یخساز قالبی چیست؟

یخساز قالبی Block Ice Machine قادر به تولید یخ قالبی با ابعاد مختلف می باشد. سایز رایج مورد استفاده قالب های ۲۵ کیلوگرمی با ابعاد ۱۵×۱۵ سانتیمتر و ارتفاع ۱۱۰ سانتیمتر می باشد که به وفور در صنایع و موارد خوراکی مورد مصرف قرار می گیرد. ظرفیت تولید در دستگاه یخ ساز صنعتی قالبی از حدود ۱ تن در روز (معادل ۴۰ قالب ۲۵ کیلویی) تا ۱۵۰ تن در روز (معادل ۶۰۰۰ قالب ۲۵ کیلویی) می باشد.

دستگاه یخساز قالبی

جدول ظرفیت و تعداد قالب ساعت یخ دهی و برق مصرفی

ردیف ظرفیت تولید روزانه تعداد قالب × وزن قالب شیفت در روز ظرفیت برودتی مورد نیاز (کیلووات) برق مصرفی (کیلووات)
۱ ۱ تن ۲۵ × ۲۰ ۲ ۷/۸۶ ۶
۲ ۲ تن ۵۰ × ۲۰ ۲ ۱۵/۶۳ ۱۰
۳ ۳ تن ۶۰ × ۲۵ ۲ ۲۱/۴ ۱۴
۴ ۵ تن ۱۰۰ × ۲۵ ۲ ۴۳/۳ ۲۵
۵ ۱۰ تن ۲۰۰ × ۲۵ ۲ ۸۶/۶ ۵۰
۶ ۱۵ تن ۳۰۰ × ۲۵ ۲ ۱۱۸/۲ ۷۵
۷ ۲۰ تن ۴۰۰ × ۲۵ ۲ ۱۵۵/۷ ۱۰۵
۸ ۲۵ تن ۵۰۰ × ۲۵ ۲ ۱۹۹/۲ ۱۲۰
۹ ۳۰ تن ۶۰۰ × ۲۵ ۲ ۲۳۶/۴ ۱۵۰

عملکرد دستگاه یخ ساز قالبی

یخسازی قالبی با قرار گرفتن قالب های پر شده با آب بهداشتی درون یک مخزن براین (آب نمک) کار می کند. دمای مخزن براین (Brine Tank) توسط سیستم سرمایشی به ۱۰- تا ۱۵- درجه سانتیگراد رسیده و آب نمک توسط یک همزن (آجیتاتور) به دور قالب ها گردش می کند تا در نهایت آب درون قالب ها را به یخ با دمای ۵- تا ۸- درجه سانتیگراد تبدیل کند. پس از آن که آب درون قالب ها کاملاً به یخ جامد تبدیل شد، قالب ها توسط اپراتور و به کمک جرثقیل تعبیه شده یخ ساز قالبی از مخزن براین خارج شده و از قالب ها تخلیه می شوند. یخ های تولید شده می توانند بسته به نیاز مورد مصرف قرار گرفته و یا جهت مصارف بعدی بسته بندی شده و در سردخانه دپو شوند.

کاربرد یخساز قالبی

بهره گیری از یخ جهت خنک سازی از ابتدای تمدن بشری همواره مورد توجه بوده است. اگر بخواهیم تمام کاربرد های یخ را بر شماریم قطعاً خارج از حوصله خواهد بود اما با نگاهی گذرا به سوابق پروژه های اجرا شده توسط شرکت برودت کار اطلس می توان گفت کارخانه یخسازی قالبی عمدتاً برای مقاصد زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

 • تولید و فروش یخ بهداشتی
 • صنایع لبنی
 • صنایع شیلاتی
 • صنایع شیمیایی و رنگ
 • خنک سازی بتن در پروژه های عمرانی و سد سازی
 • صنایع غذایی
 • صنایع حمل و نقل
 • صنایع تهویه و آیس بانک

اجزای دستگاه یخساز قالبی

دستگاه یخسازی قالبی شامل مجموعه ای از ماشین آلات و تجهیزات می باشد که در زیر به توضیح کامل اصلی ترین آن ها می پردازیم :

