عایق سردخانه چیست؟

سردخانه ها به دلیل اختلاف دمایی که با محیط پیرامون خود دارند نیازمند عایق کاری هستند تا از اتلاف انرژی جلوگیری به عمل آید. نوع عایق سردخانه و نحوه اجرای اصولی آن تأثیر بسیار زیادی در عملکرد سردخانه، میزان مصرف انرژی سردخانه و عمر تجهیزات سردخانه دارند. بنابراین انتخاب یک گزینه مناسب برای ایزولاسیون سردخانه امری بسیار مهم می باشد. عایق هایی که در ساخت سردخانه مورد استفاده قرار می گیرند انواع مختلفی دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

عایق سردخانه

انواع عایق سردخانه

از مواد مختلفی جهت ایزولاسیون سردخانه ها می توان استفاده کرد. در گذشته از موادی از قبیل پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی استفاده می کردند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی از مواد پلیمری مانند موارد زیر به عنوان عایق استفاده می کنیم.

  • پلی یورتان (PU)
  • پلاستوفوم یا پلی استایرن (EPS)
  • پلی استایرن اکسترود شده (XPS)

عایق های پلی استایرن بیشتر به شکل بلوک و در چگالی های مختلف تولید می شوند و جهت عایقکاری کف سردخانه مناسب هستند. پلی یورتان به شکل ساندویچ پانل به طور گسترده ای تولید می شوند و معمولاً جهت عایقکاری دیوارها و سقف سردخانه از آنها استفاده می کنند.

انواع عایق سردخانه

مقایسه ضخامت عایق ها

کیفیت هر عایق حرارتی با ضریب انتقال حرارت به آن که توسط سازنده اعلام می شود، برآورد می گردد. هر چقدر این ضریب انتقال حرارت کمتر باشد آن عایق به مراتب بهتر خواهد بود. شکل زیر نشان می دهد که اگر بخواهیم برای یک سردخانه هر کدام از عایق های پلی یورتان، پلی استایرن منبسط شده با گرافیت، پلی استایرن منبسط شده، پلی استایرن اکسترود شده و پشم معدنی را استفاده کنیم، به چه ضخامتی از آن نیاز خواهیم داشت. البته انتخاب نوع ایزولاسیون به عوامل متعددی وابسته است و ضخامت و نوع آن باید توسط کارشناس با توجه به دمای سردخانه، دمای محیط، محل ساخت سردخانه و غیره تعیین گردد.

مقایسه عایق سردخانه

شرکت برودت کار اطلس یکی از با سابقه ترین شرکت ها در زمینه طراحی، تولید و ساخت انواع سردخانه می باشد. جهت برآورد هزینه ساخت سردخانه های کوچک و متوسط روی قیمت سردخانه کلیک کنید.

مطالب مرتبط

اواپراتور فریونی

مطالب مرتبط

عایق سردخانه