اواپراتور فریونی

اواپراتور فریونی

اواپراتور فریونی مناسب برای سیستم های تبرید صنعتی و سردخانه های گوشت، مرغ، ماهی، میوه و سبزیجات و تونل انجماد مناسب برای دستیابی به دمای ۴۵- تا ۱۲٫۵+ درجه سانتیگراد

سربرگ اواپراتور فریونی

ظرفیت برودتی : از ۳ کیلووات تا ۶۲ کیلووات در دمای تبخیر ۸- درجه سانتیگراد

اواپراتور فریونی سری ATE برای تبخیر مبردهای هالوکربنی ( فریون ها ) به کار می رود. محدوده گسترده ظرفیت اواپراتور فریونی ATE نیازهای برودتی متنوعی را برآورده می کند. در صورت نیاز و بر حسب سفارش امکان طراحی و ساخت اواپراتور فریونی با ظرفیت های مورد نظر نیز فراهم می باشد.

بدنه اواپراتور فریونی

 اواپراتور فریونی ATE دارای بدنه کاملاً مستحکم و بهداشتی از جنس ورق آهنی پیش گالوانیزه با رنگ پودری الکترواستاتیک می باشد. دو طرف اواپراتور جهت دسترسی به پخش کن مبرد و المنت های دیفراست به راحتی قابل بازگشایی می باشند. در بالای اواپراتور دو ناودانی متناسب با وزن دستگاه جهت اتصال به سقف تعبیه گردیده است. در زیر اواپراتور یک سینی قرار دارد که در هنگام یخ زدایی با شیب مناسب، آب ناشی از جذب رطوبت محیط را از اواپراتور خارج می کند.

کویل اواپراتور فریونی

کویل از جنس لوله های مسی ۵/۸ اینچ یا ۱/۲ اینچ و فین های آلومینیومی موج دار می باشد که با تنوع فاصله فین از ۴ تا ۱۶ میلیمتر امکان استفاده اواپراتور را در سالن های با دما و رطوبت مختلف فراهم می کند. فاصله بین فین ها و لوله ها به روش اکسپند مکانیکی به حداقل رسیده و ضریب انتقال حرارت را در این کویل ها تا حد چشمگیری افزایش داده است. اواپراتور فریونی ATE با مبردهای R507 , R502 , R134-A , R404-A و R22 سازگار می باشد. اواپراتور ها با گاز نیتروژن تا فشار ۴۵۰ psi مورد تست قرار می گیرند.

سیستم سیرکولاسیون یا هوادهی

سیرکولاسیون یا هوادهی با استفاده از الکتروفن های آکسیال با کمترین صدای ممکن و با کلاس حفاظتی IP54 و قطر ۳۰ تا ۷۱ سانتیمتر متناسب با ظرفیت اواپراتور انتخاب می شوند. همچنین مشخصات الکتریکی فن ها ۳۸۰V/3-1Ph/50Hz می باشد که در جعبه تقسیم تعبیه شده روی اواپراتور سر بندی می شوند.

سیستم دیفراست

سیستم دیفراست از نوع اکتریکی (Electrical Defrost) در کویل و سینی اواپراتور  با المنت های از جنس فولاد ضد زنگ می باشد که در جعبه تقسیم تعبیه شده در سمت راست اواپراتور سر بندی می شوند.

اواپراتور فریونی

نحوه انتخاب اواپراتور فریونی

برای انتخاب اواپراتور باید با استفاده از رابطه و جداول زیر عمل نمود.

QN = QD × CC × CR

QN = ظرفیت نامی اواپراتور

QD = توان برودتی مورد نیاز    

CC = ضریب تصحیح ظرفیت

CR = ضریب تصحیح مبرد

 Δθ= اختلاف دمای تبخیر و دمای سالن

مثال : در یک سردخانه که در آن توان برودتی مورد نیاز ما ۲/۹ کیلووات و گاز مبرد R-404A باشد و دمای تبخیر ۲۰- درجه سانتیگراد و دمای سالن ۱۰- درجه سانتیگراد باشد.

QD= 9.2 KW                        CR= 1.05

CC= 0.84       

QN= 9.2 ×۰٫۸۴×۱٫۰۵=۸٫۱۱

بنابراین اواپراتور مدل ATE-500 برای این سردخانه مناسب می باشد.

