پیش سرد کن یا Pre-Cooling چیست؟

پیش سردکن یا (Pre-cooling) یک تکنیک در صنایع مرتبط با نگهداری و سرمایش محصولات غذایی تازه و فساد پذیر است. در این فرآیند، محصولات در یک بازه زمانی کوتاه قبل از مرحله اصلی سرمایش (مانند نگهداری در سردخانه و یا انجماد) در محیطی کنترل شده قرار می‌گیرند تا دمای آنها به نزدیکی نقطه انجماد کاهش یابد که اصطلاحاً به آن پیش سرد کردن یا پیش سرد سازی محصول گفته می شود.

کاربرد اتاق پیش سردکن و هدف استفاده از پیش سردکن

هدف اصلی اتاق پیش سردکن ایجاد یک فضای عایق شده با شرایط دمایی بهینه (حدود صفر درجه سانتیگراد) و رطوبت مناسب برای پیش سردسازی محصولات قبل از فرآیند نگهداری و یا انجماد نهایی است. با کاهش دمای محصولات قبل از ورود به مرحله سرمایش اصلی، میزان انرژی مورد نیاز برای دستیابی به دمای نهایی محصولات مورد نظر کاهش می‌یابد.

نقش پیش سرد کن در بهبود بهره وری انرژی

 این بهبود در بهره‌وری انرژی به دو دلیل اهمیت دارد. اولاً، میزان انرژی مصرفی در فرآیند سرمایش اصلی کاهش یافته و هزینه‌های انرژی متعاقباً کاهش می‌یابد. ثانیاً، با حذف گرمای اولیه محصولات، کیفیت آنها به خوبی حفظ شده و فعالیت آنزیمی و میکروارگانیسم ها به سرعت در محصولات کاهش می یابد.

مزایای استفاده از پیش سردکن

پیش سرد سازی محصولات علاوه بر افزایش بهره وری انرژی، تأثیرات دیگری روی محصولات و فرآیند سرمایش دارد که عبارتند از:

 • حفظ کیفیت محصولات: پیش سردکن با کاهش سریع دما رشد باکتریایی، انگلی و فرآیندهای آنزیمی و تغییرات شیمیایی که می‌تواند به خراب شدن محصول منجر شود، را کاهش می‌دهد. این فرآیند می‌تواند در حفظ تازگی، بافت، طعم و ارزش غذایی محصولات را تأثیر مثبتی ایجاد کند.
 • کاهش هزینه‌ها: با بهره گیری بهینه از سیستم های برودتی مانند پیش سردکن و بهبود عملکرد آنها، هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی و تولید و نگهداری محصولات کاهش می‌یابد. همچنین کاهش ضایعات محصولات ناشی از نگهداری غیر اصولی نیز به کاهش هزینه پیش سرد سازی کمک شایانی می کند.
 • بهینه سازی فرآیند: پیش سردکن با ایجاد شرایط یکنواخت سرمایشی در محصولات قبل از نگهداری در سردخانه، به حداقل رساندن زمان و توان لازم جهت کاهش دمای محصولات در سردخانه و حفظ تراز انرژی در آن کمک شایانی می‌کند.

به طور خلاصه، پیش سردکن با بهینه سازی فرآیند سرمایش، کاهش ضایعات، حفظ کیفیت محصولات و افزایش بهره‌وری انرژی نقش مهمی را در فرآوری و نگهداری محصولات غذایی دارد.

اتاق پیش سردکن یک امکانات سرمایشی است که برای کاهش دمای اولیه ناشی از عملیات میدانی قبل از فرآیند منجمد کردن یا نگهداری در سردخانه استفاده می‌شود. پیش سردکن‌ ها تأثیر قابل توجهی بر حفظ کیفیت محصولات در صنایع مختلف دارند.