 • قالب یخ در یخساز قالبی

قالب یخ در هر دستگاه یخساز قالبی می تواند سفارشی سازی شود. همانطور که قبل تر به آن اشاره شد ابعاد رایج و استاندارد، قالب های ۲۵ کیلوگرمی هستند. اما شما می توانید با توجه به نیاز ابعاد قالب را از ۵ تا ۵۰ کیلوگرم سفارش دهید. شایان توجه است که هر چقدر قالب یخ بزرگتر باشد نیاز به زمان بیشتری برای سیکل های یخ دهی می باشد به عنوان مثال در قالب های ۲۵ کیلوگرمی سیکل یخ دهی حدود ۸ ساعت بوده که در قالب های ۵۰ کیلوگرمی به حدود ۱۲ ساعت و در قالب های ۱۰ کیلوگرمی به حدود ۵/۵ ساعت می رسد. قالب یخ در یخساز های قالبی می تواند از جنس ورق گالوانیزه یا استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ باشد. همچنین ضخامت ورق قالب ها می تواند ۱/۲۵ تا ۲ میلیمتر باشد.

 • کمپرسور برودتی در یخساز قالبی

قدرت کمپرسور برودتی با توجه ظرفیت روزانه تولید یخ انتخاب می شود. کمپرسور های برودتی دارای طیف وسیعی از مدل ها و برند ها می باشد که انتخاب آن در زمان خرید دستگاه یخساز قالبی مستلزم نیاز سنجی و تطبیق بودجه با قیمت دستگاه یخساز می باشد. کمپرسور برودتی می تواند از نوع سیلندر پیستونی ( رفت و برگشتی ) یا اسکرو ( پیچشی ) باشد. همچنین کمپرسور می تواند با توجه به ظرفیت و صنعتی یا تجاری بوده یخساز قالبی از نوع فریونی یا آمونیاکی انتخاب شود. از نظر برند کمپرسور های متنوعی در بازار ایران قابل استفاده می باشند که برخی از آنها عبارتند از :

 • بیتزر آلمان Bitzer – Germany
 • بوک آلمان Bock – Germany
 • گراسو هلند Grasso – Netherland
 • کرلوسکار هند Kirlosskar – India
 • گرام دانمارک Gram – Denmark
 • سابرو دانمارک Sabroe – Denmark
 • درین ایتالیا Dorin – Italy
 • رفکامپ ایتالیا Refcomp – Italy

 • اواپراتور دستگاه یخسازی قالبی

کویل اواپراتور یخ ساز قالبی که درون مخزن براین (Brine) قرار می گیرد وظیفه خنک سازی آب نمک را به عهده دارد. نحوه ساخت و جزییات اجرایی این اواپراتور در کاهش زمان سیکل یخ دهی دستگاه و هم چنین راندمان و طول عمر دستگاه یخساز قالبی نقش به سزایی دارد. اواپراتور دستگاه یخ ساز قالبی باید به نحوی ساخته شود که مبرد به راحتی در داخل آن به گردش در آمده و تبخیر آن دمای آب نمک پیرامون را کاهش دهد. اواپراتور های یخسازی در شرکت برودت کار اطلس توسط تیم فنی مجرب به نحوی طراحی و ساخته می شوند که دارای راندمان حداکثری باشند. اواپراتور یخسازی قالبی آمونیاکی از جنس لوله فولادی آلیاژی و اواپراتور یخسازی قالبی فریونی از جنس لوله مسی می باشد.

 • کندانسور یخسازی قالبی

کندانسور به عنوان یک مبدل حرارتی وظیفه انتقال گرمای قالب ها و موتور را به محیط پیرامون دارد. کندانسور دارای انواع مختلفی از قبیل : آب خنک، هوا خنک، تبخیری، اتمسفریک و غیره می باشد. ظرفیت سنجی و انتخاب نوع کندانسور بر اساس بیشینه دما و رطوبت هر منطقه و نوع مبرد مورد استفاده (آمونیاک یا فریون) انجام می شود.

 • تابلو برق یخسازی قالبی

شرکت برودت کار اطلس تابلو برق یخساز ها را مطابق با استاندارد های روز دنیا و با بهره گیری از تجهیزات با برند های کره ای و اروپایی تولید می کند. درجه حفاظتی تمامی تابلو های برق این شرکتIP54  و بالاتر می باشد. تجهیزات کنترلی به نحوی مورد استفاده قرار می گیرند که دستگاه یخساز قالبی حتی المقدور خود راهبر باشد و نیاز به اپراتوری فقط در هنگام پر کردن آب قالب ها و تخلیه یخ نیاز باشد. استفاده از درایو و سافت استارتر جهت یونیت کمپرسور های اپن تایپ (کوپل شده با الکتروموتور)  امکان پذیر است.

