سردخانه لبنیات چیست؟

یکی از اجزای ضروری در صنعت لبنیات، سردخانه لبنیات است که نیاز به تجهیزات برودتی صنعتی مناسب داشته تا بتواند نگهداری و حفظ محصولات لبنی را تضمین کند. ما به عنوان یک شرکت مهندسی متخصص در سیستم های برودتی اهمیت ارائه راهکارهای قابل اعتماد و کارآمد را برای پاسخگویی به نیازهای منحصر به فرد این صنعت به خوبی درک می کنیم. ما در شرکت برودت کار اطلس مناسب ترین شرایط خرید سردخانه لبنیات را متناسب با شرایط هر پروژه با نازلترین قیمت سردخانه لبنیات به کارفرمایان محترم ارائه می دهیم. مشخصات سردخانه های لبنیات بسته به نوع فرآورده های لبنی در حال نگهداری متفاوت است، اما معمولاً به محدوده دمایی 20- تا 5 درجه سانتیگراد نیاز دارند. این تأسیسات همچنین برای حفظ درجه حرارت و رطوبت مورد نیاز و همچنین جلوگیری از گسترش آلودگی های مشترک بین محصولات مختلف به راهکار های تخصصی و تجهیزات تبرید نیاز دارند.

سردخانه لبنیات یک راهکار تخصصی برای انجماد لبنیات
سردخانه لبنیات

در قلب هر تأسیسات سردخانه لبنیات، سیستم تبرید قرار دارد که شامل اجزای مختلفی مانند کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و کنترلر ها می باشد. این اجزاء با هم کار می کنند تا یک سیکل پایدار تبرید ایجاد کنند که سطح دما و رطوبت مطلوب را در فضای سردخانه حفظ می کند.

اهمیت سردخانه لبنیات

محصولات لبنی بسیار فاسد شدنی هستند و اگر به درستی نگهداری نشوند به سرعت فاسد می شوند. عدم نگهداری اصولی می تواند منجر به از دست دادن کیفیت، ارزش غذایی و خطرات جدی ایمنی شود. نگهداری اصولی لبنیات در سردخانه برای حفظ کیفیت و ایمنی محصولات لبنی در طول حمل و نقل و نگهداری بسیار مهم است.

حفظ کیفیت محصولات غذایی با سردخانه محصولات لبنی
سردخانه لبنیات

هدف اصلی نگهداری لبنیات در سردخانه، کند کردن رشد باکتری‌هایی است که می‌توانند باعث فساد شوند. همچنین سردخانه نگهداری لبنیات به حفظ ارزش غذایی، تازگی، طعم و بافت محصولات لبنی کمک می کند.

انواع محصولات لبنی سردخانه لبنیات

انواع مختلفی از محصولات لبنی وجود دارند که باید در سردخانه مخصوص نگهداری شوند. این موارد شامل شیر، پنیر، کره، ماست، بستنی و خامه است. هر یک از این محصولات دارای الزامات ذخیره سازی خاصی هستند که باید برای اطمینان از کیفیت و ایمنی آنها رعایت شود.