انواع پیش سردکن

پیش سردکن‌ها در صنایع مختلف از جمله کشتارگاهی، کشاورزی، ماهیگیری، لبنیات و کلاً صنایع غذایی به طور گسترده استفاده می‌شوند. این سیستم‌ها از روش‌های مختلفی متناسب با نوع محصول برای کاهش دمای آنها استفاده می‌کنند. در ادامه، به برخی از انواع رایج پیش سردکن‌ها اشاره شده است:

 • اتاق پیش سردکن، سردخانه پیش سردکن یا پیش سردکن وزشی (Air-circulating Precooler): این نوع پیش سردکن‌ها با بکارگیری فن های با سرعت و حجم هوا دهی بالا برای ایجاد جریان هوای قوی جهت سردکردن محصولات استفاده می‌کنند. محصولات در اتاق پیش سردکن سردخانه صنعتی قرار می‌گیرند و فن های اواپراتور با وزش هوا با سرعت بالا بر روی محصولات دمای آنها را کاهش می دهد. این روش که امروزه در ایران رایج ترین نوع پیش سردکن می باشد برای سردکردن لاشه های دام و طیور کشتار شده در کشتارگاه ها و میوه جات و سبزیجات تازه چیده شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظرفیت اتاق های پیش سرد کن معمولاً بین ۱ تا ۲۰ تن و حتی بیشتر در هر شیفت می باشد.

استفاده از دستگاه پیش سرد کن وزشی در صنایع مختلف

 • پیش سردکردن با آب یا هیدروکولینگ (Hydrocoolers): در پیش سرد کردن با روش هیدروکولینگ، محصولات با غوطه وری در آب سرد یا اگر مایع باشند در تبادل حرارت با آب از طریق یک مبدل حرارتی دمایشان کاهش می یابد. آب سرد مورد استفاده در این روش توسط یک مبدل حرارتی شل و تیوب و یا یک آیس بانک که با یک مجموعه کمپرسور و کندانسور تشکیل یک سیکل تبرید را می دهند، تأمین می شود. این روش برای کاهش دمای لاشه مرغ و همچنین به صورت غیر مستقیم برای سرد کردن شیر پس از دوشیده شدن به وسیله شیر سردکن در دامداری ها استفاده می‌شود. این روش نسبتاً سریع می باشد چون ضریب انتقال حرارت آب می تواند در بازه ۵۰۰ تا ۱۰/۰۰۰ W/m۲K باشد که خیلی بیشتر از هوای در حال سیرکوله می باشد که این مقدار برایش در بازه ۱۰ تا ۱۰۰ W/m۲K است.

کاهش دمای محصولات با غوطه وری در آب سرد توسط پیش سرد کن هیدروکولینگ

 • پیش سردکردن با یخ (Icing): این نوع روش پیش سردکردن‌ معمولاً با استفاده از یخ پولکی (Flake Ice) و یخ دوغابی (Slurry Ice) انجام می شود. محصولات در تماس مستقیم با یخ ها قرار می‌گیرند و به سرعت دمای آنها کاهش می یابد. در این روش در واقع برای ایجاد سرمایش از گرمای نهان ذوب یخ (۸۰ cal/gr) که خیلی بیشتر از گرمای ویژه آن (cal/gr 0/5) می باشد استفاده می شود. این روش بیشتر برای سردکردن ماهی ها و کلاً آبزیان پس از صید بر روی شناور و البته سبزیجات در محل برداشت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اینها البته چند نمونه از انواع پیش سردکن‌ها هستند روش های دیگری نیز برای پیش سردسازی وجود دارند که خیلی در مقیاس صنعتی رایج نیستند. هر کدام از این روش‌ها بسته به نوع محصول، ظرفیت تولید، نیازهای سرمایشی و شرایط محیطی، مزایا و محدودیت‌های خود را دارند. انتخاب مناسب ترین نوع پیش سردکن بیشتر وابسته به نوع محصول است و البته به عوامل فوق و نیازهای خاص هر صنعت نیز بستگی دارد. همچنین عواملی مانند سرعت جریان هوا یا آب، دمای هوا، رطوبت نسبی، هندسه و خواص حرارتی محصول و بسته بندی و چیدمان در انتخاب نوع پیش سردکن مؤثر هستند.

اجزای اتاق پیش سردکن

 • اتاق یا بدنه پیش سردکن

اتاق پیش سردکن از ساندویچ پانل پلی اورتان با چگالی ۴۰kg/m۳ و با ضخامت ۱۰ سانتیمتر و با دو رو ورق آلوزینک رنگی آنادایز شده با ضخامت ۰/۵ میلیمتر عایق می شود. در واقع نیازی به ساخت اتاق پیش سردکن با  استفاده از مصالح ساختمانی نمی باشد فقط برای کفسازی باید از بتن استفاده کرد. درب پیش سردکن از نوع سردخانه ای با ضخامت ۱۰ سانتیمتر ساخته شده با پلی یورتان تزریقی با دو رو ورق رنگی به همراه یراق و قفل می باشد.

