سردخانه میوه یا Fruit Coldstorage چیست؟

نگهداری میوه و سبزیجات در سردخانه میوه باعث کُند شدن روند فساد و در نهایت افزایش عمر مفید میوه جهت مصرف می گردد. میوه پس از چیده شدن از درخت تحت تأثیر آنزیم های داخلی و رشد و تکثیر میکروارگانیسم های خارجی قرار میگیرد که نهایتاً منجر به فساد آن می گردد.

سرخانه میوه میزان عرضه محصولات را با بازار تنظیم می کند.

سردخانه میوه این فرآیند را تا سطح بسیار زیادی کُند کرده و تحت کنترل قرار می دهد. ساخت سردخانه به منظور نگهداری میوه جات در دما، رطوبت و اتمسفر مناسب انجام می شود. ساخت سرخانه میوه می تواند میزان عرضه را با بازار تنظیم نماید و همچنین برخی از میوه ها را به شکل چهار فصل مهیا کند.

سیستم‌های جامع سردخانه میوه برای حفظ تازگی شامل حفظ سطوح ثابت دما و رطوبت برای به حداکثر رساندن ماندگاری

مشخصات فنی سردخانه میوه

سردخانه میوه می تواند دمایی بین ۱۸+ (برای رسیده کردن موز) تا ۱۷- درجه سانتیگراد (برای نگهداری رطب) داشته باشد. در زیر به صورت تیتروار به مشخصات فنی سردخانه میوه جات اشاره شده است.

 • دمای سرد خانه میوه برای بیشتر میوه جات و سبزیجات بین ۱- تا ۵ درجه سانتیگراد می باشد.
 • در سرد خانه میوه علاوه بر دمای نگهداری محصول، رطوبت و تهویه مناسب نیز باید مد نظر قرار گیرد.
 • سیستم سرمایشی سردخانه میوه می تواند از نوع فریونی یا آمونیاکی باشد.
 • ساخت سردخانه میوه از ۵ تن تا ۵۰/۰۰۰ تن قابل سفارش می باشد.
 • عایق سردخانه میوه از نوع ساندویچ پانل پلی یورتان ۱۰ سانتیمتر با دانسیته ۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب با دو رو ورق گالوانیزه رنگی می باشد.
 • رطوبت سردخانه میوه باید متناسب با نوع میوه دپو شده در سردخانه تأمین و کنترل شود.

مشخصات عمومی سردخانه میوه جات را در بالا ملاحظه کردید. نگهداری هر نوع محصول در سردخانه میوه شرایط استاندارد و منحصر به فرد خود را دارد. در ادامه می توانید شرایط استاندارد نگهداری میوه جات و سبزیجات بسیاری را مشاهده کنید.

شرایط و مدت زمان ماندگاری انواع میوه و سبزی در سردخانه میوه و سردخانه سبزیجات

مقادیر ایده آل دمای نگهداری، رطوبت نسبی و حداکثر مدت نگهداری میوه جات و سبزیجات مختلف در سردخانه میوه در جدول زیر آورده شده است. جدول زیر از مراجع و استاندارد معتبر  ASHRAE HANDBOOK REFRIGERATION 2014 توسط شرکت برودت کار اطلس استخراج و ترجمه شده است.پیشنهاد می گردد قبل از اقدام به ساخت و یا خرید سردخانه میوه جات نسبت به ماهیت میوه ای که قصد نگهداری از آن را دارید اطلاعات کافی کسب کنید تا مشخصات و تجهیزات سردخانه میوه منطبق با نیاز شما باشد.