 • شیر یکی از پرطرفدارترین انواع لبنیات است که در هر سنی مصرف می شود. شیر یک محصول بسیار فاسد شدنی است و برای حفظ کیفیت و ایمنی خود به نگهداری در سردخانه نیاز دارد. شیر باید در دمای بین 0 تا 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود تا از فساد آن جلوگیری به عمل آید.
سردخانه محصولات لبنی در حفظ کیفیت و تازگی طعم لبنیات نقش اساسی دارد.
انواع محصولات لبنی در سردخانه لبنیات
 • پنیر یکی دیگر از محصولات لبنی محبوب است که باید در سردخانه های نگهداری لبنیات نگهداری شود. پنیر از انعقاد پروتئین های شیر تهیه می شود و نوع پنیر و شرایط نگهداری بسته به نوع شیر مورد استفاده، روش انعقاد و فرآیند تولید می تواند متفاوت باشد. به طور کلی پنیر باید در دمای بین 2 تا 7 درجه سانتیگراد نگهداری شود.
 • پنیر پیتزا یا پنیر موزارلا یک پنیر نرم و با طعم ملایم است که معمولاً به عنوان تاپینگ پیتزا استفاده می شود. از نظر نگهداری، پنیر موزارلا یا پیتزا را باید در دمای 18- درجه سانتیگراد و رطوبت بین 85 تا 90 درصد نگهداری کرد تا از رشد باکتری های مضر جلوگیری به عمل آید. این محصول می تواند تا 6 ماه در سردخانه نگهداری شود.
 • پنیر چدار یک  نوع محبوب از پنیر و لبنیات است که باید در دمای 0 تا 5+ درجه سانتیگراد و رطوبت بین 80 تا 85 درصد نگهداری شود.
 • کره یک محصول لبنی است که از کوبیدن شیر یا خامه به دست می آید. کره باید در دمایی بین 18- تا 20- درجه سانتیگراد نگهداری شود تا کیفیت و تازگی خود را حفظ کند.
 • مارگارین یک جایگزین محبوب کره است که از روغن های گیاهی و مواد دیگر تهیه می شود. مارگارین به دلیل بافت نرمی که دارد معمولاً به برای پخش روی نان یا نان تست و همچنین در پخت و پز و شیرینی پزی استفاده می شود. برای طولانی ترین حالت ماندگاری ممکن، مارگارین باید در دمای 18- تا 20- درجه سانتیگراد نگهداری شود. در این دما، مارگارین را می توان تا 12 ماه بدون تغییرات قابل توجه در بافت یا طعم نگهداری کرد. مارگارین را همچنین می توان در دمای بین 0 تا 4 درجه سانتیگراد تا 3 الی 4 ماه نگهداری کرد. توجه به این نکته ضروری است که نگهداری مارگارین در این دما برای مدت طولانی ممکن است منجر به تغییر در بافت و طعم شود و ممکن است برای همه موارد استفاده دیگر مناسب نباشد.
 • ماست یک فرآورده لبنی است که از تخمیر شیر با کشت های باکتریایی به دست می آید. ماست باید در دمایی بین 0 تا 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود تا کیفیت و ایمنی آن حفظ شود.
 • خامه یک محصول لبنی است که برای تهیه انواع لبنیات دیگر مانند کره، پنیر و بستنی استفاده می شود. خامه باید در دمای بین 0 تا 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود تا کیفیت و تازگی خود را حفظ کند.
 • بستنی یک دسر یخ زده محبوب است که مردم در سراسر جهان از آن لذت می برند. نگهداری مناسب برای حفظ کیفیت و تازگی بستنی بسیار مهم است. بسته به نوع بستنی، دمای نگهداری و رطوبت ایده آل ممکن است متفاوت باشد. در اینجا اطلاعاتی در مورد شرایط ایده آل برای نگهداری انواع بستنی برای طولانی ترین ماندگاری ممکن آورده شده است:
 • بستنی سفت باید در دمای 18- تا 20- درجه سانتیگراد نگهداری شود تا بافت آن حفظ شده و از تشکیل کریستال یخ جلوگیری شود. سطح رطوبت باید در حدود 85 تا 90 درصد حفظ شود تا از سوختن محصول بر اثر سرما جلوگیری شود.
 • بستنی سرو نرم باید در دمای 6- تا 8- درجه سانتیگراد نگهداری شود تا بافت آن حفظ شده و از ذوب شدن جلوگیری شود. سطح رطوبت باید حدود 85 تا 90 درصد حفظ شود تا از تشکیل کریستال یخ جلوگیری شود.
 • ژلاتو باید در دمای 18- تا 23- نگهداری شود تا بافت آن حفظ شده و از تشکیل کریستال یخ جلوگیری شود. سطح رطوبت باید در حدود 85 تا 90 درصد حفظ شود تا از سوختن فریزر جلوگیری شود.
 • بستنی یخی میوه ای و غیر شیری باید دمای 18- تا 23- نگهداری شود تا بافت آن حفظ شود و از تشکیل کریستال یخ جلوگیری شود. سطح رطوبت باید در حدود 60 تا 70 درصد حفظ شود تا از سوختن فریزر جلوگیری شود. بستنی را باید در ظروف دربسته یا در بسته بندی اصلی و نهایی آن نگهداری کنید تا از آلودگی توسط سایر غذاها یا بوها جلوگیری شود. علاوه بر این، توصیه می شود به منظور ردیابی، بسته بندی را با تاریخ نگهداری برچسب گذاری کنید. نگهداری مناسب به افزایش ماندگاری بستنی و حفظ کیفیت آن برای مدت طولانی کمک می کند.