 • وان یخساز قالبی

وان یخ ساز قالبی با ورق فولادی آلیاژی بر اساس میزان آبگیری و جانمایی قالب ها در آن طراحی و ساخته می شود. اگر یخساز قالبی دارای ظرفیت صنعتی باشد وان یخساز باید در محل، مونتاژ و جوشکاری شود. اکیپ اجرایی شرکت برودت کار اطلس وان های یخ ساز قالبی صنعتی را در محل پروژه از ورق های برش خورده و آماده، نصب می نمایند.

مراحل تولید یخ قالبی در یک کارخانه یخسازی قالبی

پس از نصب تمامی تجهیزات اعم از مکانیکال و الکتریکال نوبت به دوزینگ نمک و آب گیری وان یخساز قالبی می رسد. براین یا آب نمک محلول (NaCl) با تراکم ۲۳% نقطه انجماد محلول را تا ۲۱- درجه سانتیگراد پایین می آورد که البته قرار نیست هیچگاه دمای محلولآب نمک از ۱۵- درجه سانتیگراد پایین تر بیاید. بنابراین محلول را حداکثر تا ۲۳% اشباع از نمک سدیم کلراید کرده و دستگاه یخساز قالبی را روشن می کنیم. در حالی که محلول براین در حال کاهش دما هست می توانیم شروع به پر کردن آب قالب های درون وان کنیم. اصولاً قالب های یخ در هر ردیف عرضی در وان با یکدیگر در یک کلاف با نام “رام قالب بند” متصل هستند. بنابراین با یک رام تعدادی از قالب ها را (بین ۴ تا ۲۰ عدد) توسط جرثقیل بلند کرده و به بخش پُرکُن هدایت کرده و پس از پر شدن قالب ها آن ها به سر جای خود باز می گردانیم. اینکار را تا حد نیاز ادامه میدهیم و در نهایت منتظر طی شدن سیکل زمانی تولید یخ می مانیم. پس از طی زمان مورد نیاز که خود وابسته به فصل، کیفیت آب، راندمان تجهیزات و … است، پروسه تخلیه یخ از قالب ها را با کمک جرثقیل شروع می کنیم تا قالب ها آماده آب گیری مجدد و سیکل بعدی تولید یخ شوند.

خدمات شرکت برودت کار اطلس جهت خرید دستگاه یخ ساز قالبی

برودت کار اطلس مناسب ترین راهکار را بر اساس نیازها و بودجه شما جهت دستگاه یخساز قالبی ارائه می دهد. این شرکت به پشتوانه سابقه درخشان ۴۰ ساله در صنعت برودت کشور و اجرای پروژه های متعدد به صورت کلید تحویل (EPC) می تواند خدمات طراحی، ساخت، اجراء، آموزش بهره برداری و نگهداری و خدمات پس از فروش دستگاه یخساز قالبی را به مشتریان محترم عرضه کند.

طراحی یخ ساز قالبی

شرکت برودت کار اطلس با تکیه بر تجربه و کادر فنی مجرب خود اقدام به طراحی دستگاه یخساز قالبی و یخساز پولکی با توجه به شرایط خاص هر پروژه می نماید. طراحی دستگاه یخ ساز قالبی شامل: تعیین ظرفیت و نوع کمپرسور، ابعاد، وزن، جنس و ضخامت قالب های یخ، تعیین تعداد و زمان هر شیفت کاری، طراحی تابلو برق، طراحی کویل اواپراتور یخسازی قالبی و آماده سازی نقشه های اجرایی فلو دیاگرام های مربوطه می باشد. کارشناسان ما درک می کنند که هر پروژه از جهات بسیاری از دمای آب و شرایط جغرافیایی گرفته تا نیاز های خاص تولید و غیره با پروژه دیگر تفاوت می کند. بنابراین ما برای هر کارخانه یخساز قالبی صنعتی اقدام به طراحی به صورت مجزا و مختص آن پروژه می کنیم.