جدول شرایط نگهداری انواع میوه و سبزیجات در سردخانه

ردیف نوع محصول دمای نگهداری (درجه سانتیگراد) رطوبت نسبی (درصد) مدت نگهداری (حداکثر)
۱ رازیانه ۰ تا ۲ ۹۰ تا ۹۵
۲ سیب ۱- تا ۴ ۹۰ تا ۹۵ ۱۲ ماه
۳ زردآلو ۰ ۹۰ تا ۹۵ ۱ ماه
۴ کنگر فرنگی ۰ ۹۵ تا ۱۰۰
۵ مارچوبه ۲/۵ ۹۵ تا ۱۰۰
۶ آووکادو ۱۲ ۸۵ تا ۹۰
۷ موز ۱۲ تا ۱۵ ۹۰ تا ۹۵ ۱ ماه
۸ لوبیا سبز ۴ تا ۷ ۹۵ ۱۰ روز
۹ باقلا ۰ ۹۰ تا ۹۵ ۱۰ روز
۱۰ چغندر ۰ ۹۸ تا ۱۰۰ ۵ ماه
۱۱ شاه توت ۰/۵- تا ۰ ۹۰ تا ۹۵ ۳ روز
۱۲ زغال اخته ۰/۵- تا ۰ ۹۰ تا ۹۵
۱۳ توت سیاه ۰/۵- تا ۰ ۹۰ تا ۹۵ ۳ روز
۱۴ تمشک ۰/۵- تا ۰ ۹۰ تا ۹۵ ۳ روز
۱۵ کلم بروکالی ۰ ۹۵ تا ۱۰۰ ۱۵ روز
۱۶ کاهو ۰ ۹۵ تا ۱۰۰ ۳ هفته
۱۷ هویج ۰ ۹۸ تا ۱۰۰ ۲ هفته
۱۸ گل کلم ۰ ۹۵ تا ۹۸ ۱ ماه
۱۹ کرفس ۰ ۹۸ تا ۱۰۰ ۳ ماه
۲۰ گیلاس ۰ ۹۰ تا ۹۵ ۳ هفته
۲۱ پیازچه ۰ ۹۵ تا ۱۰۰
۲۲ گشنیز ۰ تا ۲ ۹۵ تا ۱۰۰
۲۳ گریپ فروت ۱۴ تا ۱۵ ۸۵ تا ۹۰ ۱ سال
۲۴ لیمو شیرین ۱۰ تا ۱۲ ۸۵ تا ۹۰ ۳ هفته
۲۵ لیمو ترش ۸ تا ۱۰ ۸۵ تا ۹۰ ۳ ماه
۲۶ پرتقال ۰ تا ۴ ۸۵ تا ۹۰ ۴ ماه
۲۷ پرتقال خونی ۴ تا ۷ ۹۰ تا ۹۵ ۲ ماه
۲۸ نارنگی ۷ تا ۱۰ ۸۵ تا ۹۵ ۲ ماه
۲۹ نارگیل ۰ تا ۲ ۸۰ تا ۸۵
۳۰ ذرت ۰ ۹۵ تا ۹۸ ۱۰ روز
۳۱ خیار ۱۰ تا ۱۲ ۸۵ تا ۹۰ ۱۵ روز
۳۲ کشمش ۰ ۹۰ تا ۹۵
۳۳ خرما ۱۷- تا ۰ ۷۵
۳۴ بادمجان ۱۰ تا ۱۲ ۹۰ تا ۹۵ ۱۰ روز
۳۵ سیر ۰ ۶۵ تا ۷۰ ۷ ماه
۳۶ زنجبیل ۱۳ ۶۵
۳۷ انگور ۰/۵- تا ۰ ۹۰ تا ۹۵ ۳ ماه
۳۸ ریحان ۱۰ ۹۰
۳۹ نعناع ۰ ۹۵ تا ۱۰۰
۴۰ پونه ۰ تا ۵ ۹۰ تا ۹۵
۴۱ جعفری ۰ ۹۵ تا ۱۰۰ ۲ ماه
۴۲ آویشن ۰ ۹۰ تا ۹۵
۴۳ عناب ۲/۵ تا ۱۰ ۸۵ تا ۹۰
۴۴ انبه ۱۲ ۸۵ تا ۹۰
۴۵ طالبی ۲ تا ۵ ۹۵
۴۶ قارچ ۰ ۹۰ ۵ روز
۴۷ شلیل ۰/۵- تا ۰ ۹۰ تا ۹۵ ۱ ماه
۴۸ بامیه ۷ تا ۱۰ ۹۰ تا ۹۵ ۱۰ روز
۴۹ زیتون ۵ تا ۱۰ ۸۵ تا ۹۰
۵۰ پیاز ۰ ۶۵ تا ۷۰ ۲ ماه
۵۱ هلو ۰/۵- تا ۰ ۹۰ تا ۹۵ ۱ ماه
۵۲ نخود فرنگی ۰ تا ۱ ۹۰ تا ۹۸
۵۳ فلفل دلمه ای ۷ تا ۱۰ ۹۵ تا ۹۸ ۱۵ روز
۵۴ خرمالو ۰ ۹۰ تا ۹۵ ۵ هفته
۵۵ آناناس ۷ تا ۱۲ ۸۵ تا ۹۰
۵۶ آلو ۰/۵- تا ۰ ۹۰ تا ۹۵ ۵ هفته
۵۷ انار ۵ ۹۰ تا ۹۵ ۴ ماه
۵۸ سیب زمینی ۴ تا ۱۲ ۹۵ تا ۹۸
۵۹ کدو حلوایی ۱۲/۵ تا ۱۵ ۵۰ تا ۷۰ ۳ ماه
۶۰ به ۰/۵- تا ۰ ۹۰
۶۱ زرشک ۰ تا ۱ ۹۰
۶۲ تربچه ۰ ۹۵ تا ۱۰۰ ۲ ماه
۶۳ ریواس ۰ ۹۵ تا ۱۰۰ ۱ ماه
۶۴ موسیر ۰ تا ۲ ۶۵ تا ۷۰
۶۵ اسفناج ۰ ۹۵ تا ۱۰۰ ۱۵ روز
۶۶ کدو پوست نرم ۷ تا ۱۰ ۹۵ ۲ هفته
۶۷ کدو با پوست کلفت ۱۲ تا ۱۵ ۵۰ تا ۷۰ ۶ ماه
۶۸ تمر هندی ۲ تا ۷ ۹۰ تا ۹۵
۶۹ گوجه فرنگی سبز ۱۰ تا ۱۲ ۹۰ تا ۹۵ ۱ ماه
۷۰ گوجه فرنگی رسیده ۷ تا ۱۰ ۸۵ تا ۹۰ ۱۰ روز
۷۱ فندق ۰ تا ۲ ۸۵ تا ۹۰
۷۲ هندوانه ۱۰ تا ۱۵ ۹۰ ۲ ماه
۷۳ توت فرنگی ۰ ۹۰ تا ۹۵ ۱ هفته
۷۴ کیوی ۰ ۹۰ تا ۹۵