Capacity Correction Coefficient Cc
(Evaporating Temperature (°C (Δθ(°C
۴۰- ۳۵- ۳۰- ۲۵- ۲۰- ۱۵- ۱۰- ۸- ۵- ۰ ۵+ ۷+ ۱۰+ ۱۲/۵+
۱/۲۴ ۱/۲۴ ۱/۲۳ ۱/۲۱ ۱/۵۲ ۱/۴۸ ۱/۴۳ ۱/۴۳ ۱/۸۸ ۱/۸۴ ۱/۸۲ ۱/۸۱ ۱٫۷۸ ۱٫۷۶ ۶
۱/۰۴ ۱/۰۳ ۱/۰۲ ۱/۰۰ ۱/۲۵ ۱/۲۱ ۱/۱۸ ۱/۱۸ ۱/۵۵ ۱/۵۲ ۱/۵۰ ۱/۴۹ ۱/۴۶ ۱/۴۴ ۷
۰/۸۹ ۰/۸۷ ۰/۸۶ ۰/۸۵ ۱/۰۹ ۱/۰۴ ۱/۰۱ ۱/۰۰ ۱/۳۴ ۱/۳۰ ۱/۲۸ ۱/۲۷ ۱/۲۴ ۱/۲۲ ۸
۰/۷۷ ۰/۷۶ ۰/۷۵ ۰/۷۳ ۰/۹۶ ۰/۹۰ ۰/۸۷ ۰/۸۴ ۱/۱۶ ۱/۱۳ ۱/۱۱ ۱/۱۰ ۱/۰۷ ۱/۰۵ ۹
۰/۶۹ ۰/۶۷ ۰/۶۶ ۰/۶۵ ۰/۸۴ ۰/۸۲ ۰/۷۷ ۰/۷۲ ۱/۰۲ ۱/۰۰ ۰/۹۸ ۰/۹۷ ۰/۹۴ ۰/۹۲ ۱۰
Refrigerant Correction Coefficient CR
Correction Coefficient Refrigerant
۱٫۰۰ R-22
۱٫۰۵ R-404A
۰٫۹۷ R-134A
۱٫۰۳ R-502

انتخاب فاصله فین

    • برای سالن های پیش سرد کن و نگهداری بالای صفر (از دمای ۵+ تا ۵- درجه ی سانتیگراد) فاصله فین ۶ میلیمتر مناسب می باشد.
    • برای سالن های نگهداری زیر صفر (از دمای ۶- تا ۳۰- درجه ی سانتیگراد) فاصله فین ۸ میلیمتر مناسب می باشد.
  • برای تونل های انجماد (از دمای ۳۱- تا ۴۰- درجه ی سانتیگراد) فاصله فین ترکیبی ۱۲-۱۰ میلیمتر مناسب می باشد.

درباره نویسنده

Related posts

کندانسور هوایی

کندانسور هوایی فریونی ATC مناسب برای سیستم های تبرید صنعتی و سردخانه های گوشت، مرغ، ماهی، میوه و سبزیجات و تونل انجماد و تهویه مطبوع سازگار با شرایط آب و هوایی مختلف از دمای ۱۰- تا ۵۰ درجه سانتیگراد ظرفیت  : از ۷ تا ۱۰۵ کیلووات کندانسور هوایی سری ATC برای تقطیر...

بیشتر بخوانید

کندانسینگ یونیت هوایی

کندانسینگ یونیت هوایی ATCA  تمامی شیرآلات خط مایع و کنترل آلات را شامل شده و برای مناطق معتدل و گرمسیر مناسب می باشد. ظرفیت : ۲/۳۵ تا ۱۸۳/۴۶ کیلووات کندانسینگ یونیت هوایی سری ATCA برای تقطیر، ذخیره و هدایت مبرد های هالوکربنی در سیستم های تبرید صنعتی و تهویه مطبوع به...

بیشتر بخوانید

کندانسینگ یونیت آبی

کندانسینگ یونیت آبی ATCS تمامی شیرآلات خط مایع و کنترل آلات را شامل شده و برای مناطق گرمسیر با آب کافی مناسب می باشد. ظرفیت : ۲/۴۸ تا ۱۸۵/۱۴ کیلووات کندانسینگ یونیت آبی سری ATCS برای تقطیر، ذخیره و هدایت مبردهای هالوکربنی در سیستم های تبرید صنعتی و تهویه مطبوع به...

بیشتر بخوانید