IQF با سیکل تراکمی

IQF (انجماد سریع تک به تک) با سیکل تراکمی

IQF

IQF مخفف عبارت Individual quick frozen یا انجماد سریع تک به تک می باشد. برای سالها میوه ها و سبزیجات در جعبه های مخصوص در سالن های وزشی یا پلیت فریزر منجمد می شده اند. با افزایش نیاز برای سبزیجات و میوه های منجمد  و همچنین تقاضا برای کیفیت بالاتر محصولات منجمد، دستگاه های انجماد تک به تک بازار را در درست گرفت.

این دستگاه ها از یک نوار نقاله با عرض های گوناگون ( از ۶۰ سانتیمتر تا ۲۵۰ سانتیمتر ) تشکیل شده است که محصول را به داخل ساختمان دستگاه هدایت می کند. در داخل دستگاه هوای با دمای ۲۹- تا ۴۰- درجه به محصول وزیده می شود. ظرفیت این دستگاه می تواند بنا به نیاز از ۲۵۰ Kg/h تا ۵۰۰۰ Kg/h باشد.

زمان انجماد در IQF بسیار کمتر از روش های سنتی است. به عنوان مثال برای انجماد نخودفرنگی به روش سنتی حداقل ۴ ساعت زمان لازم است در حالی که با استفاده از دستگاه های IQF می توان این زمان را تا ۴ دقیقه کاهش داد. این امر علاوه بر کاهش هزینه های تولید در بخش مصرف انرژی، باعث کاهش میزان تبخیر سطحی محصول و در نهایت افت وزنی بسیار اندک می گردد. در واقع دو عامل مهمی که در افت وزنی محصول نقش مهمی ایفا می کنند، زمان انجماد و دمای انجماد است.

در انجماد به این روش هر قطعه از محصول به صورت کاملاً مجزا منجمد می شود در حالی که در سایر روش ها ما یک بلوک یخ زده از محصول را داریم. مزیت مهم دیگر استفاده از IQF این است که به دلیل سرعت بالای انجماد، کیفیت بافت محصول و در نهایت طعم و شکل ظاهری آن به شکل قابل توجهی سالم تر و بهتر از روش های دیگر حفظ می شود.

Frozen-Strawerry-Raspberry

در زیر نمای کلی یک دستگاه IQF continues (خطی) نمایش داده شده است.

1

شرکت برودت کار اطلس تأمین کننده انواع دستگاه های IQF از جمله اسپیرل و خطی از برند های معتبر اروپایی و آسیایی می باشد.