علاوه بر سه پارامتری که در بالا برای نگهداری میوه جات و سبزیجات به آنها پرداختیم عوامل دیگری هم می توانند در میزان کیفیت محصول در سردخانه میوه تأثیرگذار باشند. در واقع نگهداری هر میوه یا سبزی باید مطابق با رویه های استاندارد مراجع معتبر صورت گیرد. در زیر می توانید برخی از این رویه ها را ملاحظه کنید.

 • نگهداری محصولاتی از قبیل پیاز، سیر، تره فرنگی و … که بو دار هستند باید حتماً در سالن های جداگانه و در بسته بندی دپو شوند. در مورد پیاز باید فضای سردخانه تاریک باشد. همچنین بهتر است گردن پیاز ها خشک باشد تا سبز نشوند.
 • میوه هایی که نسبت به اتیلن حساس هستند را نباید در کنار میوه هایی که این اتیلن تولید می کنند نگهداری کرد. در صورتی که میوه جات در معرض اتیلن قرار بگیرند باعث شل شدن بافت میوه و تغییر طعم محصول و یا تسریع در رسیدن میوه می شود.
 • برای نگهداری برخی از میوه جات مانند پرتقال در سرد خانه میوه لازم است رطوبت فضای سردخانه را تا حد ۱۰۰% افزایش داد. این موضوع امکان رشد و تکثیر قارچ در سرد خانه میوه را افزایش می دهد. جهت جلوگیری از این موضوع می توان از لامپ های UV در سردخانه میوه استفاده کرد.
 • تهویه فضای سرد خانه میوه برای برخی از میوه ها مانند سیب بسیار مهم است.
 • میوه های مانند سیب، موز و گلابی را به صورت نارس از درخت می چینند تا هنگام ترابری و انبار کمترین آسیب پذیری را داشته باشند. قبل از عرضه این میوه ها به بازار آن را تحت تأثیر اتیلن قرار می دهند تا برسد. اتیلن نوعی هورمون گیاهی است که در طبیعت باعث رسیدن میوه ها، شکفتن گل ها و در پاییز باعث ریزش برگ درختان می شود.