مشخصات سردخانه لبنیات

طراحی و ساخت سردخانه صنعتی لبنیات باید الزامات خاص مورد نیاز صنعت تولید و فرآوری لبنیات را برآورده کند. برخی از مشخصات ضروری سردخانه لبنیات به شرح زیر است:

 • ابعاد: اندازه سردخانه لبنیات باید با توجه به حجم محصولاتی که قرار است نگهداری شود و شرایط نگهداری هر محصول تعیین شود.
 • عایق کاری: سردخانه لبنیات باید به خوبی عایق بندی شود تا درجه حرارت و رطوبت مطلوب حفظ شود. عایق مورد استفاده باید دارای R-value بالا بوده تا از انتقال حرارت را به حداقل برساند.
 • کفسازی: کفپوش سردخانه لبنیات باید ضد لغزش بوده و به راحتی تمیز شود. همچنین باید در برابر مواد شیمیایی مقاوم باشد و همچنین بتواند بارهای سنگین را تحمل کند.
 • روشنایی: تأمین نور در سردخانه لبنیات باید به نحوی طراحی شود که تولید گرما را به حداقل برساند و الزامات بهداشت و ایمنی را برآورده کند.
 • تهویه: تهویه مناسب برای حفظ جریان هوای ثابت و جلوگیری از تجمع رطوبت و بو ضروری است.
 • بهداشت: سردخانه های لبنیات باید الزامات بهداشتی را رعایت کنند تا از رشد باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها جلوگیری شود. سردخانه محصولات لبنی باید مرتباً تمیز و ضدعفونی شود تا کیفیت محصولات ذخیره شده حفظ شوند.

نگهداری مناسب لبنیات و  فرآورده های لبنی در سردخانه برای حفظ کیفیت، تازگی و ایمنی آنها بسیار مهم است. حفظ سطوح رطوبت ثابت و یکنواخت، عایق و تهویه مناسب و نظارت بر دما و رطوبت در هر لحظه از عوامل مهم در سردخانه لبنیات هستند. محصولات می بایست دارای بسته بندی مناسب مواد غذایی، هوابند و دارای برچسب اطلاعات محصول باشند. علاوه بر این، برای جلوگیری از گسترش آلودگی های مشترک توصیه می شود که انواع مختلف لبنیات را به صورت جداگانه نگهداری کنید. رعایت این دستورالعمل ها موجب نگهداری و ذخیره سازی محصولات لبنی منطبق با استانداردهای صنعت و الزامات نظارتی می گردد.

تجهیزات سردخانه لبنیات

برای حفظ درجه حرارت و رطوبت مطلوب، سردخانه لبنیات نیاز به تجهیزات تخصصی دارد. موارد زیر برخی از تجهیزات ضروری مورد نیاز سردخانه لبنیات هستند:

