به اسکرو دارند ولی اقتصادی ترند. دامنه فشار کارکرد این کمپرسور ها محدود است و نمی توان با استفاده از سیستم های یک مرحله ای با کمپرسور پیستونی به دماهای پایین دست یافت.

استفاده از کمپرسور پیستونی برای ظرفیت های برودتی کم تا متوسط و گاهی به بالا

 • اثرات محیط زیستی

انتخاب مبردهایی با پتانسیل گرمایش جهانی (GWP) کمتر به کاهش تأثیر کلی سیستم بر محیط زیست کمک می کند.

تکنیک های محاسبه بار حرارتی (Heat load calculation techniques)

محاسبات دقیق بار حرارتی پیش نیاز انتخاب سیستم تبرید مناسب است. انجام محاسبات بار حرارتی یک سردخانه باعث کارکرد آن به شکل کارآمد و پایدار می شود. همچنین سایزینگ صحیح و اصولی تجهیزات می تواند در افزایش عمر مفید آنها و مصرف برق تأثیر زیادی بگذارند. در ادامه به معرفی تکنیک های کلیدی این محاسبات می پردازیم. از آنجاییکه امروزه عمدتاً این محاسبات با استفاده از نرم افزارهای محاسبات بار حرارتی به دست می آید از ارائه روابط آن در اینجا صرف نظر کرده و صرفاً به معرفی عوامل مهم بسنده می کنیم.

محاسبه بار حرارت محصول    

میزان گرمایی که باید از محصولات ذخیره شده حذف شود. بار حرارتی محصول در حالات معمول می تواند بخش اعظم بار حرارتی کل را تعیین کند. مخصوصاً اگر محاسبات مربوط به فرآیند انجماد محصولات باشد.

بار حرارتی نفوذ و تهویه

محاسبه افزایش حرارت ناشی از نفوذ هوای گرم محیط به سردخانه هنگام باز و بسته شدن درب ها و یا تعویض هوا که برای محصولاتی مانند میوه جات ضروری است.

بار حرارتی ناشی از انتقال

با دانستن ضریب انتقال حرارت عایق های انتخاب شده می توان میزان گرمایی که به روش انتقال از طریق دیوارها، کف و سقف را محاسبه کنید. عایق بندی بهتر و با کیفیت تر در نهایت باعث صرفه جویی در مصرف برق و کاهش استهلاک دستگاه ها می شود.

بار حرارتی ناشی از روشنایی و تجهیزات

گرمای تولید شده توسط روشنایی، ماشین آلات و سایر تجهیزات مانند فن ها، لیفتراک برقی و… در سرد خانه باید محاسبه شود.

بار حرارتی افراد

گرمای تولید شده ناشی از حضور افرادی که همزمان در داخل سرد خانه حضور دارند و یا کار می کنند باید در بیشترین حالت ممکن محاسبه شود.

ضریب اطمینان            

معمولاً برای موارد پیش بینی شده یک ضریب اطمینان یا Safety factor 15 تا ۲۰ درصدی به بار حرارتی نهایی اضافه می شود.

با محاسبه دقیق بار حرارتی، سیستم تبرید می تواند به درستی انتخاب شود و اتلاف انرژی را کاهش داده و عملکرد بهینه را تضمین کند. ترکیب انتخاب سیستم تبرید مناسب با محاسبات دقیق بار حرارتی به بهره وری انرژی، صرفه جویی در عملیات اجرایی و طراحی سردخانه به شکلی مسئولانه از نظر محیط زیستی کمک می کند.

چیدمان بار و قفسه بندی در طراحی سردخانه

چیدمان بار و قفسه بندی کارآمد از عوامل مهم در طراحی سردخانه است. برای به حداکثر رساندن استفاده از فضا، حفظ کیفیت محصول، و امکان چرخش یکنواخت محصولات نحوه چیدمان بار و قفسه بندی باید به درستی انتخاب شوند.

به حداکثر رساندن استفاده از فضا

طرح‌های بهینه قفسه‌بندی: انتخاب طرح‌های قفسه‌بندی مناسب برای استفاده حداکثری از فضای ذخیره‌سازی موجود بسیار مهم است. این شامل:

انتخاب انواع قفسه: انواع مختلفی مانند باکس پالت، قفسه های پیچ و مهره ای و… را بر اساس اندازه و ویژگی های محصولات در نظر بگیرید.