برای احداث سردخانه میوه باید در نظر داشت که انواع میوه شرایط نگهداری مختص به خود را داشته که قبل از اقدام به نگهداری آن در سردخانه باید حتماً از آن مطلع شد.

شرایط اتمسفر سردخانه میوه 

میوه ها موجودات زنده هستند و مانند سایر موجودات زنده اکسیژن تنفس کرده و دی اکسید کربن بازدم می کنند. از زمانی که میوه از درخت چیده می شود با تمام مواد غذایی که از پیش دارد و اکسیژنی که ما در اختیارش می گذاریم زنده می ماند.اگر سطح میزان اکسیژن از ۲ درصد کاهش یابد باعث ایجاد فرآیند تخمیر در میوه شده و قند میوه به الکل و دی اکسید کربن تجزیه می شود و باعث ایجاد طعم نامطلوب در میوه می گردد. همچنین افزایش سطح دی اکسید کربن در هوای پیرامون میوه تا مرز ۵ درصد باعث گندیدگی و فساد آن می گردد. بنابراین باید تهویه مناسب در سرد خانه میوه همواره مد نظر باشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نگهداری محصولات در سرد خانه میوه و برآورد قیمت سردخانه میوه می توانید با ما تماس بگیرید.

تأمین گردش هوا در تمام نقاط سردخانه میوه: حفظ توزیع یکنواخت دما برای میوه‌ها

تجهیزات سردخانه میوه

سردخانه میوه و سردخانه سبزی نیازمند تجهیزات متعددی می باشد تا بتوانند به خوبی دما، رطوبت و تدابیر بهداشتی لازم را برآورده کنند. قیمت سردخانه میوه و سردخانه سبزی متناسب با نوع و میزان کیفیت تجهیزات متغیر می باشد. در ادامه تجهیزات اصلی سردخانه را معرفی کرده و مختصراً راجع به آن توضیح داده ایم.

عایق سردخانه میوه

برای انتخاب عایق دمایی و رطوبتی مناسب ابتدا باید دما و رطوبت نسبی سردخانه میوه را با توجه به نوع محصول تعیین نمود. عایق ها انواع متنوعی دارند ولی امروزه برای عایقکاری سردخانه میوه معمولاً از مواد پلی یورتان استفاده می کنند.

از ساندویچ پانل پلی یورتان با ضخامت مناسب برای ساخت دیوارها و سقف استفاده می شود. همچنین از فوم پلی یورتان تزریقی برای عایقکاری لوله های سرد خانه میوه آمونیاکی استفاده می شود.

کمپرسور سردخانه میوه

کمپرسور برودتی انواع مختلفی دارند. برای سردخانه های میوه کوچک می توان از کمپرسور های هرمتیک و سمی هرمتیک فریونی پیستونی و یا اسکرو استفاده کرد.

انتخاب کمپرسور سردخانه میوه متناسب با نیاز هر پروژه

برای سردخانه های بزرگ از کمپرسور سمی هرمتیک و یا بازِ (Open-Type) آمونیاکی و فریونی استفاده می کنند. برای سردخانه میوه صنعتی که ظرفیت آن ۱۵۰۰ تن و یا بیشتر باشد پیشنهاد می گردد از کمپرسورِ بازِ آمونیاکی پیستونی و یا اسکرو استفاده گردد.

کندانسور سردخانه میوه

کندانسور باید متناسب با مبرد، محل جغرافیایی سردخانه و دمای سردخانه انتخاب شود. استفاده از کندانسور های هوا خنک، آب خنک و تبخیری برای ساخت سرد خانه میوه بسیار مرسوم است.

