[vc_row css=”%7B%22default%22%3A%7B%22margin-left%22%3A%2230px%22%2C%22margin-right%22%3A%2230px%22%7D%7D” el_class=”justi”][vc_column el_align=”right”][vc_column_text]

انواع سردخانه

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”%7B%22default%22%3A%7B%22font-size%22%3A%2218px%22%2C%22font-family%22%3A%22iransansen%22%2C%22font-weight%22%3A%22400%22%2C%22margin-left%22%3A%2230px%22%2C%22margin-right%22%3A%2230px%22%7D%7D” el_class=”justi”][vc_column css=”%7B%22default%22%3A%7B%22font-family%22%3A%22iransansen%22%7D%7D” el_class=”justi” width=”1/2″ el_align=”justify”][vc_column_text el_class=”justi”]

کاربرد انواع سردخانه

از سردخانه برای نگهداری و افزایش عمر مصرف مواد غذایی و همچنین جهت افزایش کیفیت محصولات، استفاده می شود. تولیدکنندگاه و باغداران می تواننند با در اختیار داشتن سردخانه، عرضه را بهینه کرده و سود آوری را افزایش دهند.

[/vc_column_text][vc_column_text css=”%7B%22default%22%3A%7B%22font-family%22%3A%22iransansen%22%7D%7D”]

انواع سردخانه بر اساس دمای کاری

سردخانه ها در دو دسته اصلی بالای صفر و زیر صفر تقسیم‌بندی می‌شوند. سردخانه با  دماهای بالای صفر مانند : سردخانه میوه و سردخانه دارو و سردخانه لبنیات و با دماهای زیر صفر مانند : سردخانه گوشت و سردخانه مرغ و سردخانه ماهی است. سردخانه زیر صفر نیز از نظر دمایی به دو دسته کلی زیر تقسیم می شود.

۱- سردخانه نگهداری با دمای کارکرد ۱۸- درجه سانتیگراد جهت نگهداری گوشت، مرغ و ماهی مورد استفاده قرار می گیرد.

۲- تونل انجماد با دمای کارکرد ۴۰- درجه سانتیگراد جهت انجماد سریع محصول و تولید بستنی مورد استفاده قرار می گیرد.

[/vc_column_text][us_image image=”14466″ size=”full” align=”center”][vc_column_text css=”%7B%22default%22%3A%7B%22margin-top%22%3A%2210px%22%7D%7D”]

سردخانه بالای صفر شامل سردخانه میوه و سردخانه لبنیات

سردخانه های به اصطلاح بالای صفری معمولاً برای نگهداری مواد غذایی در دمایی بالاتر از دمای انجماد استفاده می‌شوند.

دمای معمول این سردخانه ها بین ۰ تا ۴ درجه سانتیگراد است.

انواع سردخانه میوه و سبزیجات و لبنیات تازه مانند شیر، دوغ و ماست و همچنین سردخانه نگهداری گوشت تازه، سردخانه دارو، و … از این دسته هستند. در زیر تصویر یک سردخانه بالای صفر جهت نگهداری میوه را ملاحظه می فرمایید.

[/vc_column_text][us_image image=”14467″ size=”full” align=”center”][vc_column_text]

انواع سردخانه بستنی یا تونل بستنی

بستنی معمولاً در دمایی پایین‌تر از ۱۸- درجه سانتیگراد نگهداری می‌شود. بستنی به علت داشتن چربی و خامه و در برخی موارد به علت وجود نمک در ساختارش، نیاز به دمایی پایین دارد تا بتواند شکل خود را حفظ نموده و حالت نرم شده به خود نگیرد. معمولا برای نگهداری بستنی در ابعاد بزرگ از سیستم های دو مرحله ای استفاده می‌شود.

