یخساز قالبی

یخساز قالبی در کشتارگاه ها، صنایع شیلات و آبزیان، صنایع راه و ساختمان جهت خنک سازی بتن، صنایع غذایی، حمل و نقل و مصارف شرب و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی موارد بسته به نیاز یخ های قالبی را با استفاده از خردکن به یخ پودری تبدیل می کنند. 

 

در یخساز قالبی آب وارد قالب های فلزی (گالونیزه یا استنلس استیل) با ابعاد مد نظر (معمولاً 25 کیلوگرمی) می گردد. دمای آب نمک (براین) توسط کویل اواپراتور درون حوضچه به حدود 15 درجه سانتیگراد زیر صفر می رسد. این آب توسط آجیتاتور (همزن) در حوضچه به گردش در آمده و دمای قالبهای یخ را به زیر صفر کاهش می دهد و به تدریج طی 6 تا 10 ساعت کریستال های یخ شکل می گیرند و کل قالب یخ می زند.

 

کیفیت یخ تولید شده با استفاده از تکنیک آب در حال حرکت دور قالب ها افزایش می یابد. در این گونه سیستم ها معمولاً از مبرد ثانویه استفاده می شود. بدین معنا که مبرد اولیه (آمونیاک یا فریون) ، مبرد ثانویه یعنی آب نمک (براین) را خنک کرده و به دمای مد نظر می رساند و سپس آب با مبرد ثانویه به دمای زیر نقطه انجماد رسیده و یخ می زند. در زیر نمای شماتیک کارکرد یک یخساز قالبی را ملاحظه می فرمایید

.

قیمت یخساز قالبی

قیمت یخساز قالبی به ظرفیت تولید، برند تجهیزات اصلی آن بستگی دارد. ماشین آلات مورد نیاز در احداث یک کارخانه یخساز قالبی به شرح ذیل می باشد.

  • کمپرسور

در کارخانجات یخساز قالبی معمولاً از مبرد آمونیاک جهت سردسازی استفاده می شود و بالطبع از کمپرسورهای آمونیاکی استفاده می شود. این کمپرسور می تواند از انواع پیستونی و یا اسکرو باشد. کمپرسور می تواند از برند های گراسو (هلند)، سابرو (دانمارک)، گرام (دانمارک)، فریک (آمریکا) باشد. کمپرسور باید با توجه به ظرفیت یخسازی انتخاب (تعداد سیلندر، محدوده کارکرد و غیره) و با الکتروموتور مناسب کوپل گردد.

در زیر تصویر یک کمپرسور گراسو مربوط به شرکت گیا (GEA) را ملاحظه می فرمایید.

 

  • مبدل های حرارتی

مبدل های حرارتی همان تجهیزاتی هستند که گرما را به وسیله مبرد از آب درون قالب ها می گیرند و به بیرون منتقل می کنند. مبدل های حرارتی اصلی در یخسازی اواپراتور و کندانسور می باشند. اواپراتور یک مبدل حرارتی ساخته شده از لوله با استاندارد تبرید می باشد که درون حوضچه آب قرار می گیرد و با تبخیر آمونیاک، آب را سرد می کند. کندانسور می تواند از انواع اتمسفریک، تبخیری و پوسته و لوله باشد. انتخاب نوع کندانسور به شرایط جغرافیایی، کیفیت آب و میزان سرمایه گذاری وابسته است. در زیر تصویر یک کویل اواپراتور را ملاحظه می فرمایید.

  • قالب های یخ

قالب های یخ می توانند از ورق گالوانیزه و استنلس استیل ساخته شوند. کیفیت و عمر مفید قالب های استنلس استیل به مراتب بالاتر از قالب های گالوانیزه می باشند. همچنین طبق مصوبه وزارت بهداشت یخسازی هایی که از قالب های گالوانیزه استفاده می کنند قادر به فروش یخ بهداشتی خوراکی نمی باشند.

  • سایر تجهیزات

اعم از مخزن رسیور آمونیاک، مخزن آکومولاتور، شیرآلات و کنترل آلات، تابلو برق، لوله و اتصالات، جرثقیل، رام قالب بند، حوضچه دیفراست می باشد.

فهرست
تماس با ما