اواپراتور سردخانه میوه

اواپراتور سردخانه میوه از نوع وزشی بوده و وظیفه جذب گرمای میوه ها و جبران نشت هوای گرم به سردخانه را دارد. جنس اواپراتور سردخانه میوه می تواند گالوانیزه، استنلس استیل و یا آلومینیومی باشد.طراحی اواپراتور بر اساس دمای سردخانه، فاصله فین مناسب، میزان هوادهی لازم و سیستم دیفراست بهینه در شرکت برودت کار اطلس توسط مهندسین مجرب انجام می شود.

رطوبت ساز سردخانه میوه

برای تأمین رطوبت سرد خانه میوه بهتر است از دستگاه های رطوبت ساز صنعتی با تکنولوژی التراسونیک استفاده کرد. دستگاه های رطوبت ساز آب را به ذرات مه در حد ۲ تا ۳ میکرون تبدیل می کنند تا ضمن تأمین رطوبت مورد نیاز میوه ها از تشکیل قطرات آب روی محصول جلوگیری شود.

تأمین رطوبت مورد نیاز میوه و سبزی در سردخانه به وسیله دستگاه رطوبت ساز انجام می شود.

خدمات شرکت برودت کار اطلس برای سردخانه میوه 

طراحی سردخانه میوه

طراحی سردخانه میوه یکی از خدمات شرکت برودت کار اطلس به مشتریان می باشد. طراحی سرد خانه میوه بر اساس نوع محصول و شرایط خاص هر طرح باعث می شود به راحتی بتوانید در ساخت سردخانه میوه به درستی تصمیم گیری کنید. تیم فنی ما پس از اخذ اطلاعات کافی و یا بازدید از محل کار شما جهت انتخاب یک سیستم بهینه برای سردخانه اقدام می کند.

همچنین برای طرح های صنعتی که ظرفیت نگهداری ۲۰۰۰ تن یا بالاتر دارند بهتر است قبل از هر گونه اقدام اجرایی، اسناد و مدارک و نقشه سردخانه را تهیه کنید. یک طراحی دقیق و مهندسی می تواند تا حد چشمگیری هزینه های سرمایه گذاری اولیه را کاهش داده و بهره برداری از سردخانه میوه را آسان کند. برای طراحی سردخانه میوه خود با ما تماس بگیرید.

ساخت سردخانه میوه

پس از طراحی و آماده سازی نقشه سردخانه میوه، شرکت برودت کار اطلس با ماشین آلات به روز و نیروی متخصص خود اقدام به ساخت سردخانه میوه می نماید. تمامی تجهیزات سردخانه میوه با کنترل کیفی و مطابق با استاندارد های بین المللی تبرید، تولید و یا تأمین می شوند.

برای ساخت سردخانه، کلیه تجهیزات مطابق با استاندارد های بین المللی تبرید، تولید و یا تأمین می شوند.

نحوه ساخت سردخانه میوه با کیفیت و استاندارد وابسته به بهره گیری از مهندسی در زمینه های مکانیک، برق و اتوماسیون، متالوژی و … می باشد.شرکت برودت کار اطلس با سابقه طولانی و درخشان در زمینه ساخت سرد خانه میوه جات و سبزیجات در اقصی نقاط کشور می تواند سردخانه میوه مدنظر شما را با کمک مهندسان با سابقه خود تجهیز و راه اندازی کند.

نصب و راه اندازی سردخانه میوه

نصب و راه اندازی سردخانه باید به شکل اصولی و با کمک ابزار های تست و اندازه گیری و تجهیزات مخصوص انجام گیرد. قبل از شارژ مبرد و راه اندازی لازم است تمامی لوله ها با فشار نیتروژن تمیز شده و سیستم وکیوم شود. اگر نصب و راه اندازی یک سردخانه توسط افراد متخصص و ابزار لازم انجام نشود می تواند باعث بروز خسارات مالی و جانی گردد.