 • سیستم برودتی: تأسیسات سردخانه لبنیات به دستگاه های تبرید مطمئن برای حفظ دمای مطلوب نیاز دارند. این دستگاه ها بسته به اندازه و حجم تأسیسات ممکن است یک کمپرسور یا چند کمپرسور باشند. سیستم تبرید شامل اجزای مختلفی مانند کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و کنترل می باشد. این اجزا با هم کار می کنند تا یک سیکل مداوم تبرید ایجاد کنند که سطح دما و رطوبت مطلوب را در فضای سردخانه صنعتی لبنیاتی حفظ می کند.
 • کمپرسور: کمپرسور نقش مهمی در عملکرد مناسب سردخانه های لبنیات ایفا می کند. به عنوان قلب سیستم تبرید، کمپرسورها وظیفه فشرده سازی گاز مبرد را تا فشار بالا بر عهده دارند و به آن اجازه می دهند گرما را آزاد کرده و محصولات لبنی ذخیره شده را خنک کنند. انواع مختلفی از کمپرسورها در سردخانه های لبنیات استفاده می شود که از جمله آنها می توان به کمپرسورهای رفت و برگشتی یا سیلندر پیستونی، پیچشی یا اسکرو کرد. کمپرسورهای پیستونی معمولاً برای تاسیسات کوچک تا متوسط استفاده می شوند و به دلیل قابلیت اطمینان و کارایی خود شناخته شده اند. کمپرسورهای اسکرو به دلیل ظرفیت بالا و بهره وری انرژی خوبی که دارند برای تأسیسات بزرگتر ایده آل هستند.
کمپرسور قلب سیستم تبرید سردخانه لبنیات
کمپرسور سردخانه لبنیات

انتخاب کمپرسور مناسب برای تأسیسات سردخانه لبنیات به عوامل مختلفی از جمله اندازه تأسیسات، نوع محصولات لبنی مورد ذخیره یا فرآوری و سطح مطلوب بهره وری انرژی بستگی دارد. علاوه بر این، نگهداری مناسب کمپرسور برای اطمینان از طول عمر و کارایی آن بسیار مهم است. تعمیر و نگهداری منظم شامل تعویض روغن و فیلترها، بازرسی شیرها و اتصالات و نظارت بر سطح مبرد است.

علاوه بر نوع کمپرسور مورد استفاده، ظرفیت و سایزینگ و نصب مناسب کمپرسور نیز بسیار مهم است. کمپرسور باید قدرت مناسبی داشته باشد تا از ظرفیت برودتی کافی برای محصولات لبنی ذخیره شده اطمینان حاصل شود. انتخاب قدرت نامناسب می تواند منجر به کار بیش از حد کمپرسور و کاهش بازدهی انرژی شود.

به طور کلی، انتخاب و نگهداری مناسب یک کمپرسور تبرید برای عملکرد موثر تأسیسات سردخانه لبنیات ضروری است. انتخاب و نگهداری مناسب می تواند منجر به افزایش بهره وری انرژی، کاهش هزینه های نگهداری و بهبود کیفیت و ایمنی محصول شود.

 • کندانسور: دو نوع کندانسور که عمدتاً در سیستم های برودتی سردخانه لبنیات استفاده می شوند عبارتند از هوا خنک و آب خنک. کندانسورهای هوا خنک از هوای محیط برای خنک کردن مبرد استفاده می کنند در حالی که کندانسورهای آب خنک از آب استفاده می کنند.

کندانسورهای هوا خنک به دلیل سهولت در نصب و هزینه نگهداری کمتر معمولاً در سیستم سردخانه های لبنی کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، آنها نسبت به کندانسورهای آب خنک کارایی کمتری دارند و به سطح بزرگتری برای تبادل حرارت نیاز دارند.

تجهیزات سردخانه لبنیات
کندانسور سردخانه لبنیات

کندانسورهای آب خنک کارآمدتر هستند و به فضای کمتری برای تبادل حرارت نیاز دارند و برای سیستم‌های سردخانه لبنیات بزرگ‌تر مناسب هستند. آنها به یک منبع آب نیاز دارند که می تواند توسط یک برج خنک کننده یا یک سیستم مدار بسته تأمین شود.

نگهداری مناسب کندانسور سیکل تبرید برای اطمینان از عملکرد بهینه و بهره وری انرژی بسیار مهم است. تمیز کردن و بازرسی منظم می تواند به جلوگیری از تجمع زباله و گرد و غبار کمک کند، که می تواند کارایی کندانسور را کاهش دهد. علاوه بر این، تعمیر و نگهداری منظم می تواند به شناسایی و رفع هر گونه مشکل احتمالی قبل از اینکه منجر به تعمیرات پرهزینه یا خرابی شود کمک کند.