قابلیت تنظیم: از قفسه های قابل تنظیمی استفاده کنید که می توانند در صورت نیاز پیکربندی مجدد شوند تا اندازه ها و مقادیر مختلف محصول را در خود جای دهند.

فضای عمودی: با نصب قفسه های بلند از فضای عمودی استفاده کنید، مشروط بر اینکه مقررات ایمنی را رعایت کرده و با خیال راحت به آنها دسترسی داشته باشید.

ذخیره سازی با تراکم بالا: پیاده سازی راه حل های ذخیره سازی با چگالی بالا مانند سیستم های قفسه سیار یا سیستم های ذخیره سازی و بازیابی خودکار (AS/RS) می تواند ظرفیت ذخیره سازی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

نیم طبقه و سیستم های چند طبقه: در مواردی که فضای کف محدود است، اضافه کردن نیم طبقه یا سیستم های ذخیره سازی چند طبقه را برای ایجاد سطوح ذخیره سازی اضافی در نظر بگیرید.

تسهیل دسترسی آسان و چرخش کالا

چیدمان کارآمد: چیدمان باید دسترسی آسان به محصولات را امکان پذیر کند و زمان و تلاش لازم برای خروج اقلام را به حداقل برساند. عواملی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

راهروها: پهنای راهروها را بر اساس نوع تجهیزات (مانند لیفتراک) مورد استفاده برای جابجایی محصولات تعیین کنید. در نظر بگیرید که نیاز است لیفتراک بتواند در این راهرو دور بزند.

به حداکثر رساندن استفاده از فضا با چیدمان کارآمد در سردخانه

مسیرهای امن: از وجود مسیرهای ایمن برای جابجایی پرسنل و تجهیزات اطمینان حاصل کنید.

مناطق دمایی مختلف: سردخانه را به مناطقی بر اساس نیازهای دمایی سازماندهی کنید، بنابراین محصولات با نیازهای دمایی مشابه با هم ذخیره می شوند. البته فراموش نکنید که برخی میوه جات را نمی توان در مجاورت یکدیگر نگهداری کرد.

چرخش انبار: چرخش انبار کارآمد برای اطمینان از تازگی محصول و به حداقل رساندن ضایعات ضروری است. برای تسهیل چرخش محصولات از قاعده اول داخل اول خارج یا First-In, First-Out استفاده کنید یعنی محصولات را به گونه ای ترتیب دهید که از اصل FIFO پیروی کنند، جایی که محصولات قدیمی تر برای دسترسی و استفاده راحت تر در جلو قرار می گیرند.

برچسب‌گذاری و مدیریت موجودی: یک سیستم مدیریت برچسب‌گذاری و موجودی قوی را برای ردیابی زمان ماندگاری و جابجایی محصول به طور دقیق اجرا کنید.

ملاحظات ایمنی: ایمنی در تاسیسات سردخانه بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که قفسه ها به خوبی محکم شده اند، به خوبی نگهداری می شوند و مجهز به ویژگی های ایمنی مانند نرده های محافظ و محافظ قفسه برای جلوگیری از حوادث هستند.

معرفی نرم افزار طراحی سردخانه

برای طراحی سردخانه نرم‌ افزارهای مختلفی وجود دارند که بیشترشان رایگان نیستند و فقط چند بار به صورت آزمایشی می توانید آنها را اجرا نمایید. در ادامه برخی از معروف ترین نرم افزارهای طراحی سردخانه را معرفی کرده و کاربردشان را بیان می کنیم. همچنین یک اپلیکیشن ساده و رایگان برای انجام محاسبات بار حرارتی سردخانه با موبایل را نیز معرفی خواهیم کرد.

 • نرم‌افزار Coldroom Calc.: نرم افزار Coldroom Calc. یکی از بهترین و دقیق ترین نرم افزارهای محاسبه بار حرارتی سردخانه است. این نرم افزار رایگان نیست و روی ویندوز اجرا می شود. البته می توانید با نصب این نرم افزار چند بار به صورت آزمایشی آن را اجرا نمایید. این نرم افزار دارای دو واحد اندازه گیری SI و I-P می باشد.