 • اواپراتور پیش سردکن

اواپراتور که وظیفه تبخیر مبرد با ایجاد جریان هوای قوی می باشد از دو قسمت اصلی کویل و فن ساخته شده است. کویل اواپراتور پیش سردکن از جنس لوله های مسی با فین آلومینیومی برای استفاده فریون ها ( R22-R134a-R404a,…) و از لوله فولادی، استنلس استیل یا آلومینیومی برای استفاده با مبرد آمونیاک ساخته می شود. فن های اواپراتور از نوع آکسیال هستند که توانایی حجم جابجایی هوای زیاد با سرعت بالا را دارند برای دستیابی به راندمان حداکثری دارا می باشند.

 • کندانسینگ یونیت یا موتورخانه

پیش سردکن برای سرمایش نیاز به یک سیکل تبرید دارد که می تواند با استفاده از یک کندانسینگ یونیت برای موارد کوچکتر و با ظرفیت کمتر و یا از طریق یک موتورخانه مرکزی تشکیل شده باشد. انواع مختلفی از کمپرسور های برودتی اعم از پیستونی، اسکرو با پیکربندی های سمی هرمتیک یا اُپن تایپ می توانند با ترکیب کندانسور های تبخیری، هوا خنک و آب خنک سیکل تبرید را کامل کنند. این مجموعه با استفاده از یک تابلو برق و به کمک شیرآلات و کنترلر ها برودت را به صورت پایدار و با بازدهی بالا برای پیش سردکن ها تأمین می کنند.

رطوبت در اتاق پیش سرد کن

میزان رطوبت اتاق سردکن یک عامل مهم در حفظ کیفیت محصولات است. بهترین مقدار رطوبت نسبی (RH) حدود ۹۵% می باشد. رطوبت در اتاق پیش سردکن باید در یک بازه کوچک و با نوسان خیلی کم حفظ شود. افزایش بیش از حد رطوبت نسبی شرایط را برای ایجاد شبنم روی محصولات مهیا کرده و ممکن است منجر به سرما زدگی محصولات شود بدین معنی که تشکیل کریستال های بزرگ و بُرنده یخ باعث پارگی و آسیب دیدگی بافت سلولی محصول می شود. همچنین در صورت کاهش رطوبت نسبی هوای درون اتاق پیش سردکن تا حد کمتر از رطوبت داخل محصول، ممکن است منجر به ایجاد جریان رطوبت از محصول به هوا اتاق شده و روی پوست محصولات چروکیدگی ایجاد شود. از دست دادن آب درون محصول علاوه بر این باعث افت وزنی محصولات نیز می شود.

نقش بالای رطوبت در کیفیت محصولات توسط انواع پیش سرد کن

عوامل مؤثر بر انتخاب، خرید و راه اندازی پیش سردکن

هنگام برنامه‌ریزی برای تعریف یک فرآیند پیش سرد کردن محصولات، عوامل مختلفی را باید در نظر گرفت. مهمترین عواملی که در انتخاب پیش سردکن و ظرفیت آن مؤثر هستند را در ادامه با هم مرور می کنیم.

 • نوع محصول مهمترین عامل در انتخاب پیش سرد کن می باشد. میزان تراکم سلولی، میزان قند و چربی موجود در هر محصول متفاوت بوده و بنابراین ظرفیت گرمایی ویژه خاص خود را دارا می باشد. برای دستیابی به ظرفیت برودتی مورد نیاز برای پیش سرد کردن هر محصول باید انتخاب دستگاه متناسب با آن صورت گیرد.
 • بسته بندی محصولات باید طوری طراحی شود که از وجود سطح کافی به شکل سوراخ ها یا شکاف های تهویه جهت گردش هوای کافی اطمینان حاصل شود. این شکاف‌ها باید به گونه‌ای تنظیم شوند که هوای سرد بتواند آزادانه روی محصول حرکت کند. البته در برخی موارد که این امکان وجود نداشته باشد بار برودتی به شدت افزایش خواهد یافت.
 • هر چه نسبت حجم به سطح محصول کمتر باشد پروسه سرد سازی سریعتر انجام می شود، به عنوان مثال، سیب سریعتر از هندوانه خنک می شود.
 • برای استفاده از آب یا یخ به عنوان روش پیش سردسازی می بایست حتماً حساسیت برخی از محصولات مانند لوبیا سبز یا گوجه فرنگی مد نظر گرفته شود.