 • اواپراتور: اواپراتور وظیفه جذب گرما را از محصولات لبنی ذخیره شده در سردخانه و انتقال آن به مبردی که از طریق کویل های اواپراتور جریان می یابد، دارد.
اوپراتور سردخانه لبنیات

وظیفه اصلی اواپراتور حذف گرما از محصولات لبنی با استفاده از فرآیند تبادل حرارت است. کویل های اواپراتور معمولاً از فولاد آبکاری شده، فولاد استنلس استیل، مس و آلومینیوم ساخته می شوند و به گونه ای طراحی می شوند که حداکثر راندمان انتقال حرارت را ارائه دهند.

نگهداری صحیح اواپراتور برای اطمینان از عملکرد بهینه و بهره وری بالای انرژی سیستم تبرید بسیار مهم است. تمیز کردن منظم کویل ها برای جلوگیری از تجمع یخ و کثیفی ضروری است چرا که می تواند توانایی اواپراتور برای انتقال مؤثر گرما را کاهش دهد.

 • شیر آلات و کنترل ها: شیرآلات و کنترل‌ ها بخش جدایی ‌ناپذیر هر سیستم تبرید از جمله سیستم‌هایی هستند که در سردخانه‌های لبنیات استفاده می‌شوند. این قطعات نقش مهمی در تنظیم جریان مبرد و اطمینان از عملکرد کارآمد و مؤثر سیستم دارند.

یکی از اجزای مهم شیر انبساط است که جریان مبرد را به داخل اواپراتور کنترل می کند. این شیر با تنظیم میزان مبرد وارد شده به سیستم به حفظ دمای مورد نظر در داخل سردخانه کمک می کند. انواع دیگری از شیرها مانند شیرهای یکطرفه و شیر برقی نیز در سیستم های سردخانه لبنیات استفاده می شوند.

شیرآلات از تجهیزات سیستم سردخانه محصولات لبنی
شیرآلات و کنترل آلات سردخانه لبنیات

علاوه بر شیرها، انواع کنترل ها برای نظارت و تنظیم عملکرد سیستم تبرید استفاده می شوند. این کنترل ها ممکن است شامل سنسورهای دما، سوئیچ های فشار و کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) باشند. سنسورهای دما برای اندازه گیری دما در سردخانه مورد استفاده قرار می گیرند، در حالی که سوئیچ های فشار به اطمینان از عملکرد سیستم در مقادیر فشار صحیح کمک می کنند. PLC ها قابلیت های کنترلی پیشرفته ای را ارائه می دهند که به سیستم اجازه می دهد تا تنظیمات را به طور خودکار بر اساس تغییر شرایط در سردخانه تنظیم نماید.

انتخاب و نصب مناسب شیرها و کنترل ها برای اطمینان از عملکرد ایمن و کارآمد یک سیستم سردخانه لبنیات ضروری است.

 • مخازن تحت فشار: مخازن تحت فشار معمولاً یک ظرف بسته ساخته شده از فولاد با کیفیت بالا می باشد که می تواند فشار و دمای بالا را تحمل کند. این مخازن طراحی شده اند تا از عملکرد ایمن و کارآمد سیستم تبرید با تنظیم فشار گاز مبرد و ذخیره سازی مبرد در فشار های مختلف اطمینان حاصل کند.

مخازن تحت فشار همچنین مجهز به تجهیزات ایمنی مختلفی مانند شیرهای فشار شکن و شیر های اطمینان هستند تا از وقوع فشار بیش از حد جلوگیری شود و از عملکرد ایمن سیستم تبرید اطمینان حاصل شود. بازرسی و نگهداری منظم مخازن تحت فشار برای اطمینان از عملکرد صحیح آن و جلوگیری از خطرات احتمالی ایمنی ضروری است.

 • تابلو برق: تابلوی کنترل الکتریکی نقش مهمی در عملیات و نگهداری سیستم تبرید در سیستم برودتی سردخانه مواد لبنی ایفا می کند. وظیفه کنترل و نظارت بر اجزای مختلف سیستم تبرید مانند کمپرسور، کندانسور و اواپراتور را بر عهده دارد تا اطمینان حاصل شود که محصولات لبنی در دمای مناسب نگهداری می شوند.