نرم افزار cold room clac یکی از بهترین نرم افزارهای محاسبه بار حرارتی

 • نرم‌افزار Unilab Cold Storage: نرم‌افزار Unilab نیز یک ابزار قدرتمند برای محاسبه بار حرارتی سردخانه می باشد. این نرم افزار هم پولی است و فقط در صورت خرید می توانید از آن استفاده کنید. Unilab هم مثل نرم افزار قبلی روی ویندوز اجرا می شود.

نرم افزار cold storage ابزاری قدرتمند برای محاسبه بار حرارتی

تصویری از نحوه کار با نرم افزار cold storage

نرم افزار cold storage ابزار طراحی سردخانه

 • اپلیکیشن موبایل Coldroom Calculator LU-VE: این یک اپلیکیشن رایگان است که توسط LU-VE Group طراحی و توسعه داده شده است. می توانید با نصب این نرم افزار در موبایل محاسبات بار حرارتی سردخانه را با دانستن چند پارامتر محدود به دست آورید. قطعاً دقت این اپلیکیشن کمتر از نرم افزارهای بالا می باشد ولی تا حد خوبی دقیق است.

اپلیکیشن رایگان موبایل LU-VE برای محاسبات بار حرارتی سردخانه

 • نرم‌افزار Coolselector توسط شرکت دانفوس طراحی شده و برای انتخاب تجهیزات و شیرآلات تولیدی این شرکت کاربرد دارد. برای استفاده از این نرم افزار ابتدا باید بار حرارتی را بدانید.

نرم افزار coolselector دانفوس برای انتخاب تجهیزات و شیرآلات

 • نرم‌افزار تحت وب Bitzer selection توسط شرکت بیتزر طراحی شده و برای انتخاب انواع کمپرسورهای تولید این شرکت استفاده می شود. برای استفاده از این نرم افزار هم باید بار حرارتی مورد نظرتان را از قبل بدانید.

نرم افزار Bitzer Selection برای انتخاب انواع کمپرسور

نرم‌افزار ها و ابزارهای تخصصی بیشتری در صنعت تبرید وجود دارند که ما در اینجا به معروف ترین آن ها اشاره کردیم.

مقایسه روش طراحی سردخانه به صورت دستی با طراحی با استفاده از نرم افزارهای تخصصی سردخانه

طراحی سردخانه به دو روش دستی و با کمک نرم‌افزارهای طراحی سردخانه انجام می‌شود. در ادامه تفاوت‌های این دو روش بیان شده است :

 • در طراحی به صورت دستی، تمامی محاسبات و طراحی‌ها با استفاده از روابط انتقال حرارت و فرمول نویسی انجام می‌شود. اما در طراحی با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی سردخانه، محاسبات و طراحی‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی و صرفاً با ارائه متغیر ها به نرم افزار انجام می‌شود.
 • در طراحی دستی، ممکن است خطاهای انسانی رخ دهد و محاسبات ناقصی انجام شود. اما در طراحی با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی سردخانه، محاسبات به‌صورت دقیق و بدون خطا انجام می‌شود.
 • طراحی دستی یک پروسه بسیار زمان بر می باشد و زمان زیادی برای انجام محاسبات و طراحی‌ها صرف می‌شود. اما در طراحی با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی سردخانه، محاسبات و طراحی‌ها به‌صورت سریع و بهینه انجام می‌شود.

به‌طور کلی، استفاده از نرم‌افزارهای طراحی سردخانه باعث بهبود کیفیت و دقت طراحی می‌شود و زمان و هزینه طراحی را کاهش می‌دهد.

مراحل طراحی و ساخت سردخانه

پس از طراحی سردخانه و تعیین نیاز و بار حرارتی سردخانه مراحل ساخت سردخانه شروع می شود. در ادامه ساخت سردخانه طی ۳ مرحله جداگانه انتخاب ماشین آلات، مونتاژ و ساخت تجهیزات سردخانه و نصب و راه اندازی توضیح داده شده است.

انتخاب ماشین آلات و تجهیزات جهت ساخت سردخانه 

انتخاب تجهیزات مناسب از نظر ساختار و عملکرد و از نظر برند سازنده تجهیزات امری بسیار مهم است. در ادامه به صورت تیتروار به انتخاب تجهیزات اصلی یک سردخانه اشاره شده است.