ارائه خدمات تخصصی نصب و راه اندازی انواع سردخانه در برودت کار اطلس

شرکت برودت کار اطلس خدمات نصب و راه اندازی سردخانه میوه را به شکل تخصصی و با کیفیت برای مشتریان محترم ارائه می دهد. در ادامه به صورت تیتر وار به شرح عملیات نصب و راه اندازی و مراحل ساخت سرد خانه میوه می پردازیم:

 • نصب عایق سردخانه میوه و هوابند کردن کامل سالن سردخانه
 • نصب تجهیزات اصلی اعم از کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و مخازن تحت فشار
 • اجرای ساپورت های لوله و کابل
 • لوله کشی و جوشکاری بین تجهیزات و اجرای عایق دور لوله های سرد
 • کابل کشی و سر بندی ترمینال ها، کنترلر ها و نمایشگر ها
 • اجرای تست مکانیکال و الکتریکال
 • شستشو داخل لوله ها با نیتروژن و وکیوم کردن سیستم
 • شارژ گاز مبرد و روغن کمپرسور
 • راه اندازی و انجام تنظیمات مکانیکال و الکتریکال
 • آموزش بهره برداری و نگهداری سیستم سردخانه میوه به خریدار

گارانتی و خدمات پس از فروش سردخانه میوه

در هنگام خرید سردخانه میوه توصیه می شود به خدمات پس از فروش شرکت تولید کننده توجه ویژه ای داشته باشید. در نظر بگیرید که قرار است حجم زیادی از میوه و سبزیجات در سردخانه نگهداری شود که ممکن است بخشی از آن نیز به صورت امانت و جهت حق العمل کاری در اختیار صاحبین سردخانه قرار گرفته باشد.

 بنابراین ارائه خدمات پس از فروش به موقع در صورت بروز مشکلات فنی امری مهم است. سردخانه های میوه ساخت شرکت برودت کار اطلس دارای یکسال گارانتی و ۱۵ سال خدمات پس از فروش می باشند. در صورت بروز اشکالات فنی کارشناسان ما در کوتاهترین زمان ممکن آماده رفع عیب و ارائه خدمات به مشتریان محترم می باشد.

مشاوره رایگان ساخت سردخانه میوه

کارشناسان شرکت برودت کار اطلس با سابقه طولانی و درخشان در تجهیز و ساخت سردخانه های میوه در اقصی نقاط ایران آماده ارائه مشاوره رایگان به کارفرمایان محترم می باشند. کافیست جهت اخذ مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید.

دانلود طرح توجیهی و برآورد سود دهی سردخانه میوه

سردخانه میوه یکی از کسب و کارهای خدماتی-تبدیلی می باشد که از سود دهی بالایی برخوردار است. جهت شفاف سازی یک طرح توجیهی به عنوان نمونه برای سردخانه ۲۰۰۰ تنی برای شما آماده کرده ایم که می توانید آن را از لینک زیر به صورت رایگان دانلود کنید.

قیمت سردخانه میوه کوچک و متوسط 

شرکت برودت کار اطلس قیمت سردخانه میوه کوچک و متوسط را در جدول زیر به تفکیک قیمت عایق و درب و قیمت ماشین آلات و تجهیزات برای هر سردخانه برآورد کرده است.

 • ستون اول حجم هر سردخانه به متر مکعب را مشخص می کند.
 • ستون دوم ابعاد پیشنهادی جهت حجم مورد نظر می باشد.
 • ستون سوم قدرت کمپرسور برودتی مورد نیاز برای سردخانه را مشخص می کند.
 • در ستون چهارم توان اسمی اواپراتور و کندانسور برای هر سردخانه آورده شده است.
 • در ستون پنجم ظرفیت استاندارد بارگیری سردخانه مشخص شده است.

هزینه ساخت سردخانه میوه در ابعاد کوچک و متوسط را در جدول زیر ملاحظه کنید. جهت برآورد قیمت سردخانه میوه صنعتی می توانید با ما تماس بگیرید.