تابلوی کنترل الکتریکی معمولاً شامل سنسورها، سوئیچ ها و رله های مختلفی است که برای نظارت و کنترل سیستم تبرید استفاده می شود. همچنین می تواند شامل یک کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) باشد که یک پلتفرم کنترل متمرکز برای سیستم برودتی فراهم می کند.

تابلو برق از تجهیزات سیستم برودتی سردخانه لبنیات
تابلو برق سردخانه لبنیات

تابلو برق علاوه بر کنترل سیستم برودتی، اطلاعات ارزشمندی در مورد عملکرد و کارایی سیستم نیز ارائه می دهد. اپراتورها با نظارت بر شاخص‌های عملکرد کلیدی مانند مصرف انرژی، نوسانات دما و زمان کارکرد کمپرسور، می‌توانند مشکلات احتمالی را شناسایی کرده و اقدامات اصلاحی را برای جلوگیری از از بین رفتن محصول و آسیب تجهیزات انجام دهند.

نگهداری صحیح تابلو برق برای اطمینان از عملکرد قابل اعتماد و کارآمد سیستم تبرید ضروری است. بازرسی منظم، تمیز کردن و کالیبراسیون سنسورها و سوئیچ ها می تواند به جلوگیری از نقص و بهینه سازی عملکرد سیستم کمک کند.

 • عایق کاری: در یک سردخانه لبنیات، عایق معمولاً بر روی دیوارها، سقف و کف محل سردخانه اعمال می شود. ضخامت و نوع عایق مورد استفاده به عوامل متعددی از جمله ابعاد محل نگهداری، دمای مورد نیاز و نوع محصولات لبنی نگهداری شده بستگی دارد.

مواد عایق رایج مورد استفاده در سردخانه های لبنیات شامل فوم پلی استایرن منبسط شده (EPS) و فوم پلی اورتان می باشد. این مواد به دلیل خواص عایق عالی، دوام و مقاومت در برابر رطوبت و رشد قارچ شناخته شده اند.

باید از نصب صحیح عایق اطمینان حاصل شود، همچنین از عدم وجود هر گونه شکاف یا درزی که هوا یا رطوبت بتواند از آن به فضای سردخانه وارد شود، باید مطمئن شد. بازرسی و نگهداری منظم عایق نیز ضروری است تا اطمینان حاصل شود که در شرایط خوبی باقی می ماند و به عملکرد مورد نظر ادامه می دهد.

 • آیس بانک: در صنایع لبنی، خنک کردن سریع شیر پس از دوشیدن برای حفظ کیفیت و افزایش عمر مفید آن بسیار مهم است. یکی از موثرترین راه‌ها برای رسیدن به این هدف، استفاده از ایس بانک لبنیات همراه با شیرسردکن صنعتی است.

آیس بانک در اصل یک مخزن بزرگ پر از محلول آب و گلیکول است که با استفاده از یک سیستم برودتی در طول شب منجمد می شود. در طول روز، آیس بانک ذخیره ای از گلیکول یا آب سرد را فراهم می کند که می تواند توسط یک پمپ و درون یک مبدل حرارتی به گردش در آید تا حجم زیادی از شیر را به سرعت سرد کند.

هنگامی که شیر از گاو دوشیده می شود، مستقیماً از دستگاه شیردوش به شیر سردکن صنعتی منتقل شده تا با گردش گلیکول خنک شده در کویل داخل شیر سردکن برای خنک کردن سریع شیر تا دمای استاندارد استفاده شود. با سرد کردن سریع شیر به این روش، رشد باکتری ها کند شده و کیفیت شیر ​​حفظ می شود.

آیس بانک از تجهیزات اساسی در سردخانه لبنیات
آیس بانک سردخانه لبنیات

آیس بانک به عنوان یک باتری حرارتی عمل کرده و انرژی را به شکل سرما در ساعات کم مصرف که هزینه های انرژی کمتر است ذخیره می کند. سپس می توان از این انرژی در ساعات اوج مصرف که تولید شیر در بالاترین حد خود است استفاده کرد و اجازه می دهد تا مقادیر زیادی شیر در مدت زمان کوتاهی خنک شود.

