عایق سردخانه

سردخانه ها به دلیل اختلاف دمایی که با محیط پیرامون خود دارند نیازمند عایق کاری هستند تا از اتلاف انرژی جلوگیری به عمل آید. نوع عایق سردخانه و نحوه اجرای اصولی آن تأثیر بسیار زیادی در عملکرد سردخانه، میزان مصرف انرژی سردخانه و عمر تجهیزات سردخانه دارند. بنابراین انتخاب یک گزینه مناسب برای عایق امری بسیار مهم می باشد. عایق هایی که در ساخت سردخانه مورد استفاده قرار می گیرند انواع مختلفی دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

عایق سردخانه

انواع عایق حرارتی

از مواد مختلفی جهت عایقکاری سردخانه ها می توان استفاده کرد. در گذشته از پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی استفاده می شده است. با گذر زمان و پا به عرصه گذاشتن مواد پلیمری و پیشرفت تکنولوژی عموماً از پلی استایرن منبسط شده (EPS)، پلی استایرن اکسترود شده (XPS) و پلی یورتان (PU) به عنوان عایق استفاده می شود. عایق های پلی استایرن بیشتر به شکل بلوک و در چگالی های مختلف تولید می شوند و جهت عایقکاری کف سردخانه مناسب هستند. عایق پلی یورتان به شکل ساندویچ پانل به طور گسترده ای تولید می شوند و معمولاً جهت عایقکاری دیوارها و سقف سردخانه از آنها استفاده می کنند.

انواع عایق سردخانه

مقایسه ضخامت عایق سردخانه

کیفیت هر عایق حرارتی با نسبت دادن یک ضریب انتقال حرارت به آن سنجیده می شود. هر چقدر این ضریب انتقال حرارت کمتر باشد آن عایق به مراتب بهتر خواهد بود. شکل زیر نشان می دهد که اگر بخواهیم برای یک سردخانه هر کدام از عایق های پلی یورتان، پلی استایرن منبسط شده با گرافیت، پلی استایرن منبسط شده، پلی استایرن اکسترود شده و پشم معدنی را استفاده کنیم، به چه ضخامتی از آن عایق نیاز خواهیم داشت. البته انتخاب عایق به عوامل متعددی وابسته است و ضخامت و نوع عایق باید توسط کارشناس با توجه به دمای سردخانه، دمای محیط، محل ساخت سردخانه و غیره تعیین گردد. 

مقایسه عایق سردخانه

شرکت برودت کار اطلس یکی از با سابقه ترین شرکت ها در زمینه طراحی، تولید و ساخت انواع سردخانه می باشد. جهت برآورد هزینه ساخت سردخانه های کوچک و متوسط روی قیمت سردخانه کلیک کنید. 

فهرست
تماس با ما