طراحی و ساخت یخساز های قالبی متناسب با سفارش مشتری      ساخت یخساز قالبی متناسب با نیاز مشتریان

ساخت دستگاه یخساز قالبی

ساخت دستگاه یخساز قالبی توسط شرکت برودت کار اطلس به پشتوانه دانش مهندسی و کادر مجربی که در اختیار دارد با بالاترین کیفیت ساخته می شود. همچنین استفاده از تجهیزات کنترلی و الکتریکی از برند های مشهور و معتبر مانند دانفوس، زیمنس و … یخساز های ساخت این شرکت را بیش از پیش با کیفیت و با دوام می کنند.

اجراء دستگاه یخ ساز قالبی

نصب و راه اندازی دستگاه های یخ ساز قالبی نیازمند بهره گیری از افراد متخصص در زمینه های مختلفی می باشد. برای اجرای یک سیستم بی نقص لازم است تا متخصصین برودت، مکانیک، برق و متالوژی با همکاری تکنسین های جوشکاری، برقکاری و افراد فنی دست به دست هم دهند تا بتوان یک یخساز قالبی را اجراء و راه اندازی نمود. شرکت برودت کار اطلس افتخار می کند که با اختیار داشتن یک تیم فنی مجرب که به اقصی نقاط ایران سفر می کنند، پروژه های متعددی را با موفقیت در این زمینه اجراء کرده است.

بهره برداری و نگهداری از دستگاه یخساز قالبی

بهره برداری اصولی از یخساز، انجام نگهداری پیشگیرانه و سرویس های ادواری باعث می شود عمر دستگاه یخساز افزایش یافته و تولید مداوم یخ تضمین گردد. شرکت برودت کار اطلس با آموزش این موارد و ارائه چک لیست های مورد نیاز به عوامل بهره بردار و فنی مشتریان، می کوشد تا این مهم محقق گردد.

خدمات پس از فروش دستگاه یخساز

از دیدگاه ما فروش آغاز یک تعهد است و نه پایان یک معامله. با پیروی این سیاست، شرکت برودت کار اطلس همواره در صدد رفع مشکلات احتمالی دستگاه های یخساز در کمترین زمان ممکن برآمده است. جهت رفاه حال مشتریان محترم دستگاه های یخساز قالبی ساخته شده توسط این شرکت دارای یکسال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش می باشند.

قیمت دستگاه یخساز قالبی

برآورد قیمت یک دستگاه یخسازی صنعتی نیازمند پیش بینی پارامتر ها و مشخصات فنی هر طرح به صورت جداگانه می باشد تا بتوان کیفیت و ثبات تولید و سهولت در بهره برداری را تضمین نمود. شرکت برودت کار اطلس به طور رایگان طرح های شما را سفارشی سازی و برآورد قیمت می کند. در جدول زیر قیمت ها به صورت حدودی آورده شده است. برای دریافت مشاوره و قیمت یخساز قالبی می توانید از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

جدول قیمت دستگاه یخساز قالبی

ردیف وزن یخ تولیدی در ۲۴ ساعت تعداد قالب در ۲۴ ساعت قیمت (ریال)
۱ ۱۰ تن ۴۰۰ قالب ۲۳/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰
۲ ۱۵ تن ۶۰۰ قالب ۲۹/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰
۳ ۳۰ تن ۱۲۰۰ قالب ۳۷/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰
۴ ۴۰ تن ۱۶۰۰ قالب ۵۱/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰
۵ ۶۰ تن ۲۴۰۰ قالب ۶۹/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰

جمع بندی دستگاه یخساز قالبی

ساخت دستگاه های یخساز قالبی نیازمند اشراف و تخصص در زمینه های مختلفی بوده و هر پروژه نیاز ها و شرایط خاص خود را دارد. حضور یک مهندس فنی در مواردی مانند انتخاب نوع سیستم و تجهیزات، وزن و جنس قالب ها، ساختمان و تجهیزات جانبی مورد نیاز در هر پروژه ضروری است. شرکت برودت کار اطلس آماده است در این مسیر کنار شما مشتریان عزیز باشد و با ارائه راهکارهای مهندسی و دقیق بهترین دستگاه یخساز با بالاترین کیفیت و ارزان ترین قیمت را برای شما طراحی، تأمین و اجراء کند.

مطالب مرتبط

یخساز قالبی