کمپرسور فریونی

کمپرسور فریونی در واقع به کمپرسورهایی گفته می شود که با گازهای CFC،HCFC و HFC کار می‌کنند. تقریباً تمامی کمپرسورهای برودتی را می توان با گاز فریون استفاده کرد البته باید در نظر داشت که روغن مناسب با نوع فریون باید مورد استفاده قرار بگیرد. سیستم های تبرید فریونی به تعامل و کارکرد هماهنگ تجهیزات مختلف برای دستیابی به سرمایش و کنترل دمای کارآمد متکی هستند. در این راهنمای جامع، به معرفی کمپرسور فریونی، کارکرد آن، انواع کمپرسور فریونی و نحوه انتخاب کمپرسور فریونی می پردازیم.

کمپرسور فریونی یکی از مهمترین تجهیزات در سیستم های تبرید فریونی است که وظیفه فشرده سازی گاز مبرد را بر عهده دارد. کمپرسور فریونی با به گردش در آوردن گاز مبرد در سیکل تبرید و با کمک مبدل های حرارتی و سیستم های کنترلی، گرما را از فضا یا ماده مورد نظر خارج کرده و در نتیجه دمای پایین را حفظ می نماید. کمپرسور با تسهیل گردش و ایجاد تغییر فاز در مبرد نقش اساسی در فرآیند تبرید ایفا می کند.

مروری بر فریون و نقش آن در تبرید

فریون در واقع یک نام تجاری برای تعدادی از مبردهای مختلف سنتزی است که به دلیل خواص ترمودینامیکی و میزان سمیت کم، دهه‌ها است که به طور گسترده در سیستم‌های تبرید استفاده می‌شوند. این مبردها شامل R-11، R12، R-22، R-134a، R-404a و… می باشد که هر کدام خواص ترمودینامیکی و آثار مخرب زیست محیطی خاص خود را دارند.

انواع کمپرسور فریونی

آشنایی با انواع کمپرسور فریونی برای طراحی، پیاده سازی و نگهداری و راهبری سیستم های تبرید در صنایع مختلف مهم است. هر نوع کمپرسور مجموعه ای از مزایا و ملاحظات خاص خود را دارد که نیازها و کاربردهای خاصی را در حوزه تبرید و تهویه مطبوع برآورده می کند. در ادامه انواع کمپرسور فریونی را با جزئیات بررسی می کنیم و مکانیسم‌ها، کاربردها و میزان تناسب آن‌ها برای سناریوهای مختلف تبرید و تهویه را روشن می کنیم.

کمپرسور فریونی پیستونی

کمپرسور فریونی پیستونی یا رفت و برگشتی یکی از قدیمی ترین و رایج ترین انواع کمپرسورهای مورد استفاده در سیستم های برودتی می باشد. آنها بر اساس اصل حرکت پیستون در داخل یک سیلندر برای فشرده سازی گاز مبرد عمل می کنند. همانطور که پیستون به سمت پایین حرکت می کند، بخار مبرد را از طریق یک شیر ورودی مکش کرده و پس از رسیدن به انتهای کورس، پیستون به سمت بالا حرکت می کند و مبرد را فشرده می کند و آن را از طریق شیر خروجی دهش می کند.

کمپرسورهای رفت و برگشتی به قابلیت اطمینان، سادگی سرویس دهی بارز هستند. کمپرسور فریونی پیستونی برای ساخت سردخانه های کوچک تا متوسط مناسب هستند. همچنین برای ساخت چیلر های با ظرفیت متوسط نیز گزینه خوبی محسوب می شوند.

کمپرسور فریونی اسکرال

کمپرسور فریونی اسکرال از حرکت دورانی برای فشرده سازی گاز مبرد استفاده می کند. کمپرسور اسکرال از دو اسکرال یا حلزونی برای پمپ کردن و فشرده سازی گاز استفاده می کند. اغلب، یکی از حلزونی ها ثابت است، در حالی که دیگری بدون چرخش به طور خارج از مرکز دوران می کند، در نتیجه فضایی حاوی سیال مبرد را بین حلزونی ها به دام انداخته و آن را و پمپ و فشرده می کند. یک شفت خارج از مرکز می تواند حرکت مداری را فراهم کند اما باید از چرخش اسکرول جلوگیری شود.