 

جدول هزینه ساخت سردخانه میوه صنعتی ۱۴۰۳

ردیف حجم سردخانه (m3) ابعاد پیشنهادی (m) L*W*H قدرت کمپرسور (HP) ظرفیت بارگیری (تن) قیمت تجهیزات (تومان) قیمت عایق بدنه (تومان) جمع کل (تومان)
۱ ۳۰ ۲/۲ * ۳ * ۴/۵ ۱/۵ ۷/۵ ۱۳۹/۷۲۵/۰۰۰ ۸۶/۹۴۰/۰۰۰ ۲۲۶/۶۶۵/۰۰۰
۲ ۴۰ ۲/۲ * ۴ * ۴/۵ ۲ ۱۰ ۱۵۹/۳۹۰/۰۰۰ ۱۰۱/۴۳۰/۰۰۰ ۲۶۰/۸۲۰/۰۰۰
۳ ۶۰ ۲/۵ * ۴ * ۶ ۳ ۱۵ ۱۹۲/۵۱۰/۰۰۰ ۱۳۰/۴۱۰/۰۰۰ ۳۲۲/۹۲۰/۰۰۰
۴ ۸۰ ۲/۵ * ۵/۵ * ۶ ۴ ۲۰ ۲۳۳/۹۱۰/۰۰۰ ۱۶۵/۶۰۰/۰۰۰ ۳۹۹/۵۱۰/۰۰۰
۵ ۱۱۰ ۳ * ۶ * ۶ ۵/۵ ۲۸ ۲۶۹/۱۰۰/۰۰۰ ۱۸۹/۴۰۵/۰۰۰ ۴۵۸/۵۰۵/۰۰۰
۶ ۱۵۰ ۳ * ۵ * ۱۰ ۷/۵ ۳۸ ۳۲۱/۸۸۵/۰۰۰ ۲۴۱/۱۵۵/۰۰۰ ۵۶۳/۰۴۰/۰۰۰
۷ ۲۰۰ ۴ * ۵ * ۱۰ ۱۰ ۵۰ ۳۷۸/۸۱۰/۰۰۰ ۲۹۰/۸۳۵/۰۰۰ ۶۶۹/۶۴۵/۰۰۰
۸ ۳۰۰ ۴ * ۷/۵ * ۱۰ ۱۵ ۷۵ ۴۴۰/۹۱۰/۰۰۰ ۳۷۳/۶۳۵/۰۰۰ ۸۱۴/۵۴۵/۰۰۰
۹ ۳۸۰ ۴/۵ * ۸/۵ * ۱۰ ۲۰ ۹۵ ۴۹۵/۷۶۵/۰۰۰ ۴۲۷/۴۵۵/۰۰۰ ۹۲۳/۲۲۰/۰۰۰
۱۰ ۴۸۰ ۵ * ۹/۵ * ۱۰ ۲۵ ۱۲۰ ۵۹۰/۹۸۵/۰۰۰ ۴۸۵/۴۱۵/۰۰۰ ۱/۰۷۶/۴۴۰/۰۰۰
۱۱ ۶۵۰ ۵ * ۱۰/۵ * ۱۲/۵ ۳۰ ۱۶۵ ۶۷۳/۷۸۵/۰۰۰ ۶۰۸/۵۸۰/۰۰۰ ۱/۲۸۲/۳۶۵/۰۰۰
۱۲ ۸۲۰ ۶ * ۱۰ * ۱۳/۵ ۳۵ ۲۰۵ ۸۵۳/۸۷۵/۰۰۰ ۶۹۱/۳۸۰/۰۰۰ ۱/۵۴۵/۲۵۵/۰۰۰
۱۳ ۹۵۰ ۶ * ۱۰ * ۱۵/۸ ۴۰ ۲۵۰ ۸۲۶/۹۶۵/۰۰۰ ۷۶۶/۹۳۵/۰۰۰ ۱/۵۹۳/۹۰۰/۰۰۰
 • تمامی تجهیزات سردخانه از برند های معتبر بوده و دارای یکسال گارانتی می باشند. همچنین در صورت درخواست مشتری امکان استفاده از تجهیزات با هر برندی مهیا می باشد.
 • عایق بدنه از جنس ساندویچ پانل پلی یورتان از برند ماموت می باشد.