 • انتخاب نوع (هرمتیک، سمی هرمتیک، پیستونی یا اسکرو ) و برندکمپرسور با توجه به بار برودتی طراحی شده با توجه به نیاز و درخواست مشتری
 • انتخاب نوع ( هوا خنک یا آب خنک ) و برند مبدل های حرارتی شامل اواپراتور و کندانسور با توجه به نیاز و درخواست مشتری
 • انتخاب نوع شیر انبساط (اکسپنشن ولو الکترونیک یا ترموستاتیک) بر حسب بار حرارتی مورد نیاز
 • انتخاب نوع عایق سردخانه و درب سردخانه ای و برآورد متراژ عایق مورد نیاز جهت عایق کاری دیوارها، سقف و کف سردخانه
 • انتخاب برند تجهیزات الکتریکی تابلو برق ( اروپایی یا آسیایی ) بر حسب نیاز و یا درخواست مشتری

انتخاب صحیح و اصولی نوع ساختار و برند تجهیزات می تواند در میزان سرمایه گذاری اولیه، میزان تطابق تأسیسات با شرایط محیطی و عمر مفید سیستم تأثیر به سزایی بگذارد.

تأمین و ساخت تجهیزات سردخانه

فرآیند ساخت و مونتاژ تجهیزات سردخانه در محل کارخانه تولید کننده انجام می شود و تجهیزات تا حد ممکن آماده نصب در محل می شوند. این مرحله شامل موارد زیر می باشد.

 • تأمین و یونیت کردن کمپرسور سردخانه و اتصال تجهیزات کنترلی و نمایشگرهای فشار و دما
 • ساخت مبدل های حرارتی شامل اواپراتور و کندانسور بر حسب ظرفیت سنجی و طراحی انجام شده
 • تأمین عایق و درب سردخانه با دانسیته مناسب و بر اساس متراژ مورد نیاز
 • ساخت تابلو برق بر اساس نقشه برقی طراحی شده و آپشن های مورد نیاز

تأمین و ساخت تجهیزات سردخانه باید مطابق با نیاز و محدودیت های هر پروژه انجام شود.

نصب و راه اندازی سردخانه

نصب و راه اندازی سرد خانه شامل موارد زیر می باشد که در محل نهایی سردخانه انجام می شود.

 • اجرای اصولی عایق بندی و نصب درب سردخانه و اتصالات شامل نبشی ها و فلاشینگ های مورد نیاز جهت هوابند کردن کامل سردخانه
 • تهیه شاسی و نصب تجهیزات سردخانه در محل مورد نظر
 • اجرای عملیات لوله کشی بین تجهیزات و نصب شیرآلات و کنترل آلات مورد نیاز
 • کابل کشی بین تجهیزات و سر سیم بندی در تابلو برق
 • تست فشار جهت نشت یابی و تست الکتریکی سیستم
 • شارژ گاز و راه اندازی سردخانه
 • تحویل سردخانه به مشتری و شروع دوره گارانتی و خدمات

نصب و راه اندازی سردخانه باید توسط مهندسین و تکنسین های مجرب و کارآزموده انجام شود. نصب اصولی و صحیح تأسیسات سردخانه جزو مهمترین عوامل مؤثر در میزان راندمان و عمر مفید تجهیزات است.

قیمت ساخت سردخانه و عوامل مؤثر بر آن

هزینه ساخت سردخانه به عوامل متعددی وابسته است که می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. عوامل تعیین کننده اصلی قیمت ساخت سردخانه شامل اندازه و ظرفیت تأسیسات، سطح کنترل دما مورد نیاز، محل ساخت سردخانه و کیفیت ساخت سردخانه است. علاوه بر این انتخاب سیستم های تبرید، متریال عایق کاری، و ترکیب فناوری های کارآمد انرژی می تواند بر هزینه ها تأثیر بگذارد. درک این نکته برای مشتریان ضروری است که یک ساخت سردخانه با طراحی خوب و کارآمد می تواند باعث صرفه جویی طولانی مدت در هزینه های عملیاتی و انرژی شود. بنابراین، در حالی که قیمت گذاری اولیه ممکن است سرمایه گذاری قابل توجهی به نظر برسد، یک سرمایه گذاری استراتژیک است که به کیفیت، ایمنی و مقرون به صرفه بودن حفظ کالاهای حساس به دما کمک می کند. توصیه می شود برای ایجاد یک ساختار قیمت گذاری سفارشی که با الزامات خاص و اهداف بلندمدت کسب و کار شما همسو باشد، از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.همچنین جهت اطلاع شما عزیزان قیمت حدودی ساخت سردخانه های در جدول زیر آورده شده است.