در نهایت پیشنهاد می شود قبل از خرید پیش سردکن با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما مناسب ترین روش پیش سرد کردن را با ظرفیت برودتی کافی و متناسب با محصول مورد نظر به شما پیشنهاد دهند.

پیش سردکن برای حفظ تازگی و کیفیت محصولات بسیار حائز اهمیت است. اتاق پیش سرد کن فعالیت تنفسی محصولات زنده مثل میوه را تنظیم می‌کند، وزن و کیفیت را حفظ می‌کند و از تخریب، نرم شدن، پژمردگی و از دست دادن آب جلوگیری می نماید. همچنین این اتاق با کنترل دمای محصولات قبل از ورود به سردخانه، امکان استفاده از تجهیزات کوچکتر برای سردخانه را فراهم می‌آورد.

شرایط و دمای پیش سردکن محصولات مختلف

به دلیل تنوع گسترده محصولات و نیازهای خاص سرمایش آنها بهتر است برای هر پروژه نیاز سنجی دمایی و ظرفیت به صورت اختصاصی انجام شود. با این حال، می‌توان برخی از محصولات رایج را به عنوان مثال ارائه داد. لطفاً توجه داشته باشید که این مقادیر دما سردخانه پیش سردکن حدودی هستند و ممکن است در شرایط واقعی و بسته به نیازهای هر طرح متفاوت باشند.

جدول دمای پیش سردکن محصولات

ردیف محصول دمای پیش سرد کن (درجه سانتیگراد)
۱ میوه جات ۱ تا ۷
۲ سبزیجات ۰ تا ۵
۳ گل و گیاه بریده شده ۰ تا ۲
۴ لبنیات ۲ تا ۵
۵ نان و محصولات آردی ۰ تا ۴
۶ خرما ۲ تا ۸
۷ گوشت قرمز، مرغ و ماکیان ۰ تا ۴

مشخصات فنی پیش سرد کن

مشخصات فنی سیستم برودتی نقش مهمی در عملکرد پیش سردکن دارد. در اینجا به دو مشخصه فنی اصلی سیستم برودتی مرتبط با پیش سردکن اشاره شده است:

ظرفیت برودتی: تعیین ظرفیت برودتی سیستم تبرید در طراحی پیش سردکن ها بسیار مهم است. مقدار گرمای محسوسی را که می توان از محصولات در یک بازه زمانی مشخص حذف کرد توسط همین مشخصه تعیین می شود. ظرفیت برودتی باید برای تحمل بار حرارتی تولید شده توسط محصولات کافی باشد و امکان سردسازی کارآمد و سریع را فراهم کند.

گردش هوا: گردش هوای متناسب با ظرفیت و بار برودتی در اتاق های پیش سرد کن برای اطمینان از خنک شدن یکنواخت و سریع محصولات ضروری است. سیستم تبرید باید دارای فن هایی باشد تا گردش هوای سرد در سراسر اتاق تسهیل شود.

روش های پیش سرد کردن در کشتارگاه ها

پیش سرد کردن یک مرحله مهم و حیاتی در صنعت کشتارگاه است که با حذف گرمای میدانی از لاشه کشتار شده، نقش مهمی در حفظ کیفیت و افزایش ماندگاری گوشت دارد. هدف اصلی جلوگیری از کاهش سرعت فساد گوشت توسط گرما است. در صنعت کشتارگاه از روش های مختلف پیش سرد کردن استفاده می شود. متداول‌ترین روش پیش سرد کشتارگاه استفاده از چیلینگ روم یا همان اتاق پیش سرد کشتارگاه با سیرکوله هوای اجباری است که در آن هوای سرد روی لاشه دمیده می‌شود و به سرعت دمای آن را کاهش می دهد. روش‌ دیگر پیش سرد سازی غوطه وری لاشه های کوچک مانند مرغ در آب سرد یا همان هیدروکولینگ می باشد. این روش به دلیل ریسک بالا در سرایت و تشدید آلودگی های لاشه به یکدیگر، امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. البته سرعت سردسازی در این روش بالاتر بوده و باعث افزایش ۵ تا ۷ درصدی وزن محصول به دلیل جذب آب می شود.