استفاده از آیس بانک و شیرسردکن صنعتی علاوه بر کارآمد و مقرون به صرفه بودن، عملکرد ثابت و پایدار سرمایش را نیز تضمین می‌کند که در صنایع لبنی برای حفظ کیفیت و ایمنی محصول ضروری است. به طور کلی، ترکیب آیس بانک و شیرسردکن صنعتی راه‌حلی عالی برای خنک‌کردن مقادیر انبوه شیر در مدت زمان کوتاه بوده و در عین حال از نظر انرژی کارآمد و مقرون به صرفه است.

 • طبقه و قفسه: طبقه و قفسه برای نگهداری محصولات لبنی در سردخانه استفاده می شود. آنها باید از موادی ساخته شوند که در برابر خوردگی مقاوم بوده و به راحتی تمیز شوند.
 • درب سردخانه: درب سردخانه ای باید به خوبی عایق بندی شده و طوری طراحی، ساخته و نصب شود که از ورود هوای بیرون جلوگیری بعمل آورد. همچنین باید به راحتی باز و بسته شده و دارای قفل مناسب باشد.

شرایط و عمر مفید نگهداری محصولات در سردخانه لبنیات

دمای مناسب برای نگهداری محصولات لبنی بسته به نوع محصول متفاوت است. جدول زیر محدوده دمایی مناسب، میزان رطوبت مورد نیاز و عمر مفید توصیه شده برخی از محصولات لبنی رایج را نشان می دهد:

جدول شرایط نگهداری انواع محصولات در سردخانه لبنیات

ردیف محصول لبنی عمر مفید نگهداری در سردخانه لبنیات دمای نگهداری در سردخانه لبنیات ( سانتی گراد ) رطوبت مورد نیاز
1 شیر 5 تا 7 روز 0 تا 4 85%
2 خامه 5 تا 7 روز 0 تا 4 85%
3 بستنی بسته بندی 2 تا 4 ماه 18- تا 22- 85%
4 بستنی باز 2 تا 6 هفته 18- تا 22- 85%
5 پنیر چندین هفته تا یک سال بسته به نوع پنیر 2 تا 7 80-90%
6 کره چندین ماه 18- تا 22- 80%
7 ماست 7 تا 15 روز 0 تا 4 85%
 • توجه : این دستورالعمل‌ها و روش ها و مقادیر کلی هستند و بسته به توصیه‌های سازنده و نوع محصول، شرایط نگهداری محصول در سردخانه لبنیات می تواند متفاوت باشد.

قیمت سردخانه لبنیات

سردخانه لبنیات نقش مهمی در صنعت لبنیات ایفا می کند. قیمت سردخانه لبنیات تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. این پارامترها شامل ابعاد و اندازه یا ظرفیت بارگیری، میزان راندمان، برند و کیفیت تجهیزات، مشخصات عایق، امکان توسعه پذیری، کیفیت نصب و محل احداث سردخانه لبنیات است.

سردخانه لبنیات

ابعاد و ظرفیت بارگیری: اندازه و ظرفیت بارگیری محصولات از مهمترین عواملی است که بر قیمت سردخانه لبنیات تأثیر می گذارد. هر چقدر ظرفیت بارگیری سردخانه یا همان اندازه آن بیشتر باشد قیمت آن هم بیشتر خواهد بود.

میزان راندمان انرژی: بهره وری انرژی تأسیسات سردخانه لبنیات نیز می تواند بر قیمت تأثیر بگذارد. تأسیساتی با طراحی و تجهیزات کم مصرف ممکن است هزینه بیشتری برای ساخت داشته باشد اما ممکن است هزینه های عملیاتی کمتری را در طول زمان ارائه دهد که می تواند آن را برای خریداران جذاب تر کند.