نتیجه گیری سردخانه میوه

جهت احداث سردخانه میوه یا سردخانه سبزی نیاز است در وحله اول با توجه به نوع محصول، شرایط استاندارد نگهداری را برآورد کرده و بر اساس آن اقدام به خرید سردخانه میوه با دما و رطوبت مورد نیاز نمایید. باید در نظر داشته باشید که نمی توانید انواع میوه و سبزی را بدون در نظر گرفتن خواص آن ها در کنار هم در یک سردخانه نگهداری کنید. شرکت برودت کار اطلس می تواند از مراحل اولیه ساخت سردخانه میوه و سبزی در کنار شما باشد و در زمینه های مشاوره، طراحی و انتخاب سیستم، تأمین و ساخت تجهیزات، اعزام نیروی متخصص جهت نصب و راه اندازی به شما یاری رساند. کافیست جهت اخذ مشاوره و برآورد قیمت سردخانه میوه با ما تماس بگیرید.

دو دلیل اصلی اینکه میوه‌ها چرا نمی‌توانند در یک سلول یا اتاق سردخانه و در کنار یکدیگر قرار داده شوند اولاً این است که هر نوع میوه نیازهای متفاوتی از نظر دما و رطوبت برای نگهداری بهینه دارد. اگر میوه‌های با نیازهای دما و رطوبت متفاوت با هم در یکجا نگهداری شوند، می‌تواند به رسیدن زودهنگام، فساد و افت کیفیت میوه‌ها منجر شود. دوماً برخی از میوه‌ها گاز اتیلن آزاد می‌کنند که در صورت نگهداری با سایر میوه‌ها، می‌تواند باعث سریعتر شدن “رسیدن” و فاسد شدن آن‌ها شود. بنابراین، نگهداری هر نوع میوه باید به صورت جداگانه در سردخانه انجام شود تا کیفیت آن‌ها حفظ شود و عمر نگهداری آن‌ها به طولانی ترین مدت ممکن افزایش یابد.

عمر مفید میوه ها در سردخانه میوه به نوع آنها و شرایط نگهداری بستگی دارد. عموماً، بیشتر میوه‌ها می‌توانند در سردخانه بین چند هفته تا چند ماه نگهداری شوند و بعضی از آنها می‌توانند حتی تا یک سال یا بیشتر هم نگهداری شوند. با این حال، باید توجه داشت که عمر مفید میوه‌ها توسط عواملی مانند میزان “رسیدن” در هنگام برداشت، دما و رطوبت نگهداری و وجود بیماری‌ها و آفات تحت تأثیر قرار می‌گیرد. همچنین، میوه‌هایی که به درستی نگهداری و رسیدگی نشوند، ممکن است سریعاً فاسد شده و عمر مفید آن‌ها کاهش یابد. بنابراین، رعایت شیوه‌های مناسب نگهداری و هندلینگ، برای بهبود عمر مفید میوه‌ در سردخانه بسیار مهم است.

به طور کلی، میوه‌ها نیاز به آنتی باکتریال ندارند زیرا در صورت رسیدگی و نگهداری اصولی به طور معمول برای مصرف امن هستند. با این حال، برخی از میوه‌ها ممکن است به آلودگی باکتریایی حساس بوده و روش‌ها و فرآیندهای خاصی برای اطمینان از ایمنی آن‌ها وجود داشته باشد. به عنوان مثال، برخی از میوه‌هایی که به صورت تازه مصرف می‌شوند، مانند توت‌فرنگی، در برابر آلودگی باکتریایی حساس تر هستند و قبل از مصرف، تمیز شدن کامل آن‌ها توصیه می‌شود. همچنین، میوه‌هایی که به صورت فرآوری شده هستند، مانند آن‌هایی که در آبمیوه‌ها یا میوه‌های خشک استفاده می‌شوند، ممکن است به درمان ضد باکتری نیاز داشته باشند تا ضمن جلوگیری از فساد، عمر مفید آن‌ها نیز بهبود یابد.

مطالب مرتبط

سردخانه میوه