[/vc_column_text][us_image image=”14464″ size=”full” align=”center”][/vc_column][vc_column css=”%7B%22default%22%3A%7B%22font-family%22%3A%22iransansen%22%7D%7D” el_class=”justi” width=”1/2″ el_align=”justify”][vc_column_text]

انواع سردخانه بر اساس حجم و ابعاد

انواع سردخانه ها بر اساس حجم و ابعاد به دسته های زیر تقسیم بندی می‌شوند :

سردخانه اتاقی

سردخانه کانکسی یا متحرک

سردخانه بزرگ صنعتی

ساخت انواع سردخانه کوچک یا اتاقی

کاربرد سردخانه اتاقی معمولاً برای ساخت انوع سردخانه کوچک و متوسط بوده و برای نگهداری مواد غذایی در رستورانها، مراکز توزیع، هتل ها و یا ذخیره میوه‌ در باغ‌ها کاربرد دارد. به این صورت که یک اتاق درون ساختمان در ابتدا به کمک عایق ( پلی یورتان یا پلی استایرن ) عایقکاری شده و سپس تجهیزات سرمایشی درون آن و کندانسینگ یونیت در فضای آزاد نصب می گردد و از طریق لوله کشی بهم متصل می گردند.

انواع سردخانه کانکسی – سردخانه متحرک

در صورتی‌که نیاز به یک سردخانه کوچک و متوسط وجود داشته باشد ولی فضای مورد نظر برای نصب آن در یک سوله و یا در فضای باز باشد، از انواع سردخانه قابل حمل و یا سردخانه کانکسی استفاده می‌شود. که به جای استفاده از دیوارهای اتاق، از کانتینر و یا سازه فلزی استفاده می‌شود. البته ناگفته نماند که دیوارها و سقف و کف باز هم نیاز به عایق بندی مناسب دارند.

انواع سردخانه بزرگ صنعتی

سردخانه های بزرگ صنعتی معمولاً برای ذخیره و انبار مواد غذایی در حجم انبوه کاربرد دارند. در این نوع سردخانه ها معمولاً حجم نهایی نگهداری سردخانه در چند واحد تقسیم می گردد مثلاً یک سردخانه با ظرفیت نگهداری ۲۰۰۰ تن محصول می تواند ۴ سالن ۵۰۰ تنی یا ۸ سالن ۲۵۰ تنی داشته باشد. انبارهای مواد غذایی فاسد شدنی عمومی شهر که باغداران بزرگ و یا توزیع کنندگان اصلی گوشت و مرغ محصولات خود را در آن نگهداری می‌کنند معمولاً در این دسته از قرار می‌گیرند. در احداث انواع سردخانه های بزرگ صنعتی با توجه به حجم سرمایه گذاری اکیداً توصیه می گردد جهت انتخاب نوع سیستم، پیشبرد عملیات اجرایی و جزییات فنی از یک مشاور مجرب بهره گرفته شود.

انواع سردخانه کنترل اتمسفر

سردخانه کنترل اتمسفر برای نگهداری طولانی مدت برخی مواد ساخته می‌شود که نیازمند ایجاد شرایط خاص از نظر ترکیب هوای درون اتاق است. از جمله این شرایط کاهش غلظت اکسیژن یا اتیلن است. در این حالت اتاق به صورت کاملا هوا بند ساخته شده و به دو صورت ترکیب هوای سردخانه کنترل می‌شود.

– در نوع اول دی اکسید کربن از مخزن مجاور اتاق به داخل تزریق شده و ترکیب هوا را تغییر می‌دهد.

– در حالت دوم برخی ترکیبات هوا به کمک فیلترهایی خاص از هوا جدا شده و از اتاق خارج می‌شوند.

به کمک این فرآیند فساد برخی مواد غذایی به تأخیر افتاده و شرایط برای نگهداری طولانی مدت آنها فراهم می‌گردد.

انواع سردخانه معمولی

در سردخانه با هوای معمولی فقط دما و حداکثر رطوبت هوا کنترل می‌شود. ساخت سردخانه مواد غذایی عمدتاً به این شکل صورت می‌گیرد.

[/vc_column_text][us_image image=”14465″ size=”full” align=”center”][vc_column_text css=”%7B%22default%22%3A%7B%22margin-top%22%3A%2210px%22%7D%7D”]

قیمت سردخانه

جهت برآورد قیمت سردخانه می توانید به قیمت سردخانه مراجعه فرمایید. در این بخش هزینه های ساخت سردخانه های کوچک و متوسط آورده شده است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]