کاهش سرعت فساد گوشت توسط پیش سردکن کشتارگاه مرغ

انتخاب روش پیش سرد کن کشتارگاه به عوامل متعددی مانند نوع گوشت، اندازه لاشه و منابع موجود بستگی دارد. به عنوان مثال، پیش سرد کردن با چیلینگ روم برای لاشه های بزرگتر مناسب است، در حالی که استفاده از آب برای لاشه های کوچکتر مناسب تر است ولی نیاز به آب فراوان دارد. شروع فرآیند پیش سرد سازی باید در اسرع وقت پس از کشتار صورت گیرد. زیرا دمای لاشه در صورت سرد نشدن افزایش خواهد یافت. هر چه لاشه بیشتر در دمای محیط بماند، احتمال فساد آن بیشتر می شود.

عوامل مهم دیگری نیز که باید در انتخاب نوع پیش سردکن در نظر گرفته شوند شامل عواملی مانند اندازه، شکل و بسته بندی است که می تواند بر پیش سردسازی تأثیر بگذارد. علاوه بر این، میزان رطوبت در حفظ کیفیت محصول در طول فرآیند پیش سردکردن نقش به سزایی دارد. با در نظر گرفتن این جنبه ها، می توان روش مناسب پیش سرد کردن را به شکلی بهینه انتخاب کرد و کیفیت و طول عمر گوشت را حفظ کرد.

قیمت پیش سرد کن

برآورد قیمت دستگاه پیش سردکن در مرحله اول نیازمند دریافت اطلاعات دقیق در رابطه با نوع، حجم، دمای ورودی و خروجی، نوع بسته بندی و زمان سردسازی برای هر محصول می باشد. تنها با داشتن این اطلاعات می توان دستگاه برودتی پیش سردکن را طراحی، ظرفیت سنجی و برآورد قیمت کرد.

طراحی و ساخت انواع پیش سرد کن

در نظر داشته باشید برآورد قیمت پیش سردکن صرفاً با استفاده از ابعاد آن به شدت غیر دقیق و اصولاً اشتباه است. پیش سرد کن صنعتی نه بر اساس ابعاد بلکه بر اساس مشخصات و حجم محصول طراحی و ساخته می شوند، از این رو امکان ارائه قیمت تخمینی برای اتاق پیش سردکن عملاً ممکن نیست. جهت دریافت راهکار مناسب پیش سردسازی می توانید با داشتن اطلاعات فوق با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بهترین راهکار را در اسرع وقت به شما پیشنهاد بدهند.

خدمات شرکت برودت کار اطلس برای پیش سردکن

شرکت برودت کار اطلس آماده ارائه خدمات طراحی، ساخت و تأمین، نصب و راه اندازی و خدمات پس از فروش در رابطه با پیش سرد کردن محصول می باشد. ما با تکیه بر دانش فنی روز و با استفاده از تجهیزات مدرن، بر اساس نیاز های کسب و کار شما روش پیش سرد سازی مناسب را طی یک راهکار جامع به شما پیشنهاد می دهیم.

طراحی پیش سردکن

 • استفاده از تخصص مهندسین ماهر ما برای طراحی راهکارهای پیش سردسازی کارآمد و مناسب.
 • ارزیابی نیازهای مشتری، مشخصات محصول و شرایط محیطی برای توسعه طرح های بهینه سیستم پیش سردکن.
 • ترکیب تکنولوژی های پیشرفته و بهترین شیوه های صنعت برودت برای اطمینان از عملکرد پیش سردکن با حداکثر راندمان.
 •  

ارزیابی دقیق، طراحی و ساخت انواع پیش سرد کن متناسب با نیاز هر پروژه

ساخت و تأمین پیش سردکن

 • ساخت و تأمین تجهیزات و قطعات پیش سردکن با کیفیت بالا از برندهای معتبر و قابل اعتماد.
 • ارائه انواع سیستم های پیش سردکن، از جمله پیش سردکن با گردش هوا و پیش سرد کن هیدرولیکی با آب سرد
 • ارائه راهکارهای سفارشی برای برآورده کردن ظرفیت سرمایش، نوع محصول و نیازهای دمایی خاص.