هزینه ساخت سردخانه در سال ۱۴۰۳

هزینه ساخت سردخانه در سال ۱۴۰۳ ابعاد استاندارد بدنه (تومان) تجهیزات (تومان) نصب (تومان) هزینه کل(تومان)
هزینه ساخت سردخانه ۲۰ تنی ۳*۴*۵ ۱۶۵/۶۰۰/۰۰۰ ۲۴۱/۵۰۰/۰۰۰ ۴۵/۰۰۰/۰۰۰ ۴۵۲/۱۰۰/۰۰۰
هزینه ساخت سردخانه ۵۰ تنی ۴*۵*۱۰ ۲۹۳/۲۵۰/۰۰۰۰ ۴۵۰/۸۰۰/۰۰۰ ۵۵/۰۰۰/۰۰۰ ۷۹۹/۰۵۰/۰۰۰
هزینه ساخت سردخانه ۱۰۰ تنی ۴.۵*۸.۵*۱۰ ۴۳۷/۰۰۰/۰۰۰ ۵۱۷/۵۰۰/۰۰۰ ۷۰/۰۰۰/۰۰۰ ۱/۰۲۴/۵۰۰/۰۰۰
هزینه ساخت سردخانه ۲۰۰ تنی ۶*۱۰*۱۳.۵ ۷۰۱/۵۰۰/۰۰۰ ۸۶۲/۵۰۰/۰۰۰ ۸۵/۰۰۰/۰۰۰ ۱/۶۴۹/۰۰۰/۰۰۰
هزینه ساخت سردخانه ۵۰۰ تنی دو سالن ۲۵۰ تن ۱/۶۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ۱/۷۲۵/۰۰۰/۰۰۰ ۱۸۰/۰۰۰/۰۰۰ ۳/۵۱۵/۰۰۰/۰۰۰
هزینه ساخت سردخانه ۱۰۰۰ تنی چهار سالن ۲۵۰ تن ۳/۲۲۰/۰۰۰/۰۰۰ ۳/۴۵۰/۰۰۰/۰۰۰ ۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ۶/۷۰۰/۰۰۰/۰۰۰
هزینه ساخت سردخانه ۳۰۰۰ تنی شش سالن ۵۰۰ تن ۱۳/۲۲۵/۰۰۰/۰۰۰ ۹/۰۸۵/۰۰۰/۰۰۰ ۶۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ۲۲/۹۱۰/۰۰۰/۰۰۰
هزینه ساخت سردخانه ۲۰۰۰۰ تنی بیست سالن ۱۰۰۰ تن ۳۷/۹۵۰/۰۰۰/۰۰۰ ۳۲/۲۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ۲/۴۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ۷۲/۵۵۰/۰۰۰/۰۰۰

خدمات برودت کار اطلس در خصوص طراحی و ساخت سردخانه

مشاوره تخصصی طراحی و ساخت انواع سردخانه

شرکت ما به درک نیازهای منحصر به فرد سردخانه شما دانش و آگاهی دارد. ما خدمات مشاوره ساخت سردخانه را ارائه می دهیم که در آن تیم مهندسین مجرب و متخصصان تبرید نیازهای شما را ارزیابی خواهند کرد. چه به یک سرد خانه جدید نیاز داشته باشید و چه بخواهید یک سردخانه موجود را بهینه کنید، ما خدمات طراحی جامعی را ارائه می دهیم. از انتخاب سایت تا انتخاب سیستم، کارشناسان ما اطمینان حاصل می کنند که امکانات شما متناسب با نیازهای صنعت و محصول خاص شما است.

راهکارهای کارآمد و دوست دار محیط زیست

در دنیای امروزی که بشر بیشتر نسبت به محیط زیست آگاه است، بهره وری انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است. تیم ما در طراحی و اجرای سیستم های تبرید با انرژی کارآمد تخصص دارد. ما می‌توانیم فناوری پیشرفته‌ای را توصیه و نصب کنیم که نه تنها در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی می‌کند، بلکه ردپای کربن شما را نیز کاهش می‌دهد. با پذیرش مبردهای سازگار با محیط زیست و طراحی سیستم های نوآورانه، ما به شما کمک می کنیم هزینه های عملیاتی را به حداقل برسانید و در عین حال به توسعه پایدار کمک کنید.