کمپرسور فریونی اسکرال به دلیل اندازه کوچک و فشرده، عملکرد بی صدا و توانایی تأمین جریان مداوم گاز فشرده بسیار کاربردی هستند. کمپرسور فریونی اسکرال معمولاً در واحدهای تهویه مطبوع مسکونی و تجاری و همچنین سیستم های تبرید کوچک استفاده می شوند.

کمپرسور فریونی اسکرو

کمپرسور اسکرو نوعی کمپرسور دوار می باشد که به دلیل کارایی و راندمان بالا، قطعات متحرک کمتر و عملکرد کم صدا شناخته می شود. کمپرسور اسکرو از دو روتور یا مارپیچ در هم تنیده تشکیل شده که یکی از این روتورها به شکل نری (Male Rotor) و دیگری مادگی (Female Rotor) است. کمپرسورهای اسکرو در مقایسه با کمپرسورهای پیستونی، راندمان، دامنه ظرفیتی و قابلیت اطمینان بالاتری را ارائه می‌دهند ولی اغلب گرانتر از مدل ها دیگر هستند. استفاده از کمپرسور فریونی اسکرو برای ساخت سردخانه های متوسط، سیستم‌های تهویه مطبوع مسکونی و تجاری و صنعتی و سیستم های هیت پمپ متداول می باشد.

درک ویژگی ها و کاربردهای هر نوع کمپرسور فریونی برای انتخاب مناسب ترین کمپرسور برای شرایط هر پروژه ضروری است. در سیستم های تبرید و تهویه مطبوع از یک سیستم تهویه مطبوع کوچک مسکونی گرفته تا یک سیستم تبرید صنعتی بزرگ، انتخاب نوع کمپرسور مناسب می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد، بهره وری انرژی و قابلیت اطمینان سیستم تأثیر بگذارد. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با ما تماس بگیرید و از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

نحوه انتخاب کمپرسور فریونی

عوامل موثر در انتخاب کمپرسور

انتخاب کمپرسور فریونی مناسب برای سیستم تبرید و تهویه مستلزم در نظر گرفتن دقیق چندین عامل کلیدی است. اولاً، انتخاب نوع مبرد و کاربرد مورد نظر آن به طور قابل توجهی بر انتخاب کمپرسور تأثیر می گذارد. مبردهای مختلف دارای خواص ترمودینامیکی و شرایط عملیاتی متفاوتی هستند که طراحی کمپرسورهای سازگار را ضروری می کند. ثانیاً، درک نیازهای بار برودتی سیستم تبرید بسیار مهم است.

عواملی مانند دمای محیط، دمای مطلوب و ویژگی‌های انتقال حرارت، ظرفیت و بازدهی مورد نیاز کمپرسور را دیکته می‌کنند. در نهایت، ملاحظات بهره وری انرژی نقش مهمی در انتخاب کمپرسور دارند. کمپرسورهای مدرن اغلب دارای فناوری‌های پیشرفته و پیشرفت‌های طراحی با هدف به حداکثر رساندن بهره‌وری انرژی و کاهش هزینه‌های عملیاتی در طول عمر کمپرسور هستند.

سایزینگ کمپرسور فریونی

نحوه سایزینگ کمپرسور فریونی برای اطمینان از دستیابی به دمای مطلوب در زمان مطلوب عاملی بسیار مهم است. برای سایزینگ کمپرسور فریونی عواملی مانند بار حرارتی سیستم، دمای مطلوب مورد نیاز و شرایط عملیاتی باید در نظر گرفته شوند. کمپرسورهای بزرگ تر از سایز ممکن است منجر به مصرف بیش از حد انرژی و بنابراین عملکرد ناکارآمد شوند، در حالی که کمپرسورهای کوچک تر از سایز نیز ممکن است برای برآورده کردن نیازهای برودتی مشکل داشته و یا زمان بیشتری کار کنند و در نتیجه عملکرد سیستم را کاهش داده و منجر به فرسودگی مفرط و زود رس سیستم برودتی شوند.

تاریخچه شرکت شیومی

شرکت تجهیزات برودتی شیومی (XUEMEI)، تولید کننده High-Tech تجهیزات برودتی با برند شیومی و شرکت مدل تولید کمپرسور های سمی هرمتیک برودتی توسعه داده شده توسط سازمان ملل (UN) و دولت چین از سال ۱۹۸۵ می باشد.

