اواپراتور آمونیاکی مناسب جهت سردخانه و تونل انجماد

دامنه دمای کارکرد : از دمای ۵+ درجه سانتیگراد تا ۵۰- درجه سانتیگراد

دامنه ظرفیت برودتی : از ۳/۵ تا ۲۲۱ کیلووات

کویل اواپراتور آمونیاکی

کویل اواپراتور می تواند از جنس لوله های فولادی یا لوله های آلومینیومی ساخته شود. در هر دو مدل کویل، فین ها از جنس آلومینیوم با ضخامت ۰/۵ میلیمتر می باشند. در صورتی کویل از جنس لوله های فولادی ساخته شده باشد جهت محافظت از لوله ها در برابر پوسیدگی و افزایش عمر مفید، کویل به روش Hot Dip تا ضخامت ۱۲۰ میکرون گالوانیزه گرم می شود. همچنین آرایش لوله ها در کویل به شکل مثلثی می باشد که امکان دستیابی به بالاترین ضریب انتقال حرارت را مهیا می کند. تمامی کویل های با فشار ۴۰۰ psi تست می شود تا از عدم وجود هر گونه نشت در کویل اطمینان حاصل شود.

فاصله فین اواپراتور

انتخاب فاصله فین (Fin Spacing) یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب اواپراتور آمونیاکی می باشد. در واقع این فاصله را باید با توجه به نوع کاربرد اواپراتور یا به عبارت بهتر دمای اواپراتور و میزان رطوبت سالن انتخاب کرد. انتخاب فاصله فین نقش مهمی در بازدهی سیستم برودتی خواهد داشت به نحوی که اگر فاصله فین مناسب و صحیح انتخاب شود عملکرد اواپراتور آمونیاکی در حالت دیفراست بهینه شده و به حداکثر می رسد و زمان دیفراست کاهش می یابد و همچنین ضریب انتقال حرارت به کمک هوادهی مناسب به حداکثر می رسد. به صورت کلی می توان قاعده زیر را برای انتخاب فاصله فین مناسب در اواپراتور آمونیاکی لحاظ کرد.

بدنه اواپراتور آمونیاکی

بدنه اواپراتور از جنس ورق آهنی پیش گالوانیزه و با پوشش رنگ پودری الکترواستاتیک می باشد. همچنین طراحی نحوه اتصال و خمکاری بدنه به نحوی صورت گرفته تا بالاترین استحکام را دارا بوده و کارکرد آرام و بدون لرزش اواپراتور را تأمین نماید. جهت کاربردهای خاص، امکان تولید بدنه اواپراتور از جنس ورق استیل یا آلومینیوم فراهم می باشد. همچنین بدنه اواپراتور جهت جلوگیری از یخ زدگی هنگام دیفراست به سینی اولیه و ثانویه مجهز می باشد.

سیستم سیرکوله یا گردش هوا

سیرکولاسیون یا هوادهی در اواپراتور با استفاده از الکتروفن های با کلاس حفاظتی IP55 و با قطر ۵۰ تا ۸۰ سانتیمتر متناسب با ظرفیت اواپراتور می باشد. فن ها از برند های معتبر زیلابگ، EBM و یا رزنبرگ بوده و دارای مشخصات الکتریکی ۳۸۰V/3Ph/50Hz می باشد. همچنین الکتروفن ها مجهز به سیستم ترمیستور جهت جلوگیری از افزایش دمای سیم پیچ می باشد.

سیستم دیفراست یا یخ زدایی

سفارش سیستم دیفراست از انوع مختلف امکان پذیر می باشد.

  • دیفراست گاز داغ (Hot Gas): به صورت استاندارد، اواپراتورها مجهز به کویل کف سینی و اتصالات مربوطه جهت دیفراست گاز داغ  می باشد. دیفراست گاز داغ یکی از سریع ترین و مناسب ترین روش های دیفراست اواپراتور می باشد.
  • دیفراست آبی (Water Defrost): بنا به سفارش، امکان تولید اواپراتور مجهز به سیستم دیفراست آبی نیز مهیا می باشد. این سیستم شامل اتصالات و توزیع کننده آب، سینی مشبک جهت پخش یکنواخت آب بر روی سطح کویل، اتصالات سر ریز آب و اتصالات تخلیه آب سینی می باشد. سیستم دیفراست آبی روش بسیار ساده و ارزان قیمت جهت دیفراست اواپراتور می باشد.
  • دیفراست الکتریکی (Electrical Defrost): بنا به سفارش، امکان تولید اواپراتور مجهز به سیستم دیفراست آبی نیز مهیا می باشد. این سیستم شامل المنت های با روکش استیل است که در قسمت بدنه اواپراتور و بر روی کف سینی تعبیه می گردند. همچنین اتصالات و جعبه تقسیم ضد آب جهت نصب کابل برق به مجموعه المنت ها روی اواپراتور می باشد. سیستم دیفراست به روش الکتریکال بسیار ساده ولی پر هزینه می باشد.
  • دیفراست هوایی (Air Defrost): این سیستم دیفراست معمولاً برای یخ زدایی از اواپراتورهایی که در دمای  +۵°C به بالا نصب می شوند توصیه می گردند. در این روش، عبور جریان هوا توسط فن های اواپراتور در هنگام دیفراست، باعث آب شدن برفک های تشکیل شده  بر روی سطح کویل اواپراتور می گردد.

مطالب مرتبط

اواپراتور آمونیاکی