نصب و راه اندازی پیش سردکن

 • نصب تخصصی سیستم های پیش سرد کن با تمرکز بر دقت، کارایی و ایمنی.
 • مدیریت تمام جنبه های فرآیند نصب، از جمله ابنیه، نصب تجهیزات مکانیکی و الکتریکی، لوله کشی و کابل کشی و یکپارچه سازی کنترل ها.
 • همکاری با مشاغل در فرآیند ساخت و ساز برای اطمینان از ادغام یکپارچه سیستم های پیش سردکن در تأسیسات موجود یا جدید.

مهندسین ما آماده اند تا با ارزیابی دقیق نیاز شما بهترین و مقرون به صرفه ترین دستگاه سردخانه پیش سرد کن را به شما پیشنهاد بدهند. تعهد ما با فروش تمام نمی شود و در تمامی مراحل بهره برداری و راهبری سیستم کنار شما خواهیم بود.

خدمات پس از فروش پیش خنک کننده

خدمات پس از فروش ما شامل تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، بازرسی های منظم، تعمیرات سریع و پشتیبانی فنی است که همه با هدف به حداکثر رساندن طول عمر و قابلیت اطمینان سیستم های تبرید شما انجام می شود. ما ماهیت حساس عملیات شما را درک می کنیم و تیم تخصصی تکنسین های ما برای ارائه کمک به موقع و رسیدگی به هر گونه مشکلی که ممکن است پیش بیاید در دسترس هستند. سر فصل کلی خدمات پس از فروش به شرح زیر می باشد:

 • ارائه پشتیبانی جامع پس از فروش برای اطمینان از عملکرد بهینه و طول عمر سیستم های پیش سردکن.
 • ارائه برنامه های نگهداری پیشگیرانه برای حفظ کارایی سیستم ها و به حداقل رساندن زمان خرابی.
 • انجام بازرسی های معمول، عیب یابی و تعمیرات برای رفع سریع و موثر هر گونه مشکل.
 • ارائه قابلیت های نظارت از راه دور برای نظارت بر عملکرد سیستم و فعال کردن تعمیر و نگهداری و عیب یابی فعال.
 • ارائه پشتیبانی فنی و آموزش به پرسنل مشتریان برای اطمینان از عملکرد و نگهداری صحیح سیستم های پیش سردسازی.

شرکت برودت کار اطلس راه حل های مهندسی برای پیش سرد کن، از طراحی سیستم و تأمین تجهیزات گرفته تا نصب حرفه ای و پشتیبانی مداوم پس از فروش، ارائه می دهد.

دستگاه سردخانه پیش سرد کن تکتنیکی کارآمد برای سرمایش و نگهداری محصولات

این رویکرد جامع تضمین می کند که مشتریان سیستم های پیش سردکن کارآمد و قابل اعتمادی را خریداری می کنند که نیازهای خاص آنها را برآورده کرده و در عین حال کیفیت محصول را به حداکثر می رساند و عمر مفید را افزایش می دهد.

جمع بندی پیش سردکن

در نتیجه پیش سرد کن به عنوان یک تکنیک کارآمد در فرآیند سرمایش و نگهداری مواد غذایی می باشد. در این مطلب به کاربرد پیش سردکن، کاربردها و مزایای آن، انواع روش های پیش سرد سازی، عوامل مؤثر بر انتخاب و نحوه خرید اتاق پیش سرد کن، دمای پیش سردکن برای محصولات مختلف، مشخصات فنی کلی پیش سردکن ها و خدمات قابل ارائه توسط شرکت برودت کار اطلس برای پیش سردکن پرداخته شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت پیش سردکن با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما در اسرع وقت نسبت به طراحی و برآورد قیمت پیش سردکن متناسب با کسب و کار شما اقدام نمایند.

مطالب مرتبط

پیش سرد کن