کارکنان شرکت شیومی از متخصصین تحصیلکرده و مجرب تشکیل شده است که ۳۵% آنها شامل مهندسین و تکنسین های پیشرفته می باشند. کارخانه این شرکت در منطقه ای به وسعت ۱۶۰،۰۰۰ متر مربع احداث گردیده است. کارخانه شیومی دارای ماشین آلات بسیار قدرتمند و دقیق و سیستم های تست پیشرفته می باشد. این شرکت فن آوری کلیدی و ماشین آلات ساخت و تولید کمپرسور فریونی سمی هرمتیک با قابلیت کارکرد در دماهای بالا، متوسط و کم، از هیتاچی ژاپن و AC انگلستان واردات کرده است. این شرکت بزرگترین تولید کننده کمپرسور فریونی سمی هرمتیک در چین می باشد. همچنین مرکز ماشین کاری NC، ماشین آلات تراش NC، ماشین سنگ زنی NC، کامپیوتر و کنترل آلات اندازه گیری و تست تجهیزات با کارایی بالا از جمله دیگر فناوری هایی هستند که از ژاپن و آلمان جهت بهره بره وری بهتر به کار گرفته شده اند.

شرکت شیومی همواره به کیفیت محصول خود اهمیت داده و با ایجاد مجموعه ای از سیستم های یکپارچه به بهبود کیفیت محصولات کمک کرده است. این شرکت تولید کننده کمپرسورهای برودتی با تکنولوژی پیشرفته و با نام تجاری شیومی تحت لیسانس کوپلند آمریکا می باشد. کمپرسور  فریونی شیومی می تواند به طور وسیع جهت نگهداری مواد غذایی تازه، سردخانه های نگهداری منجمد، تونل انجماد، تجهیزات تهویه مطبوع، تأسیسات بیمارستانی و تجهیزات برودتی شناورهای دریایی مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه انتخاب کمپرسور فریونی شیومی

جهت انتخاب کمپرسور شیومی با استفاده از داده های زیر و کاتالوگ کمپرسور فریونی شیومی می توانید قدرت کمپرسور را محاسبه و انتخاب نمایید.

 • ظرفیت برودتی (کیلووات)
 • دمای اواپراتور (درجه سانتیگراد)
 • دمای کندانسور (درجه سانتیگراد)
 • نوع مبرد

گواهینامه ها

کاربرد و مزایا کمپرسور سمی هرمتیک فریونی شیومی

کمپرسور فریونی سمی هرمتیک پیستونی شیومی مناسب جهت ساخت سردخانه، یخسازی، آیس بانک و سایر سیستم های برودتی می باشد. از جمله مزایای این کمپرسور می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

صدا و لرزش بسیار کم

 • ترمینال باکس با درجه حفاظتی IP54
 • ظرفیت برودتی بالا با حداقل مصرف انرژی
 • مجهز به سیستم تزریق مایع CIC
 • سیستم حفاظت دمای الکتروموتور با سنسور PTC
 • عملکرد و راندمان فوق العاده در دامنه گسترده دمایی
 • جریان گاز بهینه شده جهت به حداقل رساندن افت فشار
 • هزینه های نگهداری کم به واسطه طراحی مناسب جهت سرویس دهی
 • امکان موازی کردن آسان چند کمپرسور جهت دستیابی به ظرفیت های بیشتر
 • قابلیت کارکرد با مبردهای رایج مانند  R-22 , R134a , R404A , R407C , R507A

سخن پایانی کمپرسور فریونی

در نتیجه، کمپرسور فریونی از اجزای کلیدی در تبرید و تهویه مدرن هستند که فرآیند تبرید را با دقت و کارایی پیش می‌برند. از مدل های پیستونی گرفته تا طرح‌های دوار در مدل های اسکرال و اسکرو، هر نوع کمپرسور فریونی مزایا و کاربردهای منحصربه‌فردی را ارائه می‌کند که طیف وسیعی از نیازهای تبرید و تهویه را در صنایع مختلف برآورده می نماید.

از آنجایی که نگرانی های زیست محیطی باعث توسعه مبردهای سازگار با محیط زیست و فناوری های کارآمد انرژی می شود، کمپرسورهای فریونی نیز به تکامل خود ادامه می دهند و منطبق با استاندارد های روز بهینه می شوند.

محصولات
Previous slide
Next slide
پروژه های اجرا شده
Previous slide
Next slide

مطالب مرتبط

کمپرسور فریونی