برند و کیفیت تجهیزات: برند و کیفیت تجهیزات مورد استفاده در سردخانه لبنیات بر قیمت آن تأثیر می گذارد. برندهای درجه یک اغلب گران تر از مارک های سطح پایین تر هستند. تجهیزات با کیفیت بالا می توانند کنترل دمای ثابت را تضمین می کند و احتمال خرابی تجهیزات را کاهش داده و هزینه های نگهداری و تعمیر را نیز کاهش می دهند

مشخصات عایق: عایق بندی مناسب برای نگهداری کارآمد در سردخانه لبنیات ضروری است. مشخصات عایق به اندازه تأسیسات، محل نصب و محدوده دمایی مورد نظر بستگی دارد. عایق با کیفیت بالا انتقال حرارت را کاهش می دهد، کنترل دمای ثابت را تضمین می کند و از مصرف انرژی نیز می کاهد. در عایق بندی سردخانه لبنیات معمولاً از مواد عایق مانند فوم پلی اورتان و فوم پلی استایرن استفاده می شود.

امکان توسعه: پتانسیل برای گسترش تأسیسات نیز می تواند بر قیمت سردخانه لبنیات تأثیر بگذارد. تأسیسات با امکان توسعه برای خریدارانی که به دنبال افزایش مقیاس کسب و کار خود در طول زمان هستند جذاب تر باشد.

شرایط آب و هوایی محل: شرایط آب و هوایی مکانی که سردخانه لبنیات در آن احداث می شود بر قیمت سردخانه لبنیات مؤثر است. تأسیسات واقع در مناطقی با دماهای بالا به دستگاه های با توان برودتی بیشتر و گرانتر برای حفظ دمای ثابت نیاز داشته که باعث افزایش قیمت سردخانه لبنیات می شود.

کیفیت نصب و راه اندازی: کیفیت عملیات نصب و راه اندازی انجام شده بر روی تأسیسات سردخانه لبنیات بر قیمت آن تأثیر می گذارد. تأسیساتی که با کیفیت نصب و راه اندازی شده است، عملکرد بهتر و کاهش هزینه های نگهداری را در طول زمان به ارمغان می آورد.

در نتیجه برآورد دقیق قیمت برای سردخانه لبنیات عملاً غیر ممکن است ولی کارشناسان ما جهت سهولت در برنامه ریزی و بودجه بندی مشتریان اقدام به برآورد قیمت سر انگشتی سردخانه های کوچک و متوسط لبنیات در بازه های زیرصفر و بالای صفر نموده اند.

خدمات سردخانه لبنیات

ما به عنوان یک شرکت برجسته و با سابقه 40 ساله در صنعت تبرید صنعتی، امکان ارائه خدمات گسترده ای به مشتریان خود در زمینه سردخانه های لبنیات را داریم. تجربه و تخصص طولانی مدت ما در این صنعت به ما این امکان را می دهد تا چالش ها و الزامات منحصر به فرد در ساخت و تجهیز سردخانه لبنیات را درک کنیم و راه حل های سفارشی سازی شده ای را به مشتریان خود پیشنهاد کنیم که متناسب با نیازهای خاص آنها باشد. تعهد ما به نوآوری و برتری در کیفیت محصولات و خدمات ما منعکس می شود. تیم ما متشکل از متخصصین بسیار ماهر می باشد که موظف شده اند اطمینان حاصل کنند که مشتریان ما بالاترین سطح خدمات و پشتیبانی را دریافت می کنند. در شرکت برودت کار اطلس، ما مفتخریم که همراه قابل اعتمادی برای مشتریان خود در صنعت لبنیات هستیم و متعهد هستیم که از طریق ارائه راهکارهای تبرید نوآورانه و قابل اعتماد به آنها در دستیابی به اهدافشان کمک کنیم.

سردخانه محصولات لبنی

گارانتی و خدمات پس از فروش سردخانه لبنیات

شرکت برودت کار اطلس به منظور رفاه و رضایت هر چه بیشتر کارفرمایان محترم خدمات گارانتی و خدمات پس از فروش انواع سردخانه لبنیات را به مدت یک سال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس با ما