تضمین ایمنی

صنعت برودت ایران به شدت از کمبود ضوابط ایمنی رنج می برد. خدمات طراحی ما به گونه ای است که تأسیسات برودتی شما از استانداردهای ایمنی جهانی پیروی خواهد کرد. ما بازرسی‌های کاملی انجام می‌دهیم، اسناد لازم را ارائه می‌کنیم و ویژگی‌های ایمنی مانند سیستم‌های اطفاء حریق، کیفیت هوا و نشتی مبرد را برای محافظت از محصولات و کارمندان شما معرفی می کنیم.

آموزش و انتقال دانش

شعار برودت کار اطلس گسترش و انتقال آگاهی است. ما جلسات آموزشی را برای کارکنان شما ارائه می دهیم تا اطمینان حاصل شود که آنها در نحوه عملکرد و نگهداری صحیح از تأسیسات سردخانه شما به خوبی آشنا هستند. انتقال دانش یک بخش اساسی از خدمات ما است و تضمین می کند که تیم شما می تواند عملیات روزمره و مسائل جزئی را با اطمینان انجام دهد.

انتقال دانش با آموزش اصولی به کارفرمایان سیستم برودتی

در برودت کار اطلس، تعهد ما این است که نه تنها راه حل های تبرید، بلکه آرامش خاطر ارائه کنیم. هدف ما این است که شریک مورد اعتماد شما در تضمین کیفیت محصولات شما، کاهش هزینه های عملیاتی و کمک به رونق کسب و کار شما باشیم. با طیف گسترده خدمات و تعهد بی دریغ به تعالی، ما اینجا هستیم تا نیازهای شما را در هر مرحله از طراحی سردخانه پشتیبانی کنیم.

گارانتی و خدمات پس از فروش

همواره بر این اصل پایبندیم که فروش آغاز یک تعهد است و نه پایان یک معامله. در راستای این اصل مهم و احترام به حقوق مشتریان و همچنین جهت حفظ و حمایت از سرمایه کارفرمایان عزیز تمامی محصولات ارائه شده توسط شرکت برودت کار اطلس دارای یک سال گارانتی و ۱۵ سال خدمات پس از فروش می باشد.

سخن پایانی

همانطور که در این محتوا اشاره کردیم پارامترهایی وجود دارد که باید قبل از طراحی و ساخت سردخانه تعیین شوند. این پارامترها باید به دقت تعیین شوند تا سیستم و واحدها در طول سالیان متمادی با راندمان بالا کار کنند و از افزایش مصرف انرژی جلوگیری شود. برای طراحی و ساخت سردخانه باید عواملی مانند اندازه، محدوده دما، نوع عایق، سیستم تبرید، سیستم روشنایی و تهویه، کفسازی، قفسه بندی و اصول ذخیره سازی را در نظر داشته باشیم. در این مطلب سعی کردیم شما را با مفاهیم و مراحل و نکات مهم و ضروری طراحی و ساخت سردخانه آشنا کرده و فرآیند های طراحی و محاسبات را را به صورت کلی توضیح دادیم.

نیازهای یک سردخانه صنعتی بر اساس الزامات و دماهای نگهداری مورد نیاز برای محصولاتی تعیین می شود که قرار است در سردخانه نگهداری شوند. اما مشخصات فنی دقیق سردخانه صنعتی بر اساس این نیاز ها و الزامات توسط کارشناسان تعیین می گردد تا بتوان تضمین کرد سیستم کارایی قابل قبولی داشته و از راندمان مطلوبی برخوردار است.

عمده تفاوت سردخانه هایی که مواد مختلفی از قبیل مواد غذایی، دارویی و شیمیایی در آنها نگهداری می شود دمای نگهداری سردخانه می باشد. البته در برخی موارد ملاحظات بهداشتی خاص برای سردخانه های دارویی و الزامات ایمنی از نظر انفجار و احتراق برای سردخانه های مواد شیمیایی و الزامات رطوبت برای مواد غذایی نیز در سردخانه ها مطرح می باشد.

مطالب مرتبط

طراحی و ساخت سردخانه